Słońce jest źródłem wszelkiego życia na ziemi i jednym z najpotężniejszych sposobów na poprawę nastroju, zdrowia, libido i atrakcyjności. Sprawdź jakie korzyści zdrowotne ekspozycji na słońce możesz zyskać. Nasze nowoczesne społeczeństwo jest jedynym w historii, które boi się słońca. Światło słoneczne jest tak samo ważne dla zdrowia i długości życia, jak odżywianie i ćwiczenia.

Jeśli chcemy przywrócić zdrowie i ludzkość, musimy przywrócić naszą relację ze słońcem. Zapewniam, że istnieją sposoby na czerpanie korzyści z rozsądnej ekspozycji na światło słoneczne bez narażania się na potencjalne uszkodzenia skóry.
Pomyśl o swoim dniu, jak często wychodzisz na zewnątrz i po prostu cieszysz się słońcem ? Często wychodzimy z naszych domów do samochodu, a z naszych samochodów prosto do naszych biur. Kiedy to robimy, tracimy darmowe korzyści, jakie może nam zaoferować Matka Natura. Zamiast tego sztuczne światła, które napotykamy, negatywnie wpływają na jakość naszego życia.
Na przestrzeni dziejów ludzie czcili słońce jako wszystko, od świadomego Boga po najważniejszego uzdrowiciela.
Starożytni greccy lekarze często przepisywali terapię słoneczną, a starożytni Egipcjanie zbudowali miasto Heliopolis, by czcić słońce. Aż do lat 30. XX wieku otwarto wiele klinik, które wykorzystywały słońce do leczenia wielu chorób. O leczeniu terapią słoneczną możecie przeczytać w poniższej książce. Chińczycy wprowadzili sztukę wpatrywania się w poranne słońce, włączając ją do ćwiczeń takich jak tai chi. Nawet joga ma silny związek z ekspozycją na słońce, powitanie słońca wywodzi się z Indii jako część starej praktyki hinduskiej. Oprócz czczenia boga słońca Ra, starożytni Egipcjanie jako pierwsi donosili o korzyściach zdrowotnych wynikających z ekspozycji na słońce już 6000 lat temu. Cywilizacje starożytnej Grecji, Rzymu i Arabii podobnie dostrzegły jego wartość terapeutyczną. To globalne uznanie słońca jako źródła zdrowia przeniknęło do zachodniej medycyny.

W 1930 roku w jednej z klinik doktora Rolliera w Leysin w Szwajcarii przyjmowano 3000 pacjentów. Szkoła, praca, leczenie i wypoczynek odbywały się na słońcu – Heilioterapia. Helioterapia była częścią medycyny głównego nurtu przed pojawieniem się penicyliny. Światło słoneczne (UVA/UVB, widzialna i bliska/daleka podczerwień zapewnia użytkownikowi nieograniczone korzyści. Gdy całe ciało jest regularnie wystawione na działanie promieni słonecznych, zdrowie może być utrzymane lub osiągnięte. Światło musi być funkcjonalnie traktowane jako ekwiwalent leku.

Przejdźmy do konkretów… czyli korzyści zdrowotne ekspozycji na słońce
Większość społeczeństwa spędza całe dnie w pomieszczeniach, pozbawionych naturalnego światła, skąpanych w sztucznym niebieskim świetle, stosując dietę wysokokaloryczną, ubogą w składniki odżywcze, nie ćwicząc wystarczająco dużo, śpiąc za mało. Unikanie ekspozycji na słońce pozbawia nas wielu korzyści zdrowotnych.
Światło słoneczne to znacznie więcej niż witamina D i światło UV i nie można go zastąpić pigułką. Jednak ostatnie duże dane obserwacyjne sugerują, że około 40% Europejczyków ma niedobór witaminy D, a 13% z nich ma niedobór poważny (poniżej 20ng/ml). Istnieje coraz więcej dowodów naukowych, które wiążą niedobór witaminy D ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu I, stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych i wielu powszechnych śmiertelnych nowotworów. Według wszystkich badań nad witaminą D, eksperci uważają, że idealny zakres dla poziomu witaminy D w organizmie to 60-80 ng/Ml.

Pierwszą naukowo potwierdzoną korzyścią zdrowotną wynikającą z ekspozycji na słońce było odkrycie w 1919 roku, że światło słoneczne leczy krzywicę. Następnie w 1924 roku odkryto, że nieaktywny lipid w diecie i skórze może zostać przekształcony przez światło UV w substancję przeciw krzywicy. Identyfikacja witaminy D nastąpiła w 1931 r. Związek między ekspozycją na słońce a zmniejszoną śmiertelnością z powodu raka w Ameryce Północnej został zidentyfikowany w latach 60. XX wieku. W latach 80. postawiono hipotezę, że witamina D jest czynnikiem ochronnym.
Przez większość następnych lat, zamiast dążyć do dalszych korzyści wynikających z ekspozycji na słońce, badania naukowe koncentrowały się na ryzyku zdrowotnym związanym z ekspozycją na słońce, zwłaszcza czerniakiem i innymi rodzajami raka skóry. Ostatnio jednak badania naukowe coraz częściej zwracają uwagę na korzyści płynące z umiarkowanej ekspozycji na słońce i zagrożenia dla zdrowia publicznego wynikające z niedostatecznej ekspozycji na słońce.

Filtry przeciwsłoneczne zmniejszają produkcję witaminy D w skórze. Na ich etykietach powinno znajdować się stwierdzenie o możliwości wystąpienia niedoboru witaminy D, który może wynikać z nadmiernego stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Okulary przeciwsłoneczne również będą zmniejszały produkcję witaminy D.
Po pierwsze światło UV
Światło UV reaguje z cholesterolem w skórze, tworząc witaminę D. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania układu odpornościowego oraz wchłaniania wapnia i wielu innych minerałów. Wykazano również, że światło UV obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, zwiększa wydolność serca, poprawia metabolizm, poprawia profil hormonalny, poprawia mikrobiom jelitowy i zwiększa libido.
UV jest niezwykle korzystne, ale co z tymi wszystkimi „szkodami”?
Zbyt dużo światła UV jest zdecydowanie złe, podobnie jak zbyt dużo tlenu i wody może cię zabić. Kluczem do sukcesu jest rozsądna ekspozycja na słońce! Oznacza to umiarkowaną ekspozycję na słońce każdego dnia, ale nie przesadzanie. Nadmierna ekspozycja, aż do spalenia, może zwiększyć ryzyko raka skóry.
Dieta a słońce
Spożywanie dużej ilości zdrowych tłuszczów (awokado, oliwa z oliwek, łosoś, masło/ghee) poprawi tolerancję skóry na słońce, zmniejszając podatność na oparzenia. Poprawi również ogólny stan zdrowia Twojej skóry na wiele innych sposobów. Przeciwutleniacze, takie jak te znajdujące się w warzywach, są również bardzo pomocne w ochronie skóry przed skórą. Jedz warzywa i zdrowe tłuszcze, aby poprawić zdolność skóry do tolerowania słońca i poprawić ogólny stan zdrowia!
🔍 β-karoten i likopen, barwniki odpowiednio marchwi i pomidorów, należą do najważniejszych członków tej grupy lipidów i są zwykle dominującymi karotenoidami w ludzkiej krwi i tkankach. Oba związki modulują właściwości skóry po spożyciu jako suplementy lub produkty dietetyczne. Istnieją dowody na to, że chronią one skórę przed oparzeniami słonecznymi (rumieniem słonecznym), zwiększając podstawową obronę przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV.
🔍 Mikroelementy obecne w diecie, takie jak karotenoidy, witaminy E i C oraz polifenole, przyczyniają się do obrony antyoksydacyjnej i mogą również przyczyniać się do endogennej fotoprotekcji.

Krótko o witaminie D
Co do witaminy D, co najmniej 1000 różnych genów, rządzących praktycznie każdą tkanką w ciele, jest regulowanych przez aktywną formę witaminy D. Wiele osób wie, że ekspozycja na słońce pozwala organizmowi wytwarzać witaminę D, ale nie każdy wie, w jakim stopniu płyną z tego korzyści lub że przyjmowanie suplementów witaminy D nie zastępuje wyjścia na słońce.
🔍 Badania sugerują, że regularna ekspozycja na słońce może być korzystna w stanach takich jak rak jelita grubego, piersi, prostaty i trzustki, chłoniak nieziarniczy, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, stwardnienie rozsiane, Choroba Alzheimera i kilka zaburzeń psychicznych. W większości przypadków korzystne działanie promieniowania UV odbywa się za pośrednictwem witaminy D.
🔍 Ponadto badania wykazały, że ludzie żyjący w miejscach nasłonecznionych mają mniej ubytków zębowych i pruchniccy.

Słońce synchronizuje rytm dobowy
Kiedyś przed sztucznym oświetleniem ludzie budzili się o wschodzie słońca, codziennie ustawiając poranne światło, aby utrzymać swój zegar biologiczny na właściwym miejscu. Dzisiejsi ludzie są bardziej oderwani od natury niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednym ze sposobów, w jaki łączymy się z naturą, jest nasz rytm dobowy — naturalne cykle, którym podlegają nasze systemy biologiczne, w odniesieniu do własnych cykli natury. Ludzie mają wstawać i odpoczywać wraz ze wschodem i zachodem słońca. Dzień zaczyna się od jaśniejszych kolorów, żółci słońca, błękitu nieba, zieleni ziemi… to aktywuje nasz współczulny układ nerwowy, budzi nas i dodaje energii na opóźnienie. W ciągu dnia kolory przechodzą w czerwony pomarańczowy i ciemnoniebieski w nocy.
To wtedy zwalniamy, dając naszemu organizmowi czas na odpoczynek i regenerację. Jednak dzisiaj większość ludzi nie wychodzi na zewnątrz o wschodzie słońca, a nocą zalewają się oświetleniem w pomieszczeniach i ekranami telefonów.
Nasze rytmy dobowe nie są zsynchronizowane, czujesz się ciągle „wyłączony”.
Część mózgu (podwzgórze), jądro nadskrzyżowaniowe (SCN), działa jako główny stymulator okołodobowy u ssaków. Zasadniczo SCN pomaga organizmowi określić porę dnia. Jedyny zegar jaki zna nasze ciało, to światło słoneczne wpadające przez nasze oko.

Światło słoneczne może pomóc Ci lepiej spać w nocy
Bycie wystawionym na umiarkowaną ilość światła słonecznego rano może również pomóc w lepszym śnie w nocy. Badania wykazały, że wystawienie się na poranne działanie promieni słonecznych może ułatwić zasypianie i budzenie się, gdy zajdzie taka potrzeba. Więc zaciągnięcie zasłon rano lub wyjście na miły spacer może naprawdę pomóc ci odpocząć w nocy.
SCN odbiera swoje wiadomości z oka. Komunikaty te będą zależeć od tego, na ile światła wystawione jest oko. Tak więc kluczowy sposób określania przez organizm pory dnia będzie zależał od tego, ile światła otrzymają twoje oczy w określonych porach dnia. Badania pokazują, że dobry rytm dobowy jest ważny dla regulacji cyklu snu i czuwania, uwalniania hormonów, temperatury ciała i innych ważnych funkcji organizmu. Zapewnienie wystarczającej ilości światła słonecznego w ciągu dnia jest niezbędne dla dobrego snu. Zapewnienie wystarczającej ilości światła zwiększa nocny poziom melatoniny. Może się również okazać, że kładziesz się spać wcześniej.
Ludzie są najbardziej wrażliwi na bodźce świetlne w nocy. W rezultacie tak samo ważne dla wprowadzenia rytmu dobowego, jak poranne światło słoneczne, jest unikanie sztucznego światła w nocy. Zakłócenia dobowe spowodowane nocnym światłem zaburzają te procesy i są związane z rosnącą częstością występowania niektórych nowotworów, dysfunkcji metabolicznej i zaburzeń nastroju.
🔍 Badania pokazują, że dzienna ekspozycja na jasne światło powoduje znaczne zmniejszenie senności wczesnym wieczorem.
Efekty są częściowo pośredniczone przez dopaminę i oreksynę.
🔍 Kiedy ludzie są wystawiani rano na światło słoneczne lub bardzo jasne sztuczne światło, ich nocna produkcja melatoniny następuje wcześniej i łatwiej zasypiają w nocy.
🔍 Zaawansowana faza rytmu melatoniny wywołana ekspozycją na jasne poranne światło jest skuteczna w leczeniu bezsenności, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i sezonowych zaburzeń afektywnych.

Ciśnienie tętnicze
🔍 Badacze stwierdzili, że nadciśnienie jest redukowane przez tlenek azotu indukowany promieniowaniem UVA niezależnie od witaminy D. Wykazali, że zapasy tlenków azotu w ludzkiej skórze są mobilizowane do krążenia ogólnoustrojowego poprzez ekspozycję organizmu na promieniowanie UVA, co powoduje rozszerzenie naczyń tętniczych i wynikowy spadek ciśnienia krwi niezależny od witaminy D.
Tlenek azotu pełni szeroki zakres ról, ale pierwszy opisany był jako środek rozszerzający naczynia krwionośny, syntetyzowany przez działanie jednego z rodziny 3 enzymów syntazy tlenku azotu (NOS) na L -argininę. NO ma okres półtrwania wynoszący kilka sekund przed utlenianiem się do azotynu (NO 2 – ), który sam w sobie ma działanie biologiczne, szczególnie w warunkach niedotlenienia i niskiego pH, gdzie można go zredukować do NO. Skóra właściwa i naskórek zawierają znaczne zapasy tlenków azotu, zwłaszcza azotanów, których ilość jest około 10 razy większa niż w całkowitej przestrzeni naczyniowej.
Uwalnianie NO ze skóry wywołane promieniowaniem UV może mieć bardziej rozpowszechnione działanie sercowo-naczyniowe niż obniżenie ciśnienia.
Azotan doustny zmniejsza koszt tlenu podczas wysiłku dzięki poprawie wydajności mitochondriów. Połączenie naświetlania promieniami UVA i doustnej suplementacji azotanami powoduje dodatkową poprawę wyników wysiłkowych przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na tlen u elitarnych rowerzystów.
Działanie światła słonecznego obniżające ciśnienie krwi może wynikać z jego zdolności do zwiększania poziomu tlenku azotu w organizmie.
Rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie nietolerancji glukozy i poprawia wrażliwość insulinową, prawdopodobnie zmniejszająca ryzyko cukrzycy. Tlenek azotu może też wspomagać erekcję, więc kąpiele słoneczne mogą poprawić zdrowie seksualne.
🔍 Ekspozycja na jasne światło zwiększa poziom testosteronu i prowadzi do większej satysfakcji seksualnej u mężczyzn z niskim popędem seksualnym.

Układ odpornościowy
Światło słoneczne ma również znaczący wpływ na komórki odpornościowe i funkcje odpornościowe, prowadząc do korzystnego wpływu na zdrowie człowieka, w tym zmniejszenia częstości występowania chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Dokładne mechanizmy oddziaływania światła słonecznego na układ odpornościowy są niejasne. Chociaż zwiększona synteza witaminy D jest jedną z możliwości, pojawiają się dowody na niezależne od witaminy D działanie światła słonecznego.
🔍 Bezpośrednia supresja immunologiczna. Ekspozycja zarówno na promieniowanie UVA, jak i UVB może mieć bezpośrednie działanie immunosupresyjne poprzez regulację w górę cytokin (TNF-α i IL-10) oraz zwiększoną aktywność limfocytów T regulatorowych, które usuwają samoreaktywne limfocyty T. Mechanizmy te mogą pomóc w zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym.
🔍 W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się dowody przemawiające za ochronną rolą ekspozycji na promieniowanie UV na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Wydaje się, że ten efekt ochronny jest częściowo zależny od witaminy D, ale prawdopodobnie biorą w tym udział inne czynniki.
🔍 Zwiększona ekspozycja na słońce lub promieniowanie UV jest związana ze zmniejszonym rozwojem i nasileniem chorób o podłożu immunologicznym, w tym chorób autoimmunologicznych, takich jak zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, stwardnienie rozsiane oraz stany alergiczne, takie jak astma i anafilaksja.
🔍 Ekspozycja na słońce zmniejsza ryzyko SM poprzez szlaki niezależne od witaminy D. Badacze wykazali, że promieniowanie UVB nie hamowało odpowiedzi immunologicznej na obwodzie, ale hamowało zapalenie poprzez selektywne blokowanie naciekania i wiązania komórek zapalnych do ośrodkowego układu nerwowego. Odkrycia te potwierdzają długo utrzymywany pogląd, że częstość występowania SM jest odwrotnie proporcjonalna do ekspozycji na promieniowanie UV.
Podobne wnioski wyciągnięto w odniesieniu do 2 innych chorób autoimmunologicznych, cukrzycy typu 1 i reumatoidalnego zapalenia stawów.
🔍 Badanie z 2015 roku wskazuje, że większa ekspozycja na słońce w trzecim trymestrze ciąży wiązała się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 1 u dzieci płci męskiej. W badaniu z 2016 stwierdzono wysoką częstość występowania niedoboru witaminy D (poziom 25(OH)D poniżej 20 ng/ml) u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1. Stwierdzono również wysoką częstość występowania niedoboru witaminy D u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Wzmocniony wzrok
Wierz lub nie, ale przebywanie na słońcu może zapobiec problemom ze wzrokiem, takim jak krótkowzroczność i zwyrodnienie plamki żółtej, które mogą prowadzić do ślepoty. Ekspozycja na światło słoneczne pomaga komórkom w Twoich oczach szybciej i skuteczniej się regenerować.
🔍 Dzieci, które spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, rzadziej mają lub stają się krótkowzroczne, niezależnie od tego, czy ich rodzice są krótkowzroczni. Prawdopodobnym mechanizmem tego działania ochronnego jest stymulowanie przez światło widzialne uwalniania dopaminy z siatkówki, co hamuje zwiększone wydłużenie osiowe, będące strukturalną podstawą krótkowzroczności. Autorzy opisują wpływ czasu spędzanego na świeżym powietrzu na ryzyko krótkowzroczności jako silny.
Poprawa nastroju
Przeważająca ilość światła słonecznego wpływa na aktywność serotoninergiczną mózgu. Niedobory serotoniny i serotoninergicznej aktywności mózgu powiązano z sezonowymi zaburzeniami afektywnymi, depresją, schizofrenią, chorobą Alzheimera i migrenowymi bólami głowy. Od wielu lat wiadomo, że beta-endorfina, neurohormon działający jako środek przeciwbólowy, jest uwalniana do organizmu człowieka podczas ćwiczeń. Uwalnianie β-endorfin przez ekspozycję na słońce może być naturalnym mechanizmem nagrody zachęcającym do ekspozycji na słońce. Jedno z badań wykazało, że ekspozycja na słońce zwiększa poziom serotoniny i powiązanych z nią receptorów w mózgach zdrowych mężczyzn. Jest to ważne, ponieważ stosunkowo wysoki poziom serotoniny skutkuje lepszymi nastrojami i spokojnym, skupionym umysłem. Światło zwiększa również uwalnianie dopaminy i receptory dopaminy DRD2.
🔍 Jedno z badań wykazało, że ekspozycja pooperacyjna na światło słoneczne zmniejszyła stres i ból, minimalizując w ten sposób potrzebę stosowania środków przeciwbólowych o 21%.
🔍 Przeciwbólowe działanie światła słonecznego jest prawdopodobnie spowodowane jego zdolnością do zwiększania poziomu beta-endorfin w skórze. Beta-endorfiny to nasze wewnętrzne środki przeciwbólowe.
🔍 Ostra ekspozycja na jasne światło (7 000 luksów przez 10 min) zwiększyła przepływ krwi w obszarach mózgu (prążkowiu) bogatych w dopaminę u zdrowych ochotników.
Zadbaj o mózg
BDNF jest czynnikiem wzrostu i dojrzewania nerwów oraz ma zasadnicze znaczenie w tworzeniu i plastyczności synaps.
🔍Wykazano, że BDNF znacznie wzrasta po ekspozycji na jasne światło. Wykazano również, że BDNF charakteryzuje się sezonową zmiennością stężenia korelującą z ilością otaczającego słońca; wzrasta wiosną i latem, a zmniejsza się jesienią i zimą.
🔍 W innym badaniu nawet krótka ekspozycja na światło słoneczne znacznie zwiększyła czujność i zdolność myślenia uczestników. Zwiększona czujność była spowodowana zwiększoną aktywnością części mózgu zwanej wzgórzem.
🔍 Pewne długości fal występujące w naturalnym świetle słonecznym wpływają na aktywność struktur mózgowych zaangażowanych w czujność.
Na koniec…
Dobrym ogólnym podejściem byłoby rozpoczęcie od 10 minut ekspozycji na słońce dziennie i powolne zwiększanie ilości, upewniając się, że nie zostaniesz poparzonych słońcem. Odsłonięcie większej powierzchni skóry i opalanie się około południa pomoże Ci wytworzyć więcej witaminy D bez spędzania zbyt dużo czasu na słońcu.
Niektóre z głównych przyczyn negatywnych, uszkadzających skórę skutków promieniowania UV spowodowanego ekspozycją na słońce obejmują:
- zbyt dużo słońca na raz,
- nie budowanie ekspozycji na słońce stopniowo,
- dieta uboga w przeciwutleniacze,
- nadmierne mycie przed ekspozycją na słońce (usuwanie bariery ochronnej),
- odwodnienie.