NEWSPRESSO #27 11/1/2021

Kolejne Newspresso czas zacząć.

.

Twoje marzenie nie mają znaczenia dla nikogo innego. No dobra, niektórzy mogą się tym zainteresować, niektórzy mogą nawet Cię wspierać w twoich poszukiwaniach. Jednak w końcu nikogo nie obchodzi ani nie będzie przejmował się twoim marzeniem tak bardzo jak TY. Im jesteś starszy i im więcej się rozglądasz, tym łatwiej uwierzyć, że możesz skończyć tak samo jak większość ludzi w około. Ludzie dorastają, myśląc, że muszą udowodnić swoją wartość na tym świecie. Że jeśli pracują, pomagają, stają się bogaci, ludzie umieszczą ich w pewnych ramach.

Lubię czasami pisać o czymś co jest inne, lub o tym co od siebie odsuwamy.

Życie jest nie tylko krótkie, jest chaotycznie krótkie. Ta brzydka prawda powinna dać ci perspektywę i pilność, podobno z każdej sytuacji powinno się wyciągać lekcję i widzieć w niej szansę. Odchodzą wszyscy zazwyczaj myślimy, że dotyczy to tylko starych i chorych, pamiętaj tylko, że dobrzy, mili, młodzi ludzie również. Jest wiele rzeczy w życiu, których nie możemy kontrolować, jednak i tak na nas oddziałują.

Twoje myśli mogą być największym wrogiem lub największą pomocą.

.

A może by tak wziąć kawę i książkę i ….

.

Cytaty Newspresso

.

„Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże.”

Dalajlama

.

Badania tygodnia

.

Nie strzelaj w sylwestra

.

Fajerwerki wykonane ze szkodliwych tworzyw sztucznych i związków chemicznych nie tylko powodują zanieczyszczenie gruntu, ale mogą poważnie wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy. W Niemczech w ostatnim raporcie Federalnej Agencji Środowiska stwierdzono, że co roku ponad 2000 ton pyłu zawieszonego jest dodawane do atmosfery przez fajerwerki. Z tego 75% jest generowane 31 grudnia, kiedy niebo i chodniki stają się kanwą dla petard i rakiet wystrzeliwanych do woli na każdym rogu ulicy.

.

Co myślicie o jedzeniu owadów?

.

Hodowla owadów w celu żywnościowym było przedstawiane jako kolejna rewolucja zrównoważonej żywności w krajach zachodnich wiele razy w ciągu ostatnich kilku lat. Jednym z powodów jest to, że w porównaniu z tradycyjnymi zwierzętami hodowlanymi, takimi jak wołowina i jagnięcina, owady wymagają znacznie mniej zasobów i wytwarzają mniej gazów cieplarnianych. Dla porównania owady można hodować prawie wszędzie, w tym w miejskich ogrodach. Mączniki i świerszcze można jeść w całości, co oznacza, że ​​żadna część zwierzęcia nie jest marnowana. Dla tych, którzy przestawili się na jedzenie mniej mięsa ze względów środowiskowych, owady mogą stanowić dodatkowy sposób na uzyskanie kluczowych składników odżywczych. W wielu krajach Azjatyckich już od dawna je się tego typu żywność, jak wy podchodzicie do tego typu produktów?

.

Jadalne owady, takie jak mrówki i świerszcze, mają działanie przeciwrakowe  - Zdrowie
https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Produkty/Jadalne-owady-takie-jak-mrowki-i-swierszcze-maja-dzialanie-przeciwrakowe

.

Zmiany w stylu życia poprawiają refluks

.

Naukowcy sugerują, że pięć poniższych czynników może znacząco wpływać na refluks żołądkowo-przełykowy. Obejmują one prawidłową masę ciała, niepalenie, umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut dziennie, ograniczenie kawy, herbaty i napojów gazowanych do dwóch filiżanek dziennie oraz „rozważną” dietę. Badacze oszacowali, że prawdopodobne jest tak, że każdy czynnik stylu życia obniża ryzyko doświadczania objawów. Okazało się, że przestrzeganie wszystkich tych wytycznych może zmniejszyć objawy GERD o 37%.

.

Podróże powodują szczęście

.

Podczas gdy takie rzeczy jak praca, życie rodzinne i przyjaciele odgrywają wielką rolę w ogólnych raportach dotyczących dobrego samopoczucia, kumulacja doświadczeń z podróży wydaje się mieć niewielki, ale zauważalny wpływ na satysfakcję z życia zgłaszaną przez badanych. Uczestnicy badania zostali zapytani o znaczenie podróży w ich życiu, ile czasu spędzali na szukaniu i planowaniu przyszłych wakacji oraz o ile podróży odbyli w ciągu roku. Zapytano ich również o postrzeganą satysfakcję z życia, osoby podróżujące były o 7% szczęśliwsze – to czekamy i w drogę!

.

.

E-papierosy wyzwalają stan zapalny w jelitach

.

Zachwalane przez producentów jako „zdrowa” alternatywa dla tradycyjnych papierosów nikotynowych, nowe badania wskazują, że substancje chemiczne znajdujące się w e-papierosach naruszają barierę jelitową i wywołują stan zapalny w organizmie, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. W badaniu, opublikowanym 5 stycznia 2021. Naukowcy odkryli, że dwie substancje chemiczne używane jako baza dla wszystkich płynnych par e-papierosów – glikol propylenowy i gliceryna roślinna – były przyczyną zapalenia. Do badania zespół wykorzystał modele 3D ludzkich dróg jelitowych wygenerowane z komórek pacjenta i przeprowadził symulację tego, co dzieje się, gdy opary e-papierosów dostają się do wyściółki jelita.

.

Czy jedzenie może wpływać na erekcje?

.

Modyfikowalne czynniki ryzyka zaburzeń erekcji są podobne do czynników związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, ale istnieje niewiele danych na temat diet związanych z zaburzeniami erekcji. W szczególności wyższe spożycie warzyw, owoców, roślin strączkowych i ryb oraz mniejsze spożycie przetworzonego mięsa i tłuszczów trans wiązało się z niższym ryzykiem zaburzeń erekcji.

.

Dieta wegetariańska korzystna w zespole metabolicznym

.

Zespół metaboliczny to stan charakteryzujący się co najmniej trzema z następujących objawów: wysokim poziomem trójglicerydów, niskim poziomem cholesterolu HDL, otyłością, wysokim stężeniem glukozy i ciśnienia krwi. Dieta wegetariańska wiązała się z mniejszymi poziomem triglicerydów, cholesterolu całkowitego, LDL-C, stężenia glukozy we krwi, ciśnienia krwi, obwodem w pasie oraz występowaniem zespołu metabolicznego. Ogólnie rzecz biorąc, aktualna literatura sugeruje, że różne diety wegetariańskie (niektóre mniej restrykcyjne niż inne) mogą być skutecznym sposobem leczenia zespołu metabolicznego.

.

Co mogłeś przegapić?

.

W piątek wjechał na bloga pierwszy przepis, oczywiście musiało być słodko.

Sprawdźcie przepis – tutaj.

Newspresso przepis

.

W środę czas na kolejny odcinek Podcastu! Gościem podcastu będzie Magda Skrzyńska, która z zawodu jest diagnostą laboratoryjny, powiemy sobie trochę o higienie badań, jakie zmienne wpływają na wyniki badań obecnie panującego wirusa, co kiedy i jak badać aby zachować zdrowie i dużo dużo więcej.

.

.

Czy ilość kalorii na opakowaniu to faktyczna ilość kalorii którą możemy przyswoić?

.

Pamiętaj, że jedzenie, które jemy, musi być trawione i przetwarzane przez nasze ciało. Niezliczone etapy związane z trawieniem, przetwarzaniem, wchłanianiem, magazynowaniem i używaniem – a także nasz własny, indywidualny skład fizjologiczny – mogą zmienić równowagę energii. Oczywiście nie mówię, tutaj o powszechnym prawie fizyki – energy in / energy out.

Idąc dalej:

  • Absorbujemy mniej energii z minimalnie przetworzonych produktów, ponieważ są one trudniejsze do strawienia.
  • Absorbujemy więcej energii z wysoko przetworzonych węglowodanów i tłuszczów, ponieważ są one łatwiejsze do strawienia. (Pomyśl o tym w ten sposób: im bardziej „przetworzona” żywność, tym więcej trawienia jest już dla Ciebie wykonana).

.

Na przykład badania wykazały, że wchłaniamy więcej tłuszczu z masła orzechowego niż z całych orzeszków ziemnych. Naukowcy odkryli, że prawie 38% tłuszczu zawartego w orzeszkach ziemnych było wydalane z kałem, a nie wchłaniane przez organizm. Podczas gdy pozornie cały tłuszcz z masła orzechowego został wchłonięty.

Dodatkowo:

  • Często wchłaniamy więcej energii z pożywienia, które jest gotowane lub siekane, ponieważ procesy te rozkładają komórki roślinne i zwierzęce, zwiększając ich biodostępność.

.

Jedząc surowe produkty możesz zaoszczędzić sobie kilka kalorii. Nie mówiąc już o odpowiedzi hormonów głodu i sytości na jakość i ilość spożytej żywności. Tym samym macie kolejny argument za tym, aby jeść mniej przetworzoną żywność.

.

Nie ma, nic cenniejszego niż pomaganie dlatego

.

Przypominam o zrzutce dla rodziny tego młodego urwisa, który choć był na tym świecie zdecydowanie za krótko, zdążył zrobić bardzo dużo, i dał wielu osobom lekcję, którą zapamiętamy na zawsze.

https://zrzutka.pl/u7y3sm

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter