NEWSPRESSO #26 4/1/2021

Dzień dobry w NOWYM ROKU – z nowym Newspresso.

.

Każdego roku dziesiątki milionów ludzi otyłych, z nadwagą, nastolatków, osób starszych, kanapowców i sportowców, zwykłych ludzi i celebrytów – próbują schudnąć stosując jakąś formę diety. Często zachęcają ich rodzice, przyjaciele, pracownicy służby zdrowia, trenerzy, media promujące szczupły wizerunek i przemysł dietetyczny, który w samej Europie i Stanach Zjednoczonych ma roczne obroty przekraczające 150 miliardów dolarów. Efekt Jo-Jo jest generalnie regułą, przy czym jedna trzecia do dwóch trzecich utraconej masy ciała zostaje przywrócona w ciągu 1 roku, a prawie cała w ciągu 5 lat. 

Niech to będzie styl życia. Zamiast zaczynać od celu końcowego, typowej mentalności dietetycznej, zacznij od początku. Od samego początku zdecyduj, że warto dokonać zmian, które mogą doprowadzić do tego, że poczujesz się naładowany energią, zdrowszy, szczuplejszy. To nie musi być idealne. 

Tak, więc jeśli planujesz zrzucić nadmiar kilogramów zmień swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki. Soki oczyszczające, proszki i przetworzona, niskotłuszczowa zdrowa żywność sprzyjają szybkiej utracie wagi, ponieważ spożywasz wyjątkowo ograniczoną liczbę kalorii. Liczba, która wkrótce sprawi, że poczujesz się wyczerpany, zrzędliwy. Chcesz tak jeść przez całe życie, bo chyba do końca życia trzeba coś jeść? – Ale mogę się mylić. 

.

Diet i systemów żywienia jest kilkadziesiąt : Paleo, Keto, Dash, Śródziemnomorska, Atkins, IF, Zone i inne wynalazki przede wszystkim mają zupełnie inne zasady i ograniczenia, ale wszystkie mogą działać na odchudzanie. Dzieje się tak, ponieważ ostatecznie wszyscy robią to samo… pomagają zmniejszyć całkowite spożycie kalorii, do czego sprowadza się utrata wagi.

Najlepsza dieta na odchudzanie to ta, którą możesz utrzymać na dłuższą metę.

.

17 Diet and Nutrition Memes to Share With Your Fact-Denying Friends | Diet  vs Disease

.

Lubię powtarzać, moje zdanie na temat korzystania z usług dietetyka, trenera, czasami i lekarza. Jeśli popsuje Ci się w domu kran dzwonisz do hydraulika, jeśli popsuje Ci się samochód oddajesz do mechanika, jeśli masz problem ze zdrowiem / odchudzaniem wpisujesz w GOOGLE. 

.

.

Badania Newspresso

.

Czy Wapowanie jest zdrowe?

.

Dwa nowe badania z University of Rochester Medical Center (URMC) ujawniły związek między wapowaniem a mgłą mózgową. Zarówno dorośli, jak i dzieci, które wapują, częściej zgłaszały trudności z koncentracją, zapamiętywaniem lub podejmowaniem decyzji niż ich niepalący rówieśnicy. Okazało się również, że dzieci częściej doświadczają mgły mózgowej, jeśli zaczęły waporyzować przed 14 rokiem życia.

„Nasze badania dodają do coraz większej liczby dowodów, że waporyzacja nie powinna być uważana za bezpieczną alternatywę dla palenia tytoniu” – powiedział autor badania.Okres dojrzewania to krytyczny okres dla rozwoju mózgu, zwłaszcza dla funkcji umysłowych wyższego rzędu, co oznacza, że nastolatki i nastolatki mogą być bardziej podatne na zmiany w mózgu wywołane przez nikotynę. Chociaż w e-papierosach brakuje wielu niebezpiecznych związków występujących w papierosach tytoniowych, dostarczają one taką samą ilość lub nawet więcej nikotyny.

.

Czy Covid może powodować choroby autoimunologiczne?

.

W małej próbie badanych 20/29 pacjentów z COVID-19 (68,7%) było pozytywnych pod względem jakiegokolwiek układowego autoprzeciwciała. Nie jest to zaskakujące, ponieważ cytokiny obecne w burzy cytokin, na przykład interleukina-6, mogą wywoływać reakcje autozapalne i autoimmunizację, prawdopodobnie poprzez istniejące wcześniej naturalne klony komórek B lub mimikrę molekularną. Możliwy mechanizm autoimmunologiczny zasługuje na dalsze badania, dlatego też obserwacja autoimmunologiczna w większych kohortach jest niezbędna, aby zbadać możliwe mechanizmy utrwalania się COVID-19 i uzyskać informacje na temat trwających badań terapeutycznych osocza w rekonwalescencji. 

.

Co zjada nasze synapsy? 

.

Rozwijające się mózgi nieustannie wytwarzają nowe połączenia neuronalne zwane synapsami, gdy się uczą i zapamiętują. W raz z wiekiem, liczba połączeń synaptycznych może ulec zmianie.

Zespół naukowców z Korei odkrył mechanizm leżący u podstaw plastyczności i potencjalnie zaburzeń neurologicznych w mózgach dorosłych. Opublikowali swoje odkrycia 23 grudnia w Nature. Zmiany w liczbie synaps mają silny związek z występowaniem różnych zaburzeń neurologicznych, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, schizofrenia, demencja czołowo-skroniowa i inne”.

Istota szara w mózgu zawiera mikroglej i astrocyty, dwie komplementarne komórki, które między innymi wspierają neurony i synapsy. Mikroglej to pierwsza linia obrony immunologicznej, odpowiedzialna za zjadanie patogenów i martwych komórek, a astrocyty to komórki, które pomagają budować mózg i utrzymują homeostazę, pomagając kontrolować sygnalizację między neuronami. Według profesora Chunga, ogólnie uważa się, że mikroglej zjada synapsy w ramach swojego wysiłku oczyszczania w procesie znanym jako fagocytoza.

„Korzystając z nowatorskich narzędzi, pokazujemy, że po raz pierwszy to astrocyty, a nie mikroglej, nieustannie eliminują nadmierne i niepotrzebne pobudzające połączenia synaptyczne dorosłych w odpowiedzi na aktywność neuronalną” – powiedział profesor Chung. „Nasza praca podważa ogólny konsensus w tej dziedzinie, że mikroglej to podstawowe fagocyty synaps, które kontrolują liczbę synaps w mózgu”.

.

Co z reakcjami alergicznymi na szczepionkę?

.

W odpowiedzi na opisy potencjalnych reakcji alergicznych u niektórych osób po szczepieniu COVID-19 w Wielkiej Brytanii, medyczny organ regulacyjny tego kraju poinformował, że osoby z historią anafilaksji na lek lub żywność powinny unikać szczepień przeciwko COVID-19. Jednak po dokładniejszym przeanalizowaniu danych związanych z reakcjami alergicznymi FDA zaleciła wstrzymanie szczepień tylko osobom z historią ciężkich reakcji alergicznych na którykolwiek składnik szczepionki COVID-19 oraz zalecił Centers for Disease Control and Prevention. aby wszyscy pacjenci byli obserwowani przez 15 minut po szczepieniu przez personel, który potrafi zidentyfikować i opanować takie reakcje. Amerykańskie agencje nie zalecają osobom z alergią pokarmową lub lekami unikania szczepień.

.

Czosnek na RZS

.

Opierając się na właściwościach przeciwzapalnych czosnku, przeprowadzono aktualne badanie w celu oceny wpływu suplementu czosnkowego na poziom niektórych biomarkerów zapalnych w surowicy, objawy kliniczne i zmęczenie u kobiet z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Po interwencji poziomy CRP i TNF-a w surowicy znacząco spadły w grupie czosnku w porównaniu z grupą placebo. Również, intensywność bólu, liczba tkliwych stawów i zmęczenie były istotnie zmniejszone w grupie interwencyjnej w porównaniu z grupą kontrolną. Liczba opuchniętych stawów była znacznie zmniejszona w grupie czosnku, ale nie w grupie placebo. Nie zaobserwowano żadnych istotnych zmian dla OB. Suplementację czosnku poprzez poprawę mediatorów stanu zapalnego i objawów klinicznych można rozważyć jako potencjalne leczenie wspomagające u pacjentów z RZS.

.

.

Które zioła mogą mieć wpływ na poziom testosteronu?

.

Chociaż twierdzi się, że wiele suplementów zwiększa poziom testosteronu, większość z nich nie ma dowodów potwierdzających ich skuteczność. Badacze włączyli do przeglądu 32 badania oceniające 2488 uczestników. Cztery z sześciu badań nad kozieradką, trzy z czterech na ashwagandha, jedno z siedmiu badań nad azjatyckim żeń-szeniem i jedyne badanie oceniające forskohlii wykazało wzrost całkowitego testosteronu. Trzy z czterech badań kozieradki również wykazały wzrost wolnego testosteronu. Oceniano również inne zioła, jednak nie miały znaczących efektów.

.

Stresujesz się? Możesz potrzebować więcej magnezu.

.

Niedobór magnezu i stres to częste schorzenia w populacji ogólnej, które z biegiem czasu mogą zwiększać ryzyko konsekwencji zdrowotnych. Liczne badania, zarówno przedkliniczne, jak i kliniczne, dotyczyły interakcji magnezu z kluczowymi mediatorami fizjologicznej odpowiedzi na stres i wykazały, że magnez odgrywa kluczową rolę w regulacji i neurotransmisji normalnej odpowiedzi na stres. Ponadto w kilku badaniach oceniających aspekty żywieniowe osób cierpiących na stres psychiczny lub związane z nim objawy odnotowano niski poziom magnezu. To pokrywanie się wyników sugeruje, że stres może zwiększyć utratę magnezu, powodując niedobórz kolei niedobór magnezu może zwiększać podatność organizmu na stres, powodując błędne koło magnezu i stresu. 

Więcej o magnezie przeczytacie w jednym z poprzednich wpisów.

.

.

Cytat Newspreso

.

” Wiek średni jest wtedy, gdy kładziesz się wieczorem i masz nadzieję, że rano będziesz czuł się lepiej”

Groucho Marx

.

Co sprawia, że kawa jest zdrowa?

.

Kwas chlorogenowy (w skrócie CGA), ma szereg działań pro zdrowotnych, neuroprotekcyjnych, ochronnych na układ sercowo-naczyniowy, żołądkowo-jelitowych, renoprotekcyjnych, hepatoprotekcyjnych, regulujących metabolizm glukozy i lipidów oraz przeciwrakotwórczych. CGA jest ważnym i biologicznie aktywnym polifenolem w diecie , pełniącym kilka ważnych i terapeutycznych ról, takich jak działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, hepatoprotekcyjne, kardioprotekcyjne,przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, neuroprotekcyjne, przeciw otyłości, przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnadciśnieniowe, wymiatacz wolnych rodników i stymulator ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ponadto stwierdzono, że CGA może modulować metabolizm lipidów i glukozy w zaburzeniach metabolicznych, zarówno genetycznych, jak i zdrowych. Spekuluje się, że CGA może odgrywać kluczową rolę w regulacji metabolizmu lipidów i glukozy, a tym samym pomóc w leczeniu wielu zaburzeń, takich jak stłuszczenie wątroby , choroby układu krążenia, cukrzyca i otyłość. Co więcej, ten kwas fenolowy (CGA) ma działanie ochronne na wątrobę, chroniąc zwierzęta przed urazami chemicznymi lub wywołanymi przez lipopolisacharydy.

.

.

Teraz, zanim pośpieszysz, aby znaleźć gdzieś kapsułkę CGA, oto podpowiedź, jeśli regularnie pijesz kawę, prawdopodobnie już spożywasz CGA każdego ranka! Jest to tym bardziej prawdziwe, jeśli Twoja kawa jest lekko palona i nie jest zbyt mocno filtrowana (np. French Press, Turkish Style itp.). Więcej kwasu chlorogenowego znajduje się jednak w zielonej kawie, Ja osobiście wolę trochę mniej kwasu ale lepszą kawę 🙂

.

Wieści z kraju

.

W nowym roku, do walki z otyłością lub do szukania dodatkowych pieniędzy w budżecie został wprowadzony podatek cukrowy. Fani znanych kolorowych napojów już cierpią, choć z mojej perspektywy nawet gdyby kosztowały one 2 razy więcej to i tak nie odstraszy ludzi od wypijania litrami tego eliksiru. 

Opłata cukrowa dzieli się na stałą i zmienną. Stała wynosi 50 gr za litr napoju od zawierającego cukier lub słodzik. Natomiast zmienna to dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml (w przeliczeniu na litr napoju). Ponadto 10 gr doliczane jest za litr napoju zawierającego taurynę lub kofeinę.

.

.

Na załączonym filmie widzimy jak Pan Latev Stanisłav wykonuje swoje 18 podciągnięć z doczepionym ciężarem (15kg). Wiek sportowca to 69 lat. Masa ciała 64.2 kg. A Ty ile jesteś w stanie zrobić podciągnieć?

.

Nowy rok, Nowy Blog?

.

Nowy rok to muszą być nowości, taka też pojawi się na BLOGU. Już w tym tygodniu pojawi się pierwszy wpis, z przepisem. Więcej informacji w piątek, bądźcie czujni.

.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter