Dieta na wakacjach – 5 wskazówek, jak z niej nie wypaść

Czy dieta na wakacjach, albo po prostu kontynuowanie swoich dobrych nawyków żywieniowych podczas letniego wyjazdu jest z góry skazana na porażkę? Wyobraź sobie, że:

… leżysz na leżaku obok basenu ze słuchawkami i słuchasz swojego ulubionego podcastu, lub czytasz książkę. Fale oceanu słychać gdzieś w tle, bryza muska się po twojej skórze.

Sięgasz po drinka i przekąski przy basenie.

Jednak zatrzymujesz się na chwilę i myślisz: „o rany, to chyba nie zmieści się w moje makro” – nikt nie powiedział nigdy. No dobra, ale jeśli tak się zdarzy, Twoje wakacje są zrujnowane…

Co, jeśli tak nie musi być. Co jeśli możesz cieszyć się wakacjami i trzymać się diety i swoich celów? A co jeśli możesz zjeść ciastko i mieć ciastko? 

Cóż, okazuje się, że możesz całkowicie cieszyć się wakacjami, cieszyć się drinkiem przy basenie, ulubionym wakacyjnym posiłkiem, a prawdopodobnie nawet małym deserem. Podróże mogą zakłócać rutynę, stwarzać nieprzewidywalne wybory żywieniowe, jednak nadal to Ty masz nad tym kontrolę. Oczywiście nie namawiam do bycia ascetą, ale sam sprawdź, może to nie jest takie trudne.

Oto, jak możesz wygrać swoje wakacje bez wykolejenia swoich postępów.

1. Zdecyduj, co jest ważne

Oto szczera prawda. Możesz cieszyć się wszystkim, czego chcesz na wakacjach. Będziesz musiał zdecydować tylko, co jest najważniejsze. Możesz wypić kilka drinków, zjeść dobry obiad, plus jakiś deser, ale prawdopodobnie nie możesz mieć 15 drinków, 2 przystawek, 1 obiadu i 2 deserów. Zachowaj rozsądek i zdecyduj, z których rzeczy naprawdę chcesz się cieszyć, a które nie są aż tak ważne.

2. Znajdź swoje docelowe kalorie

Jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 1700 kalorii dziennie, nie stresuj się zbytnio śledzeniem każdej rzeczy na wakacjach, ale spróbuj to oszacować i zbliżyć się do docelowych kalorii.

Jeśli przesadzisz o 100-300 kalorii dziennie na wakacjach to prawdopodobnie nie koniec świata. Urlop przesadzony o 1500 kalorii dziennie, może już powodować pewne problemy podczas 7 dni odpoczywania.

3. Nadaj priorytet białku i warzywom

Istnieją dwa dość proste sposoby, aby pomóc sobie kontrolować całkowite spożycie kalorii bez śledzenia. Potraktuj białko na talerzu jako priorytet, dodatkowo jedz warzywa. Białko i warzywa są bardzo dobre w utrzymaniu sytości przez dłuższy czas.

Jeśli potrafisz komponować swoje posiłki wokół białka i warzyw, możesz dość łatwo kontrolować spożycie kalorii, nie martwiąc się o ich śledzenie.

Metoda talerzowa to świetny sposób na wizualizację i uporządkowanie posiłków podczas wakacji, aby zapewnić zbilansowany pod względem odżywczym talerz bez śledzenia.

dieta na wakacjach

4. Nie przejmuj się drobiazgami

Oto szczera prawda. Wakacje nie są tak naprawdę tym, co wykoleja Twoje postępy. Wyobraź sobie… przejadasz się o 500 kalorii dziennie przez 7 dni wakacji. 

W ciągu całego tygodnia, w najgorszym przypadku zyskasz może kilograma tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że w ciągu 52-tygodniowego roku, urlop może cofnąć Twoje postępy o 1/52 roku.

Pozostałe 51 tygodni może mieć znacznie większe znaczenie.

5. Wróć do swojej rutyny po powrocie

Po powrocie z wakacji bardzo ważne jest, aby priorytetowo potraktować powrót do regularnych zajęć, aby utrzymać tempo odchudzania lub realizacji celu. Łatwo jest dać sobie luz przez kolejny tydzień lub dwa w okresie przejściowym, ale powrót do zdrowych nawyków żywieniowych i ćwiczeń pomoże Ci płynnie przejść od wypoczynku na wakacjach z powrotem do codziennego życia.

Pamiętaj, że konsekwencja jest kluczem do osiągnięcia Twoich celów, a szybki powrót na właściwe tory pozwoli Ci utrzymać postępy i kontynuować pracę nad osiągnięciem celów związanych z utratą wagi.

Znalezienie równowagi między cieszeniem się wakacjami a dążeniem do realizacji celów jest kluczem do zapewnienia satysfakcjonujących wrażeń. Wyznaczając jasne intencje, planując z wyprzedzeniem i dokonując świadomych wyborów, możesz maksymalnie wykorzystać swój wolny czas, jednocześnie robiąc postępy w realizacji swoich celów.

Więc śmiało, ciesz się wakacjami, wiedząc, że masz moc, aby cieszyć się czasem wolnym i nie stracić tego, na co ciężko pracowałeś!

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter