Dzień dobry witam w nowym newspresso, to ostatni dzień listopada, wkraczamy na ostatnią prostą, czy coś się zmieni za rok? Zależy od Was.
.
Zawsze znajdzie się całkowicie realistyczna wymówka, aby czegoś nie robić. Nie żartuję, istnieje wiele uzasadnionych powodów, aby nie wracać do szkoły, rozpoczynać nowego projektu, zmienić pracy, otoczenia, czy cokolwiek innego. Często wymówką jest wiek, póki co nie dla mnie bo nadal jestem młody, ale na pewno słyszeliście od starszych znajomych bądź rodziny:
Jestem za stary, żeby biegać czy chodzić na siłownię.
Jestem za stara, żeby podróżować.
Jestem za stary, żeby nauczyć się nowego języka.
Ludzie myślą, że po przekroczeniu pewnego wieku ich umysły zwalniają, a ciała stają się słabe (co jest do pewnego stopnia prawdą). Ale nie uważam, że wiek powinien uzasadniać, dlaczego nie powinni próbować.
Zawsze jest coś, dlatego jeśli wystarczająco tego chcesz, musisz nadać temu priorytet i po prostu to zrobić. Nie ma znaczenia, co jeszcze dzieje się w twoim życiu. Jeśli jest to dla ciebie ważne, zrozumiesz to i sprawisz, że zadziała.
Ja sam często łapie się na szukaniu wymówek, jednak biorąc przykłady z gabinetu, przeraża mnie jak ludzie podchodzą do własnego zdrowia. Właściwie pisząc to przypomniała mi się jeszcze inna rzecz, mianowicie: trend na nowe cudowne diety, detoksy itp. Zbliżamy się do okresu sylwestrowego, który w tym roku raczej będzie spokojny, ale ogromna ilość ludzi nadal szuka magicznego sposobu. Zawsze staram się odpowiadać w podobny sposób na pytanie : co sądzisz o (suplemencie, diecie) – co chcesz dzięki temu osiągnąć? co ma Ci to dać? Czy będziesz mógł jeść tak całe życie? Jeśli odpowiedz brzmi : nie, lub nie wiem. To chyba więcej dodawać nie trzeba. No chyba, że ktoś chce jeść detox w proszku przez resztę życia – nie polecam, ale nie moje życie.
.

.
Badania newspresso
.
Odkrycia sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może starzeć mózg nawet o 10 lat.
.
Okazuje się, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie tylko negatywnie wpływa na czynność płuc. Może też osłabić pamięć. W niedawnym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii odkryli, że ludzie mieszkający w niektórych z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Anglii mają znacznie gorszą pamięć niż ludzie mieszkający w czystszych miejscach.W innym niedawnym badaniu naukowcy odkryli, że ekspozycja na drobny pył zawieszony (PM2,5) we wczesnym okresie życia jest związana z zaburzeniami pamięci i słabą kontrolą uwagi u dzieci.
.
Kakao dla zdrowia mózgu
.
Mózgi zdrowych dorosłych szybciej wracały do zdrowia po łagodnej prowokacji naczyniowej i radziły sobie lepiej w złożonych testach, jeśli uczestnicy wcześniej spożywali flawanole kakaowe, donoszą naukowcy w czasopiśmie Scientific Reports. W badaniu 14 z 18 uczestników zauważyło poprawę po spożyciu flawanoli. Więcej o kakao i czekoladzie przeczytacie w moim poście na blogu.
.

.
Codzienne czynności poprawiają samopoczucie
.
Aktywność fizyczna uszczęśliwia i jest ważna dla zachowania zdrowia psychicznego. Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe i Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim zbadali obszary mózgu, które odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Z ich ustaleń wynika, że nawet codzienne czynności, takie jak wchodzenie po schodach, znacząco poprawiają samopoczucie, zwłaszcza osób podatnych na zaburzenia psychiczne. Ciekawe czy odkurzanie też poprawia samopoczucie?
.
Stres matki powiązany z rozwojem mózgu dziecka
.
Badania sugerują, że poziom stresu u matek – mierzony hormonem związanym z lękiem i innymi problemami zdrowotnymi, jest związany ze zmianami w obszarach mózgu niemowlęcia związanych z rozwojem emocjonalnym. Nowe badanie jest pierwszym, w którym naukowcy zastosowali obiektywną miarę, poziom hormonu kortyzolu u matki, aby zbadać powiązania z rozwojem mózgu dziecka.
.
Odżywka serwatkowa nie tylko dla adeptów siłowni
.
Sarkopenia to stopniowa utrata masy mięśniowej związana głównie ze starzeniem się. Starsi ludzie z sarkopenią mają tendencję do odczuwania pogorszenia równowagi, zmniejszenia siły dynamicznej i statycznej. Leczenie ukierunkowane jest na poprawę masy mięśniowej poprzez ćwiczenia, spożycie białka i suplementację witaminy D.
140 pacjentów z sarkopenią (w wieku powyżej 65 lat) hospitalizowanych z powodu programu rehabilitacji fizycznej, składającego się z pięciu tygodniowych sesji ćwiczeń trwających od 20 do 30 minut. Uczestnicy wzięli albo mieszankę białka serwatkowego (każda porcja 40 gramów dostarcza 150 kcal, 20 gramów białka serwatki, 2,8 grama leucyny, 9 gramów węglowodanów, 3 gramy tłuszczu, 800 IU witaminy D oraz witaminy, minerały i błonnik) lub izokaloryczną formułę maltodekstryny (40 gramów). Preparaty te przyjmowano dwa razy dziennie przez cały czas pobytu uczestników w szpitalu (minimum 4 tygodnie do 8 tygodni).
W grupie serwatki zaobserwowano większy wzrost masy mięśniowej, szybkości chodu oraz miar funkcjonalnych i poznawczych, ale jakość życia nie uległa poprawie w żadnej z grup.
.
O morsowaniu słów kilka
.
Wielu z was na samą myśl o wejściu do zimnej wody wzdryga się i szuka kocyka. Jednak chciałbym pokazać wam, że zimne kąpiele niosą za sobą korzyści zdrowotne.
Działanie zimna, wskazania i przeciwwskazania opisał już sam Hipokrates w 377 r. P.n.e. zalecał on hipotermię w celu zmniejszenia obrzęku, krwawienia oraz bólu.
Efekty biologiczne stosowania zimna uzależnione są głownie od zakresu stosowanych temperatur, czasu ekspozycji i indywidualnej wrażliwości organizmu. Nie martwcie się naukowcy udowadniają, że tolerancję na zimno można sobie wyrobić.
Systematyczna dawka zimna może wywierać psychiczne, fizyczne i zdrowotne korzyści.
Zimna ekspozycja może mieć korzystny wpływ na mózg, poprawiać czujność, uwagę, skupienie i powodować pozytywny nastrój poprzez działanie między innymi noradrenaliny.
Noradrenalina zmniejsza stan zapalny poprzez hamowanie cytokin zapalnych, w tym TNF-alfa. Cytokiny odgrywają rolę w lęku i depresji, dlatego też ekspozycja na zimno może mieć właściwości poprawiające nastrój.
Korzyści zdrowotne wynikające z zimnej termogenezy wynikają z aktywacji brązowej tkanki tłuszczowej (BAT). Ekspozycja na zimno może zwiększać liczbę mitochondriów.
Ekspozycja na zimno uwalnia również białka szoku cieplnego, takie jak RBM3, które jest związane z regeneracją synaps.
Zimna ekspozycja sprzyja rozwojowi zdrowej populacji komórek immunologicznych, w tym cytotoksycznych limfocytów T, które odgrywają kluczową rolę w ochronie organizmu. Ponadto erytrocytarny poziom utlenionego glutationu i stosunek utlenionego glutationu do całkowitego glutationu również wzrósł po ekspozycji na zimno.
Dzienna 2-godzinna ekspozycja na zimno w 17 °C przez 6 tygodni spowodowała wzrost aktywności BAT oraz jednoczesny spadek masy tkanki tłuszczowej.
Średni wskaźnik metabolizmu był o około 16% wyższy w temperaturze 16 ° C niż w temperaturze 26 ° C.
Zimna ekspozycja może pomóc przywrócić wrażliwość na leptynę, co przyczynia się do lepszego odczuwania sytości np. u osób z otyłością, czy leptynoopornością.
Po ekspozycji na zimno odnotowuje się wzrost uwalniania TRH z podwzgórza. To z kolei stymuluje kaskadę uwalniania TSH z przedniego płata przysadki i hormonów tarczycy.
.

.
Cytat tygodnia
.
„Mimo wszystko Leonardo ze smutkiem zauważył, że przeciętny człowiek ” patrzy, nie widząc, słucha, nie słysząc, dotyka nie czując, je, nie smakując, porusza się bez świadomości swojego ciała, wdycha, nie zdaje sobie sprawy z zapachu ani aromatu, i wreszcie MÓWI lecz NIE MYŚLI”
Mixhael J. Gelb / Leonardo Da Vinci
.
Co mogłeś przegapić?
.
Krótka zajawka treningowa, którą niedawno udało nam się zrealizować.
.
.