NEWSPRESSO #16 26/10/2020

Dzień dobry w poniedziałek. Czas na kolejne Newspresso.

.

Zmiana czasu to w aktualnej sytuacji chyba najmniejsze zmartwienie, jakiego przyszło doświadczać.

.

Pandemia COVID-19 jest znaczącym źródłem stresu psychicznego na całym świecie. Nowy koronawirus i odpowiedź immunologiczna gospodarza mogą również bezpośrednio wpływać na mózg i zachowanie. To nie jedyne źródło stresu i aktualnego wkurwienia społeczeństwa. Można by powiedzieć To ludzie ludziom zgotowali ten los – cytując Zofię Nałkowską. Jednak konsekwencje, koronawirusa i innych społecznych sytuacji odbiją się na wszystkich. Nikt nie pozostanie bez szwanku w tej batalii.

Zawsze powtarzam, że internet to cudowny wynalazek, tylko niektórzy nie potrafią z niego korzystać. Czasami brak wypowiedzi w danym temacie nie świadczy o braku wiedzy bądź głupocie, a wręcz przeciwnie o inteligencji.

Już od jakiegoś czasu zalewa nas fala, znawców i specjalistów we wszystkich dziedzinach. Najpierw mamy osoby, które miały 2 z przyrki a wypowiadają się na temat istnienia wirusa, następnie znawcy technologii 5G, wcześniej wielkie grupy zwolenników nie szczepienia dzieci (macie przykład jak wyglądałby świat, gdyby nie było szczepień na wiele chorób). Zawsze powtarzam, jeśli ktoś chce się wypowiadać w jakimś temacie to wypada cokolwiek o nim wiedzieć. Przeczytajcie coś wiarygodnego o wirusie, aktualnie przeczytajcie kawałek konstytucji, wyrok trybunału konstytucyjnego, rozporządzenia czy ustawy – wtedy będziecie na prawdę wiarygodnym rozmówcą i z powodzeniem będziecie mogli głośno i wyraźnie wypowiadać swoje niezależne zdanie.

Będziecie jeszcze głośniejsi!

Strach przed chorobą i niepewność co do przyszłości wywołują zaburzenia związane z lękiem i stresem – dbajcie o swoją głowę.

Myślę, że nie tylko Ja jestem zaniepokojonym tym co się dzieje.

.

.

Efekt Dunninga-Krugera zjawisko psychologiczne polegające na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.

.

Wiele osób idąc do lekarza, dietetyka czy innego specjalisty z automatu oczekuje cudów. Występujemy albo powinniśmy w roli specjalistów, i przynajmniej Ja zawsze staram się dać to co mam najlepszego. Jednak przychodząc do specjalisty warto sobie odpowiedzieć na pytanie:

A co ja zrobiłem/zrobiłam dla siebie i dla swojego zdrowia? Jest wiele rzeczy które możecie kontrolować:

  • Jak postrzegasz siebie?
  • Jak szanujesz, troszczyła się o swoje ciało?
  • Co jesz?
  • Jak spisz?
  • Co robisz żeby się odstresować?
  • Ile ćwiczysz?
  • Co robisz aby wesprzeć swoje wysiłki?

To są Twoje zadania w których specjalista może Ci pomóc, ale najwięcej zależy zawsze od Ciebie.

.

Badania newspresso

.

Osoby z cukrzycą typu 2 nie muszą unikać jedzenia ziemniaków na podstawie indeksu glikemicznego

.

Ludziom z cukrzycą typu 2 (T2D) często mówi się, aby unikały jedzenia ziemniaków i innych pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), ponieważ od dawna uważa się, że te pokarmy utrudniają kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Osoby badane uzyskały niższą nocną reakcję glukozy na mieszany posiłek wieczorny na bazie ziemniaków w porównaniu z ryżem u osób z cukrzycą typu 2. Oczywiście pewnie lepszym wyborem okazały by się produkty pełnoziarniste, jednak nie szykanujmy ziemniaków.

.

Plastik z butelek dla niemowląt

.

Nowe badania pokazują, że wysokie poziomy mikroplastików są uwalniane z butelek do karmienia niemowląt podczas przygotowywania mieszanki. Badania wskazują również na silny związek między wydzielaniem ciepła i mikroplastików, tak że cieplejsze płyny (preparat lub woda używana do sterylizacji butelek) powodują znacznie większe uwalnianie mikroplastiku. 

.

Codzienne picie zielonej herbaty i kawy obniża ryzyko śmierci u osób z cukrzycą

.

Osoby z cukrzycą typu 2 są bardziej podatne na choroby układu krążenia, demencję, raka i złamania kości. Picie 4 lub więcej filiżanek zielonej herbaty plus 2 lub więcej kawy dziennie wiązało się z 63% niższym ryzykiem zgonu w okresie około 5 lat.

.

.

W czasie pandemii uodparniamy się na nadmiar złych informacji

.

Psycholog i psychoterapeutka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Monika Talarowska zauważa, że w czasie pandemii wielu osobom towarzyszy więcej lęku. Ludzie obawiają się zakażenia – siebie bądź bliskich, boją się o pracę w warunkach kwarantanny. W związku z sytuacją w szkołach stan niepewności odczuwają rodzice. Jedną z reakcji na poczucie lęku i niepewności może być ”uodpornienie się na nadmiar złych informacji – zauważa ekspertka z UŁ.

.

Robot prawdę Ci powie

.

Rosjanie zbudowali humanoidalnego robota, który poleciał na międzynarodową stację kosmiczną został jednak usunięty po 10 dniach kiedy okazało się, że jest niezdolny do wykonania spaceru kosmicznego. Co ciekawe robot naraził się również innym, dodając na twittera wpisy oskarżające rosyjskich astronautów o spożywanie alkoholu.

.

Naukowcom udało się wyhodować kości i stawy żuchwy z komórek macierzystych świń.

.

Naukowcy uzyskali komórki macierzyste z tłuszczu wieprzowego, używając kości krowie jako „rusztowania” do kształtowania szczęki. Nowo utworzoną kość i chrząstkę przeszczepiono następnie świniom, którym usunięto kości szczękowe. Sześć miesięcy po wszczepieniu naukowcy odkryli, że wymienna kość szczęki całkowicie się zagoiła i była prawie identyczna z oryginałem.

.

Wszystko zaczyna się w głowie

Pomimo tego, w co wielu ludzi wierzy, liczba na na wadze nie wystarczy, aby zmotywować kogoś na dłuższą metę. Odczyt wagi jest również bardzo trudny do kontrolowania.

Efekt końcowy, wiele osób polega na brutalnej sile, znanej również jako „siła woli”. Myślą: „Gdybym tylko bardziej się postarał, byłbym w stanie osiągnąć więcej”.

Dlatego zajmują się nową dietą: keto, wegetariańską, paleo i przez jakiś czas mogą sobie dobrze radzić, ale nieuchronnie zawodzą.

Czemu? Ponieważ udana utrata wagi zaczyna się w UMYŚLE.

.

newspresso

.

Cytat na dziś

.

„Ludzie szukają cudów i siebie samych w niewłaściwych miejscach”

Jonathan Carroll

.

„Najsmutniejszym aspektem dzisiejszego życia jest to, że nauka osiąga wiedzę szybciej niż społeczeństwo osiąga mądrość”

Isaac Asimov

.

Co polecam?

.

Książka Sztuka zwycięstwa to wspomnienie Phila Knighta, założyciela i dyrektora generalnego Nike, opisuje szczegóły firmy od jej wczesnego startu. Doskonale obrazuje, że w biznesie często chodzi o ludzi, którzy cię otaczają, ciężką pracę i szczęście. Wspomnienia właściciela, ukazują jak wiele musiał pokonać zakrętów, aby znaleść się na szczycie.

Cytaty z książki.

„Bo przecież, czy się to komuś podoba, czy nie, życie jest grą. Ktokolwiek zaprzeczy tej prawdzie, odmówi udziału w zabawie, prędzej czy później zostanie gdzieś na bocznym torze – a tego nie chciałem”

„Nie mów ludziom, jak mają coś zrobić, powiedz tylko, co mają zrobić, i pozwól, żeby cię zaskoczyli wynikami”

„Człowiek, który przenosi góry, zaczyna od kamyków”

.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter