NEWSPRESSO #18 9/11/2020

Dzień Dobry w poniedziałkowy poranek, zapraszam do przeczytania nowego Newspresso.

.

Jak bardzo zmieniłeś się w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Jakie nowe nawyki, praktyki przyjąłeś w ciągu ostatnich 6 miesięcy? Jakie działania podejmujesz dzisiaj, aby stać się mądrzejszym, zdrowszym, lepszym niż o tej porze w zeszłym roku? Nie każdy musi być Elonem Muskem, który w regulaminie internetu nadawanego z firmy Starlink zawarł następujący wpis ” choć na orbicie okołoziemskiej lub okołoksiężycowej, wszelkie spory rozstrzygane będą zgodnie z prawem stanu Kalifornia, to już na Marsie, lub w drodze na Marsa (za pomocą statku Starship lub innego statku kolonizacyjnego), strony uznają, że Mars jest wolną planetą i żaden rząd na Ziemi nie posiada żadnej władzy nad działaniami podejmowanymi na Marsie. Wszelkie spory zatem będą rozstrzygane według zasad niezależnie ustanowionych już na Marsie. ” Czy to już ogłoszenie niepodległości Marsa?

Wracając na Ziemię, nie możesz zatrzymać przyszłości i zdecydowanie nie możesz cofnąć przeszłości, więc dlaczego nie przejąć kontroli nad naturalnym procesem zmian i stać się mądrzejszym niż 12 miesięcy temu. Jeśli nadal polegasz na tych samych mentalnych modelach, zasadach, rutynach i nawykach, których używałeś pięć lat temu, nie rozwijasz się. Jak to mówią kto stoi w miejscu ten się cofa. Samą decyzję o dokonaniu zmiany, w najprostszy możliwy sposób usłyszycie w drugim odcinku mojego podcastu który ukaże się 18 listopada – kto będzie gościem i jakie tematy poruszyliśmy możecie w skrócie przeczytać poniżej.

.

Cytat na dziś

.

„Ludzie boją się zmian, nawet na lepsze”

Józef Ignacy Kraszewski

.

Badania Newspresso

.

Czy pogoda wpływa na COVID-19?

.

Badania prowadzone przez University of Texas w Austin dodają nieco jasności co do roli pogody w zakażeniu COVID-19, a nowe badanie wykazało, że temperatura i wilgotność nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest gorąco czy zimno, przenoszenie się COVID-19 z jednej osoby na drugą zależy prawie całkowicie od ludzkiego zachowania.

.

newspresso

.

Pobieranie woskowiny może mierzyć poziom hormonu stresu

.

Poziom kortyzolu w woskowinie wydaje się być bardziej stabilny, podają autorzy badania. Nowatorska metoda pobierania woskowiny może być tanim i skutecznym sposobem pomiaru poziomu kortyzolu.

.

Leczenie psychodeliczne psilocybiną łagodzi depresję

.

Badacze Johns Hopkins Medicine donoszą, że dwie dawki psychedelicznej substancji psilocybiny, podane z psychoterapią wspomagającą, spowodowały szybkie i duże zmniejszenie objawów depresji, przy czym większość uczestników wykazała poprawę, a połowa badanych osiągnęła remisję. w ciągu czterech tygodni obserwacji. W całej grupie 24 uczestników 67% wykazało ponad 50% redukcję objawów depresji po jednym tygodniu obserwacji i 71% po czterech tygodniach. Ogólnie, cztery tygodnie po leczeniu, 54% uczestników miało remisję – co oznacza, że ​​nie kwalifikowano ich już jako depresję.

W tym miejscu warto dodać ciekawą rozmowę na temat psychodelików w leczeniu różnych chorób. Sprawdźcie poniżej.

.

.

Witamina D wpływa na IQ dziecka

.

Badanie wykazało, że wyższy poziom witaminy D w ciąży związany był z wyższym IQ u dzieci w wieku od 4 do 6 lat po kontroli nad kilkoma innymi czynnikami związanymi z IQ. Badanie to sugeruje jednak możliwość, że wyższy poziom witaminy D wśród matek w ciąży może sprzyjać rozwojowi mózgu i prowadzić do wyższych wyników IQ z dzieciństwa.

.

Ayahuasca stymuluje tworzenie nowych neuronów

.

Wyniki czterech lat eksperymentów in vitro i in vivo na myszach, wykazując, że zwiększa zdolność poznawczą oraz indukuje tworzenie innych komórek nerwowych, takich jak astrocyty i oligodendrocyty. Niestety badanie póki co tylko na myszach 🙁

.

Nadchodzi zima…

.

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy więc powietrze w naszym kraju zagęszcza się, nie mówiąc tylko o sytuacji społeczno-politycznej. Jakość powietrza w tym okresie zdecydowanie się pogarsza możecie sobie sprawdzić jak jest u Was – na www.oddychajnamazowszu.pl.

Pył zawieszony PM 2.5 –  to wszechobecna substancja zanieczyszczająca powietrze, która stanowi coraz większy problem dla zdrowia publicznego. Wcześniejsze badania sugerowały, że PM jest związany z rozwojem astmy i zaostrzeniem objawów astmy. Chociaż kilka badań sugeruje zwiększone ryzyko atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa i uczulenia alergicznego w związku z ekspozycją na PM, dowody pozostają niespójne. Prawdopodobne mechanizmy leżące u podstaw tych efektów są związane ze stresem oksydacyjnym, nasileniem uczulenia na alergeny, reakcjami zapalnymi i immunologicznymi oraz epigenetyką.

Zdaniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) są one najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami atmosferycznymi da człowieka. Długotrwałe przebywanie pod wpływem pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, natomiast krótkotrwała ekspozycja powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia jak również może powodować hospitalizację wywołaną ostrymi reakcjami układu oddechowego lub osłabieniem czynności płuc.

Europejskie limity zanieczyszczenia powietrza dla PM 25 μg / m3 są 2,5 razy wyższe niż limit WHO, a zmniejszenie limitów zanieczyszczenia powietrza zgodnie z zaleceniami WHO, głównie ze względu na stopniowe wycofywanie się z paliw kopalnych, mogłoby zapobiec około 400 000 do 500 000 tysięcy nadmiernych zgonów Europejczyków.

.

Co mogliście przegapić ?

.

Pierwszy odcinek mojego podcastu, w którym gościem była dr Wanda Baltaza. Sprawdźcie, a już w następnym tygodniu kolejny odcinek w którym gościem będzie Michał Fabiszewski Vice MasterChef piątej edycji programu emitowanego w TVN – będzie o życiu, gotowaniu, cygarach.

Subskrybujcie kanał – żeby być na bieżąco.

.

.

Śmieszne?!

.

Na dobry początek tygodnia – śmiech przez łzy, jednak tak to aktualnie wygląda. Żyjemy w czasach gdzie celebrytka ma więcej do powiedzenia w temacie wirusów niż, profesor w danej specjalizacji. Ludzie wietrzą wszędzie spiski, szukają dziury w całym i wszędzie wietrzą podstęp.

.

Czy też zauważacie, że czasami jedyny temat na który możecie z kimś porozmawiać to obecna sytuacja na świecie i w kraju. Każdy jest karmiony przekazem medialnym, bardziej wczuwamy się w wybory w USA niż w sprawy własnego kraju, patrzymy co u sąsiada a nie widzimy co u Nas.

Zdystansuj się.

Odłącz się od sieci, wyłącz telefon, komputer – odpocznij.

Pakowanie sobie do głowy ciągle negatywne informacje, nic dobrego nie przyniesie. Naprawdę są ciekawsze tematy.

.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter