NEWSPRESSO #30 1/2/2021

Trzydzieste Newspresso, ta liczba w lutym to nie przypadek, ale jeszcze chwile poczekamy.

Często myśli do wstępu najdłużej się zbierają, tak samo było i tym razem. Bywa tak, że w rozmowie z kimś jakieś słowo bardziej do mnie trafi. Tym razem trafiło na AMOR FATI – umiłowanie losu – zaakceptuj swój los, cokolwiek się zdarzy. Jednym z najdziwniejszych, ale najbardziej intrygujących aspektów pomysłów Fryderyka Nietzschego jest jego powtarzający się entuzjazm dla koncepcji, którą nazwał amor fati (przetłumaczone z łaciny jako umiłowanie własnego losu lub, jak można by to ująć. Związana musi być z tym oczywiście historia:

W wieku sześćdziesięciu siedmiu lat Thomas Edison wrócił do domu wczesnym wieczorem z pracy na kolację z rodziną. Był wówczas najsłynniejszym wynalazcą Ameryki, cieszącym się sławą i sukcesem finansowym. Ale spokój ten był zagrożony permanentnie tego wieczoru, kiedy skończył jeść, do jego domu wpadł mężczyzna z pilną wiadomością: kilka mil dalej wybuchł pożar w kampusie badawczo-produkcyjnym Edisona.

Wozy strażackie z ośmiu pobliskich miast ruszyły na miejsce zdarzenia, ale nie zdołały powstrzymać pożaru. Napędzane dziwnymi chemikaliami w różnych budynkach, zielone i żółte płomienie wystrzeliły na sześć i siedem pięter, grożąc zniszczeniem imperium, które Edison spędził na budowaniu.

Edison spokojnie, ale szybko dotarł do ognia, przez setki gapiów i zdruzgotanych pracowników. Widząc, że jego syn stoi wstrząśnięty na miejscu zdarzenia, Edison wypowiedział te słynne słowa: „Idź po swoją matkę i wszystkich jej przyjaciół. Nigdy więcej nie zobaczą takiego ognia ”.

Co?!

Nie martw się, uspokoił go Edison. „W porządku. Właśnie pozbyliśmy się wielu śmieci ”.

To niesamowita reakcja. Nawet szalona.

Lata bezcennych zapisów, prototypów i badań obróciły się w popiół. Budynki, które były wykonane z rzekomo ognioodpornego betonu, były ubezpieczone tylko na ułamek ich wartości. Myśląc, że są odporni na takie katastrofy, Edison i jego inwestorzy zostali objęci ubezpieczeniem za około jedną trzecią szkód.

Jednak rozpacz nie była reakcją, do której zwrócił się Edison. Nie płakał. Nie wściekł się. Nie rzucił się w płomienie.

Zamiast tego zabrał się do pracy. Następnego dnia powiedział reporterowi, że nie jest za stary, aby zacząć od nowa: Przeszedłem przez wiele takich rzeczy.  Zapobiega to znudzeniu człowieka

Ogień, który zniszczył dzieło jego życia, naprawdę go ożywił.

Jeśli zdarzenie musi się wydarzyć, odpowiedzią jest Amor fati (miłość do losu). Nie oglądaj się za siebie. Tylko idź naprzód z uśmiechem.

Cytat Newspresso

„Niech nikt nie okrada mnie z choćby jednego dnia, jeśli nie potrafi mi tej straty w pełni wynagrodzić”

Seneka

„Postępuj tak abyś nie musiał udawać”

Ryan Holiday

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje”

Fryderyk Nietzsche

Żywność genetycznie modyfikowana – nadzieja dla alergików?

Nauka jest świetna, o ile wiele osób obawia się żywności GMO – słusznie czy nie, to już nie mi oceniać. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zidentyfikował grupę „wielkiej ósemki” żywności, która powoduje 90% alergii pokarmowych. Wśród tych produktów są pszenica i orzeszki ziemne. Sachin Rustgi, członek Crop Science Society of America, bada, w jaki sposób możemy wykorzystać hodowlę do opracowania mniej alergizujących odmian tej żywności. Naukowcy wykorzystują hodowlę roślin i inżynierię genetyczną do tworzenia mniej alergizujących odmian pszenicy i orzeszków ziemnych. Ich celem jest zwiększenie opcji żywieniowych dla alergików.

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem

W kilku poprzednich Newspresso, pisałem o skutkach zdrowotnych smogu i zanieczyszczenia powietrza. Niektórym może się to wydać, śmieszne. Mieliśmy jakiś czas temu okazję zobaczyć jak wyglądałby nasze miasta, gdyby tak miesiąc utrzymywały się mrozy – 10 i więcej. Ja mieszkając nawet w okolicy lasu, niestety odczułem, że była by tragedia. Co to smogu i zanieczyszczenia powietrza pojawiło się kolejne doniesienie naukowe. Zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem postępującej i nieodwracalnej utraty wzroku, znanej jako zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), ujawnia długoterminowe badanie prowadzone przez naukowców z UCL. Okazało się, że ludzie z najbardziej zanieczyszczonych obszarów byli co najmniej o 8% bardziej skłonni do zgłaszania AMD, zgodnie z wynikami opublikowanymi w British Journal of Ophthalmology.

newspresso
newspresso

Depresja poporodowa nie tylko u kobiet

Bycie rodzicem często przynosi wielką radość, jednak jak się okazuje nie zawsze. Rodzicielstwo wiąże się również z wyzwaniami, stresem, a u niektórych osób może wywołać depresję. Depresja dotyka około 10-12 procent młodych matek i co najmniej 8 procent nowych ojców. Liczby są jeszcze wyższe, jeśli spojrzymy na objawy depresji, aż jeden na pięciu nowych ojców doświadcza uciążliwych objawów. W badaniu skupiono się na przyczynach objawów depresyjnych ojców. Mężczyźni dotknięci chorobą często mają negatywny stosunek do siebie i martwią się, że są nieodpowiedni w swoich intymnych związkach, problem, który może wynikać z doświadczeń z dzieciństwa z własnymi rodzicami. Niska pewność siebie w bliskich związkach wydaje się wywoływać stres rodzicielski, który z kolei wywołuje objawy depresji.

Nadwaga, może przyczyniać się do pogłębiania chorób neurodegeneracyjnych

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sheffield wykazały, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać chorobę Alzheimera. Odkrycia opublikowane w The Journal of Alzheimer’s Disease Reports również podkreślają wpływ nadwagi w wieku średnim na zdrowie mózgu w starszym wieku. Świetny komentarz Pani która prowadziła badanie :

„Zapobieganie odgrywa ważną rolę w walce z chorobą. Należy podkreślić, że niniejsze badanie nie wykazało, że otyłość powoduje chorobę Alzheimera, ale pokazuje, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać choroba.”

„Choroby wywołujące demencję, takie jak choroba Alzheimera i demencja naczyniowa, czają się w tle przez wiele lat, więc czekanie do 60. roku życia na odchudzanie jest za późno. O zdrowiu mózgu i zapobieganiu tym chorobom trzeba zacząć dużo wcześniej. Edukacja dzieci i młodzieży na temat ciężaru nadwagi w przypadku wielu chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych, jest niezwykle ważna.”

Ludzie rzadko myślą o znaczeniu odżywiania w kontekście schorzeń neurologicznych , ale te odkrycia pokazują, że może to pomóc w zachowaniu struktury mózgu.

Stan przedcukrzycowy groźny dla zdrowia

Nowe badanie sugeruje, że ludzie, którzy odwracają stan przedcukrzycowy, mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru i śmierci. Osoby w stanie przedcukrzycowym mają poziom cukru we krwi wyższy niż normalnie, ale niższy niż próg rozpoznania cukrzycy . Badania wykazały, że mimo to osoby ze stanem przedcukrzycowym są bardziej narażone na zawał serca lub udar. Po średnim okresie obserwacji wynoszącym prawie dziewięć lat i dostosowaniu do zmiennych, takich jak wskaźnik masy ciała (miara tkanki tłuszczowej) i ciśnienie krwi, naukowcy odkryli, że osoby, które powróciły do ​​normalnego poziomu cukru we krwi po stanie przedcukrzycowym, miały o 38% mniejsze ryzyko zawał serca i 28% mniejsze ryzyko udaru niedokrwiennego niż osoby, u których doszło do cukrzycy. Jak styl życia może Ci w tym pomóc dowiesz się z jednego z moich wpisów na blogu – tutaj.

Co zrobić aby zachować zdrowy mózg?

Wiele osób, na pewno nie myśli o tym co będzie za kilka czy kilkadziesiąt lat. Jednak już teraz pracujemy na nasze zdrowie w przyszłości. Badania sugerują, że istnieją sposoby zapobiegania lub opóźniania wielu rodzajów utraty funkcji poznawczych, ale nie obejmują one suplementów oleju rybnego ani łamigłówek. Zamiast tego, ludzie, którzy chcą zachować dobre funkcjonowanie mózgu, powinni podjąć takie same kroki, jakie podjęliby, aby chronić swoje serca. American Heart Association sugeruje ludziom skupić się na czynnikach ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Obejmują one obniżenie ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i cholesterolu, wystarczającej ilości snu, nie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, jedzenie zdrowej żywności, ćwiczenie co najmniej 150 minut tygodniowo, utrzymanie zdrowej masy ciała i pozostanie aktywnym społecznie. The Lancet Commission niedawno rozszerzyła swoją listę czynników ryzyka demencji, aby uwzględnić również urazy głowy w wieku średnim i narażenie na zanieczyszczenie powietrza.

Budowanie dobrych nawyków zdrowotnych dla mózgu powinno rozpocząć się na długo przed tym, zanim funkcje poznawcze zaczną słabnąć.

Co polecam?

W tym tygodniu przesłuchałem, świetny podcast Tima Ferrisa, w którym gościem byli Grant Hackett ( 6 medali na igrzyskach olimpijskich ) i Michael Phelps ( 28 medali na igrzyskach olimpijskich). Wbrew pozorom podcast nie skupia się tylko i wyłącznie na sporcie. Michael opowiada o swoich problemach z depresją, o tym że będąc niezniszczalnym sportowcem przez lata zmagał się z różnymi emocjami, które odcisnęły na nim znaczące piętno. Mówi o wsparciu, przyjaźni, relacjach z dziećmi i żoną, o wszystkim tym co pozwoliło mu przetrwać trudne okresy. Ciekawie mówi o tym, że wiele rzeczy po prostu nie widać na pierwszy rzut oka, oraz o tym że wiele osób, sportowców zmaga się z takim problemem.

Fajny cytat, który zapamiętałem : „Szczerość jest najlepszym afrodyzjakiem

Oczywiście, polecam także książkę, którą na dniach skończyłem czytać. Autor, Robin S. Sharma Mnich, który sprzedał swoje ferrari. Jak zawsze mam wypisane kilka cytatów z książki:

Newspresso

Każda sekunda poświęcona na myśleniu o cudzych marzeniach zabiera Ci tylko czas i odciąga od własnych pragnień”

Ale jeśli nawet nie wiesz dokąd zmierzasz, skąd będziesz wiedział, że się tam znalazłeś?”

Jak już wcześniej wspomniałem. John, sukces zewnętrzny zaczyna się od sukcesu wewnętrznego. Jeśli chcesz naprawić swój świat zewnętrzny, bez względu na to, czy mas na myśli zdrowie, związki uczuciowe, czy finanse, musisz najpierw naprawić swój świat wewnętrzny”

Nie ścigaj się z innymi, ścigaj się ze sobą”

Bez względu na to, czy należymy do nizin społecznych, czy do elity, czy mieszkamy w Tokio, czy Teksasie, wszyscy mamy do dyspozycji tylko dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ci, co budują swoje wyjątkowe życie, różnią się od tych, co żyją byle jak, tylko sposobem, w jaki zarządzają swoim czasem”

Co mogłeś przegapić?

W sobotę wraz z Magdą – którą znajdziecie tutaj. Zrobiliśmy live dotyczącego codziennych nawyków, oraz tego jak dbać o swoją rutynę. Porozmawialiśmy o tym czemu warto zadawać sobie pytania, o metodzie zamalowywania kwadratów, planerach i wiele więcej sprawdźcie.

Podczas rozmowy Magda wspomniała o zadawaniu sobie pytań, może zastanawiasz się jakie pytania możesz sobie zadać, warto zacząć od najprostrzych.

Czy jestem szczęśliwy? Czy lubię swoją pracę? Czy dobrze się czuję? Dokąd zmierzam? Z czym zwlekam? Co powinienem robić?

Jeśli nadal będziecie chcieli posłuchać ciekawego to w środę pojawił się, również kolejny odcinek HolisitcBody Podcast.

Oczywiście pojawił się też nowy przepis, tym razem była to Awokadella! Przepis znajdziecie tutaj.

Kiedy kofeiny jest za dużo?

Kofeina jest naturalnie obecna w kawie, herbacie, kakao, guaranie i yerba mate , ale jest również często dodawana do napojów gazowanych, energetyków i suplementów odchudzających. Większość z nas zapewne spożywa napoje z kofeiną – jeśli nie to Ja, mogę spożywać wasze dawki.

Bezpieczeństwo kofeiny jest względne – zależy oczywiście od dawki, ale także od Twojego zdrowia. Niektórzy ludzie nie wykazują żadnych niepożądanych objawów po wypiciu wielu filiżanek kawy dziennie, podczas gdy inni po wypiciu jednej filiżanki doświadczają nienormalnie wysokiego skoku ciśnienia krwi, zaburzenia snu, bólu głowy, drażliwość, nerwowość lub roztrzęsienia (efekty można złagodzić przez dodanie l-teaniny ). Co ciekawe, podobne objawy zgłaszali ludzie przechodzący odstawienie kofeiny, oprócz ziewania, senności, zmęczenia, niższej motywacji do pracy, upośledzonej koncentracji, upośledzonej zdolności poznawczej, objawów grypopodobnych i sztywności mięśni. 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), National Academies of Science (NAS) i Health Canada doszły do ​​wniosku, że w przypadku zdrowych dorosłych spożycie kofeiny do 400 mg / dzień nie budzi ogólnie żadnych obaw zdrowotnych. 

Ponadto EFSA wskazuje, że dla większości ludzi spożycie do 200 mg kofeiny na raz nie budzi obaw zdrowotnych, nawet „gdy jest ona spożywana mniej niż dwie godziny przed intensywnym wysiłkiem fizycznym”. Jednak ostrzegają, że 100 mg kofeiny przyjmowane przed snem może wpływać na jakość snu. Należy pamiętać, że okres półtrwania kofeiny wynosi około 5 godzin ( różni się znacznie między osobami).

W przypadku doustnych dawek kofeiny, 10 miligramów kofeiny na kilogram masy ciała uważa się za toksyczne, a 150 mg / kg może być śmiertelne. Tak więc, dla kogoś, kto waży 68 kg, toksyczność może zacząć się od 0,7 g, a śmiertelność od 10 g. Kofeina może zabić, ale zdrowy człowiek musiałby wypić w krótkich odstępach czasu dziesiątki napojów zawierających kofeinę, co było by na prawdę trudne.

Skoncentrowane formy kofeiny, takie jak tabletki, płyny czy proszek, to trochę inna sprawa. FDA ostrzega, że „jedna łyżeczka czystej kofeiny w proszku jest równoważna ilości kofeiny w około 28 filiżankach zwykłej kawy”. O wiele łatwiej jest przypadkowo przedawkować sproszkowaną kofeinę niż napoje zawierające kofeinę.

Marcin Michalski, newsletter

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter