NEWSPRESSO #31 8/2/2021

Czas na trzydzieste pierwsze NEWSPRESSO.

4 lutego obchodziliśmy światowy dzień walki z rakiem. Wiele osób uważa, że to problem który nie dotyczy osób w młodym wieku. Czy mają rację? No, nie koniecznie – sam znam kilka osób, które w młodym wieku przeszły nowotwór, więc muszę was zmartwić – dotyczy to każdego z nas.

Rak piersi wyprzedził raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Rak płuca pozostaje jednak nowotworem, najbardziej śmiertelnym. Na trzecim miejscu wśród najczęściej występujących nowotworów znalazł się rak jelita grubego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka piersi przypada prawie 12 proc. wszystkich nowotworów na świecie. W 2020 r. wykryto 2,3 mln przypadków tego nowotworu.

Ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się wraz z wiekiem, jednak środowisko i styl życia będzie miało tutaj zdecydowanie największe znaczenie. WHO wylicza, że co trzecie zgon z powodu nowotworów związany jest z paleniem tytoniu, otyłością, spożywaniem zbyt małej ilości warzyw i owoców, małą aktywnością fizyczną oraz nadużywaniem alkoholu, myślę, że spokojnie można tutaj dodać również pracę zmianową, oraz zanieczyszczenie powietrza.

Dbajcie o siebie.

Badania newspresso

Magnez dla zdrowia serca

Niewydolność serca jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na świecie. Dysfunkcja śródbłonka jest uznawana za ważny mechanizm patofizjologiczny w progresji niewydolności serca i innych chorób naczyniowych. Potencjalnymi mechanizmami tych wyników są: 1) podwyższony poziom cytokin w krążeniu, w tym czynnika martwicy nowotworu α, 2) upośledzone stymulowane uwalnianie tlenku azotu (NO) 3) zwiększony poziom enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) w tkankach 4) zwiększone wytwarzanie wolnych rodników, które neutralizują tlenek azotu i 5) chronicznie zmniejszony przepływ krwi, który może upośledzać zależne od przepływu uwalnianie NO. No i co możemy z tym zrobić, aby sobie pomóc?

Możemy suplementować MAGNEZ – Suplementacja 800 mg / dobę magnezu poprawiła zdrowie tętnic u pacjentów z niewydolnością serca. Okazuje się, że hipomagnezemia (niedobór magnezu) jest jednym z najczęstszych zaburzeń równowagi elektrolitowej u pacjentów z niewydolnością serca.

Masz PCOS kontroluj glukozę

Zespół policystycznych jajników to bardzo złożony problem. Wiele mówi się o tym, że kobiety z tym schorzeniem mają problemy z gospodarką glukozowo-insulinową. W przytoczonym przeze mnie badaniu, okazuje się, że 20 % kobiet z diagnozą PCOS po prawie 3 latach, rozwinęło stan przedcukrzycowy lub pełnoobjawową cukrzycę typu 2.

Joga pomocna przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)

Według badań, osiem tygodni intensywnej praktyki jogi znacznie zmniejsza nasilenie fizycznych i psychicznych objawów u pacjentów z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), wyniszczającą przewlekłą chorobą zapalną autoimmunologiczną. Wyraźną poprawę zaobserwowano w poziomach niektórych biomarkerów zapalnych i ocenach stanu funkcjonalnego i aktywności choroby u badanych pacjentów, co wskazuje na promujący, zapobiegawczy, leczniczy i rehabilitacyjny potencjał jogi dla osiągnięcia optymalnego zdrowia.

Newspresso
Newspresso

Stanie przy biurku korzystne dla zdrowia

Nasilenie siedzącego trybu życia obserwowane we współczesnych społeczeństwach wiąże się ze wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W trakcie badania osoby, które pracowały przy biurkach stojących – znajdowały się w pozycji stojącej około 1,3 h więcej niż osoby z grupy siedzącej. Zastąpienie siedzenia, staniem może skutkować bardzo małym, ale statystycznie istotnym spadkiem poziomu glukozy we krwi na czczo i masy tkanki tłuszczowej bez istotnego wpływu na poziom lipidów, ciśnienie krwi, masę ciała i obwód talii. Praca stojąca może być stosowane jako interwencja wspomagająca w celu zmniejszenia obciążenia czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, ale nie może być stosowane jako alternatywa dla aktywności fizycznej w celu skrócenia czasu siedzącego.

Truskawki poprawiają pamięć

Funkcjonalne zmiany w mózgu podczas starzenia, mogą wpływać na uczenie się, pamięć, chód i równowagę – w niektórych przypadkach prowadząc do wczesnego osłabienia funkcji poznawczych, niepełnosprawności lub urazów u osób starszych. W tym 90-dniowym, podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym badaniu 22 mężczyzn i 15 kobiet w wieku od 60 do 75 lat zostało losowo przydzielonych do spożycia liofilizowanych truskawek (24 gramy dziennie, co odpowiada 2 filiżankom świeżych truskawek) lub placebo. Uczestnicy przeszli kilka testów, aby ocenić równowagę, chód i funkcje poznawcze na początku oraz po 45 i 90 dniach interwencji.

Uczestnicy z grupy truskawek wykazywali istotnie krótsze opóźnienia w zadaniu wirtualnej nawigacji przestrzennej i zwiększone rozpoznawanie słów w teście California Verbal Learning podczas wizyt studyjnych do kontroli. Jednak nie zaobserwowano poprawy chodu ani równowagi. Odkrycia te pokazują, że dodanie truskawek do diety może poprawić niektóre aspekty poznawcze, ale nie chód czy równowagę. Mechanizm działania może polegać na zawartych przeciwutleniaczach i substancjach odżywczych takich jak fisetyna – która może między innymi pobudzać do działania Sirt1.

truskawki

Czy probiotyki mogą poprawić wchłanianie witamin i minerałów?

W tym randomizowanym, kontrolowanym badaniu oceniano, czy probiotyk dla dzieci może poprawić stan odżywienia. Czterdzieści nastolatków w wieku 14–18 lat otrzymało suplement zawierający cztery szczepy probiotyczne ( Lactobacillus plantarum , Lactobacillus acidophilus , Bifidobacter infantis , Bifidobacter lactis ) wraz z prebiotycznymi fruktooligosacharydami lub placebo. Naukowcy pobrali próbki krwi na początku badania, po 5 tygodniach i pod koniec badania. Od punktu początkowego do końca badania w grupie leczonej zaobserwowano większy wzrost markerów surowicy dla witaminy A (+ 9% vs. + 1%), witaminy D (+ 3,2% vs. -3%), wapnia (+ 4% vs -7%), cynk (+ 1,7% vs -3,5%) i żelazo (+ 2% vs -1%). Badanie miało kilka ograniczeń, ale gdyby wynik okazał się prawdziwy, mielibyśmy odpowiedź na kilka ciekawych pytań.

Cytat Newspresso

„Wiedza o tym, co lubisz jest początkiem mądrości i dojrzałego wieku”

Robert Louise Stevenson

Co mogłeś przegapić?

W czwartek odbył się live na którym razem z Mileną porozmawialiśmy chwilę na temat Jogi, oraz wykonaliśmy podobno prosty zestaw kilku pozycji. Z uwagi na moją nikłą mobilność ciała, ćwiczenia były na prawdę ciężkie. Dobra wiadomość jest taka, że kolejny trening w nadchodzący czwartek o 10. Zapraszam

Na stronie pojawił się bardzo ważny wpis – dotyczący gospodarki żelazem w organizmie. Wiele pań, doświadcza osłabienia, włosów, paznokci, z drugiej strony ich dieta nie obfituje w wiele źródeł tego pierwiastka. Sprawdźcie co można z tym zrobić.

Oczywiście, jak w każdy piątek pojawił się też nowy przepis. Tym razem ciekawa odmiana popularnego ciasta BROWNIE. Przepis znajdziecie klikając tutaj.

Co polecam?

Nie mogło być inaczej – Gambit Królowej.

Nie mam pojęcia, czemu tak późno to obejrzałem, ale fakt – zakochałem się w tym serialu, nie podlega dyskusji. Już od 2 odcinka miałem w głowie plan, że będę chciał o tym napisać coś więcej i szachy nie mają tutaj nic wspólnego. Serial zgrał mi się idealnie, z kilkoma książkami – muszę tylko połączyć kropki, więc możecie niebawem spodziewać się podsumowania.

Znalezione obrazy dla zapytania: gambit królowej

Neuroprzekaźniki

Bardzo spodobała mi się poniższa grafika, ale żeby móc cokolwiek z niej wyczytać warto wiedzieć, że niektórymi systemami w naszym ciele kierują neuroprzekaźniki. To przekaźniki chemiczne w organizmie. Ich zadaniem jest przekazywanie sygnałów z komórek nerwowych do komórek docelowych. Te komórki docelowe mogą znajdować się w mięśniach, gruczołach lub innych nerwach. Patrząc na obrazek widzimy, że niektóre sytuacje, aktywności których doświadczamy wpływają na nasz mózg co daje wymierny efekt. Joga, spotkania towarzyskie, zakochanie, medytacja a no i jeszcze morsowanie – nic nie pozostaje bez odpowiedzi.

Każdy chciałby być na szczycie, przynajmniej przez chwilę. Niektórzy oceniają tych, którzy już tam są zapominając o tym jak wygląda droga na szczyt. Żebyśmy się dobrze zrozumieli, szczytem możesz określić sobie wszystko – sukces w pracy, biznesie, sylwetce, relacjach. Dla swojego przykładu oczywiście będziemy mówić o zmianach widocznych w ciele. Widząc kolejną transformację w internetowym świecie, połowa osób pomyśli – też tak chce, druga połowa – to nie możliwe. Patrząc na efekt końcowy (może to być dobrze wyglądająca sylwetka, medal na zawodach sportowych, milion dolarów) nie widzimy nigdy tego co jest fundamentem tego wszystkiego, jednak bardzo sprawnie idzie nam wydawanie opinii lub oceny.

Czasami, żeby dokonać zmian w swoim ciele potrzeba wielu rzeczy – przede wszystkim decyzji. Następnie dyscypliny i sumienności – myślę, że to determinuje to czy ktoś osiągnie to co sobie wymarzył czy nie. Wiem, że każdy chciałby przepis na odchudzanie i poprawę sylwetki, oczywiście możesz go dostać – tylko czy na prawdę go chcesz?

Sklep

Sklepu o którym wspominałem jakiś czas temu, nie uda się uruchomić na moje 30 urodziny, co nie zmienia faktu, że na pewno w lutym on powstanie. Uchylę rąbka tajemnicy, jeśli coś robię to chcę żeby to było na prawdę dobre i zrobione na 100%, dlatego wolę poczekać jeszcze chwilę z uruchomieniem.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter