NEWSPRESSO #12 28/09/2020

Czas start! Poniedziałkowe – Newspresso.

.

.

Z założenia większość ludzi potrafi prawidłowo zdiagnozować swój problem. Równie często, chociażby w teorii wiem nawet jak go rozwiązać. Jednak problem leży w zupełnie innym miejscu.

Szukamy różnego typu wymówek, przez które nie podejmujemy działań typu: za dużo, za drogo, za długo, za wcześnie i tak dalej.

I wiesz co wtedy się dzieje ? – NIC, nic się nie zmienia.

Druga sprawa to, strach przed podejmowaniem czasami trudnych decyzji – strach, choć zdajemy sobie sprawę, że dzięki tym decyzjom nasz problem by się rozwiązał.

Bardzo często też lubimy czekać z nadzieją, że wszystko samo się rozwiąże, ułoży itp. nawet czasami może tak się zdarzyć, ale czy niechałbyś sam decydować o tym co się dzieje w Twoim życiu?

Żeby gdziekolwiek dojść najpierw musisz zacząć iść. Jeśli zaczniesz, bardzo prawdopodobne, że już na samym początku będziesz dalej niż większość ludzi – IDŹ !

.

newspresso
newspresso

.

Cytat na dziś

.

„Każdy z nas musi się zużyć albo zardzewieć. Ja wolę się zużyć. „

Theodore Roosevelet

.

Przegląd badań w Newspresso

.

Alkohol i cola zero?

Mieszanie alkoholu z napojami dietetycznymi może skutkować wyższym stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu w porównaniu z taką samą ilością alkoholu podawaną z podobnym napojem słodzonym. 

.

Dotyk rodziców zmniejsza ból

Bycie trzymanym przez rodzica w kontakcie skóra do skóry zmniejsza siłę, z jaką mózg noworodka reaguje na bolesne zastrzyki.

.

Wpływ snu na mikrobiom jelitowy

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to przewlekła choroba snu dotykająca ponad miliard ludzi na całym świecie. Dowody sugerują, że OBS może zmieniać mikrobiom jelitowy (GM) i może sprzyjać chorobom współistniejącym z OBS, w tym cukrzycy, nadciśnieniu i problemom poznawczym.

.

Probiotyki w walce z otyłością

Według nowego badania probiotyki mogą pomóc dzieciom i młodzieży z otyłością schudnąć, gdy są przyjmowane razem z dietą o kontrolowanej kaloryczności. 

.

Trawa zamiast lasów?

Trawa morska pochłania dwutlenek węgla z atmosfery do 35 razy szybciej niż tropikalne lasy deszczowe. Przechowuje ona 10% CO₂, który co roku jest magazynowany w oceanach, i zatrzymuje go w osadach na tysiące lat. Ponadto zapewnia schronienie 20% gatunków ryb żyjących w światowych łowiskach, chroni wybrzeża przed erozją, produkuje tlen i oczyszcza wodę morską. 

.

Marcin Michalski, newsletter

.

Nie śpisz, nie pamiętasz

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State College of Medicine, dorośli w średnim wieku, którzy zgłaszają objawy bezsenności i śpią krócej niż sześć godzin na dobę, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko zaburzeń poznawczych.

.

Co mogłeś przegapić?

.

Na choroby układu krążenia ciągle umiera tysiące osób, sprawdź jak możesz się przed nimi ustrzec – tutaj.

.

.

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 – dla mnie to podstawowy i zarazem priorytetowy suplement dla każdego. Mają wiele korzyści pro zdrowotnych – sprawdź tutaj.

.

kwasy tłuszczowe omega 3

.

Co polecam?

.

Nowy serial dokumentalny w Netflix – Strategie życia, trenerskie zasady.

Serial w którym główne role grają wybitni trenerzy z różnych dyscyplin sportowych, zdradzając swoje zasady, które doprowadziły ich do miejsca w którym się teraz znajdują. Jak brać przykład to od najlepszych.

.

.

Obalamy mity

.

L – Karnityna jest świetnym suplementem na odchudzanie.

Ze względu na ważną rolę, jaką L-karnityna odgrywa w metabolizmie glukozy  i lipidów, uważa się, że może działać jako środek odchudzający. Jednak badania kliniczne, które badały wpływ L-karnityny na masę ciała i utratę tkanki tłuszczowej, przyniosły niespójne wyniki.

.

Suplementacja L-karnityną powoduje niewielką utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej przy dawce 2000 miligramów dziennie (efekt został zredukowany do średniej ważonej różnicy wynoszącej -0,62 kg). Suplementacja l-karnityną powoduje niewielkie zmniejszenie BMI, masy ciała i masy tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą lub otyłością.

Podsumowując: efekt jest, ale na tyle minimalny, że moim zdaniem na dzień dzisiejszy w kwestii odchudzania będzie to jedynie strata pieniędzy.

.

Zapach kawy

.

Osoby regularnie spożywające kawę mają zwiększoną wrażliwość na zapachy związane z kofeiną. Ci, którzy piją więcej niż 4 filiżanki dziennie, szybciej rozpoznają zapach kawy w słabszych stężeniach niż ci, którzy piją mniej dziennie.

Osoby uzależnione od kawy są bardziej wrażliwe na jej zapach.

.

Naukowcy twierdzą, że zapachy przypominające kawę pomogły ludziom lepiej wykonywać zadania analityczne. Dodatkowo ekspozycja na zapach ma podobny efekt jak picie kawy, co sugeruje, że zapach kawy ma efekt placebo.

.

.

Kiedy robić cardio?

.

Przede wszystkim swoje cardio możesz robić w dowolnej formie. Nie tylko chomikując na bieżni przez X minut, to może być nawet spacer z psem. Ogólna zasada, jest taka, że ​​ilość i czas treningu cardio powinien być dostosowany do twojego celu. ⠀
⠀⠀
Jeśli Twoim celem jest udział w biegu na 10 km lub jakimś innym typie zawodów wytrzymałościowych, priorytetem będzie cardio.
⠀⠀
Podobnie, jeśli Twoim celem jest wzmocnienie i zwiększenie masy mięśniowej, priorytetem jest trening siłowy. ⠀
⠀⠀
Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy czas na najbardziej optymalne spalanie tkanki tłuszczowej, odpowiedzi na to pytanie możesz nie znaleźć. Aby spalić tkankę tłuszczową należy skupić się na tworzeniu ujemnego bilansu energetycznego (deficytu kalorii), niezależnie od tego, czy wykonujesz cardio przed, czy po treningu siłowym, nie będzie miało znaczenia, gdy masz nadwyżkę energii.
⠀⠀
Ogólnie rzecz biorąc, układ krążenia jest bardzo ważny dla układu sercowo-naczyniowego, ogólnego stanu zdrowia i może pomóc w powrocie do zdrowia. Jeśli chcemy zadbać o dodatkową aktywność, to zalecam dołożenie spaceru w ciągu dnia lub w warunkach siłowni luźny marsz po bieżni na lekkim skosie. Wszystko, zależy od Twojego celu – nie ma jednej uniwersalnej drogi.

.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter