NEWSPRESSO #34 1/03/2020

Nowy miesiąc zaczynamy Newspresso. Marzec, czyli już tylko krok dzieli nas od wiosny – czujesz to?

Ludzie uwielbiają udzielać porad – to fakt.

To jedna z najstarszych prawd o ludzkości. Uwielbiamy próbować rozwiązywać problemy innych ludzi, nawet jeśli nie mamy pojęcia, co robić (lub nasze życie jest w płomieniach). Wiele osób, to chyba znak dzisiejszych czasów, bo jest to bardzo proste, zawsze będzie krzyczeć i krytykować rzeczywistych „graczy”, gdy będą patrzeć jako widz. Tutaj jeszcze jedno zdanie, dotyczące tego co bardzo mnie razi (mój blog więc mogę sobie, napisać swoje zdanie). Więc wiele osób chce zbawiać świat i wszystkich ludzi wokół, zapominając, że mają „bałagan” w własnym życiu. Może ktoś powiedzieć, że to egoistyczne podejście, ale ktoś kiedyś powiedział, że chcąc zmienić świat trzeba zacząć od siebie.

W ostatnim podcascie, który nagrywałem rozmawialiśmy w kwestii dietetyki o tym, że większość ludzi jest zbyt dumna, by kiedykolwiek wypowiedzieć słowa „Nie wiem” – myślę, że to nie tylko w tej dziedzinie ma przełożenie, ludzie uważają, że powiedzenie słowa nie wiem, będzie sugerowało, że są głupi?!

Przyznanie się, że nie znają odpowiedzi, jest nieskończenie bardziej bolesne. Aby uniknąć tego bólu, po prostu ludzie udzielają porad i opinii na temat rzeczy, o których nic nie wiedzą. Nie wiem czy to „nasza” specyfika, ale najlepiej się znamy na wszystkim.

Jednak nie do końca o tym, jeśli chcemy od kogoś porady musimy się zastanowić, czy ten ktoś jest dla nas przykładem w sferze w której oczekujemy pomocy. Bo jednak nikt nie poszukuje rady od osoby bezdomnej jak inwestować w nieruchomości.

Podsumowując w jednym zdaniu.

Nigdy nie korzystaj z rad osób, które nie wiedzą, jak dotrzeć tam, gdzie chcesz – o to jest chyba klucz.

Cytat Newspresso

Widzimy ludzi, którzy zgromadzili wielkie fortuny ale często oglądamy tylko ich triumf, pomijając porażki i przeszkody które spotykały ich po drodze.

Napoleon Hill

Niepłodność, globalnym kryzysem?

W poprzednim Newspresso #33 napisałem kilka zdań o męskiej płodności, dziś mała kontynuacja bo… Shanna Swan, epidemiolog środowiskowy i reprodukcyjny z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, ostrzega, że ​​zbliżający się kryzys płodności stanowi globalne zagrożenie porównywalne z kryzysem klimatycznym. Jest to wynik badania z 2017 roku, które wykazało, że liczba plemników na Zachodzie spadła o 59% w latach 1973-2011. Wspomniana badaczka pisze że, zgodnie z obecnymi prognozami, mediana liczby plemników ma osiągnąć zero w 2045 roku.

Kofeina w ciąży

Produkty zawierające kofeinę to nie tylko kawa, więc idąc za przytoczonymi poniżej wnioskami z badania, trzeba byłoby ograniczyć kilka produktów spożywczych. Jednak spór nad przyjmowaniem kofeiny w ciąży jest cały czas nie rozwiązany. Poniższe wnioski, zostały wyciągnięte z badania retrospektywnego. Badania wykazały, że kofeina może mieć negatywny wpływ na ciążę. Wiadomo również, że płód nie ma enzymu niezbędnego do rozkładu kofeiny, gdy przechodzi przez łożysko. Nowe badanie ujawnia, że ​​kofeina może również pozostawić trwały wpływ na rozwój neurologiczny. Naukowcy zwracają uwagę, że nie jest jasne, czy wpływ kofeiny na mózg płodu zmienia się w zależności od trymestru lub kiedy podczas ciąży zachodzą te zmiany strukturalne. Obecne wytyczne kliniczne już sugerują ograniczenie spożycia kofeiny w czasie ciąży – nie więcej niż dwie zwykłe filiżanki kawy dziennie.

Dieta kobiet w ciąży

Ciąża to czas w którym dbamy nie tylko o siebie. Badania sugerują, że stosowanie diety niskiej jakości, bogatej w żywność i składniki pokarmowe związane z przewlekłym stanem zapalnym, w czasie ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem otyłości i nadmiaru tkanki tłuszczowej u dzieci, zwłaszcza w późnym dzieciństwie.

W świecie social mediów jesteśmy jak zwierzęta

Nasze wykorzystanie mediów społecznościowych, a zwłaszcza nasze wysiłki zmierzające do maksymalizacji „polubień”, jest zgodne ze schematem „uczenia się z nagrodami”.

W tym celu autorzy przeanalizowali ponad milion postów w mediach społecznościowych od ponad 4000 użytkowników na Instagramie i innych stronach. Okazało się, że ludzie rozmieszczają swoje posty w sposób, który maksymalizuje średnią liczbę „polubień”, które otrzymują: publikują częściej w odpowiedzi na wysoki wskaźnik polubień i rzadziej, gdy otrzymują mniej polubień. Następnie badacze wykorzystali modele obliczeniowe, aby ujawnić, że ten wzorzec jest ściśle zgodny ze znanymi mechanizmami uczenia się z nagrodami, od dawna ugruntowanej koncepcji psychologicznej, która zakłada, że ​​zachowanie może być napędzane i wzmacniane przez nagrody.

Dokładniej rzecz biorąc, ich analiza sugeruje, że zaangażowanie w media społecznościowe jest napędzane przez podobne zasady, które prowadzą zwierzęta inne niż ludzie, takie jak szczury, do maksymalizacji korzyści z jedzenia w pudełku Skinnera – powszechnie używanym narzędziu eksperymentalnym, w którym zwierzęta są umieszczane w przedziale , uzyskać dostęp do żywności, wykonując określone czynności (np. naciskając określoną dźwignię).

Newspresso
Newspresso

Seks jako środek nasenny

Aktywność seksualna przed snem zwiększa oksytocynę i zmniejsza kortyzol, hormon związany ze stresem. Naukowcy twierdzą, że aktywność seksualna przed snem może pomóc złagodzić objawy bezsenności i zmniejszyć zakłócenia snu. Badanie z 2019 roku przeprowadzone na 778 osobach przez dr Michele Lastellę z Central Queensland University w Australii wykazało, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety postrzegają, że zasypiają szybciej i lepiej śpią po orgazmie z partnerem lub w pojedynkę. Dr Caroline Pukall, dyrektor Laboratorium Badań Seksualnych  na Queen’s University, mówi, że wielu jej pacjentów już używa masturbacji jako środka nasennego. „Pacjenci często wspominają, że jest to część ich rutyny przed snem… i że pomaga im się zrelaksować i zasnąć”.

Jak ciało zmienia się w przestrzeni kosmicznej

Zastanawialiście się kiedyś czy ciało ludzkie może się zmienić poprzez przebywanie w przestrzeni kosmicznej? Tak, myślałem, Ja oczywiście miewam takie pomysły i okazuje się, że nie Ja jeden. Aktualnie mamy dostępny pierwszy taki eksperyment w historii. Dwóch braci bliźniaków (Marck-Ziemia, Scott-kosmos) jednojajowych, jeden z nich spędził 340 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. No więc, badacze porównali niektóre z parametrów obu braci. Badacze z Integrated Omics, zgłosili zmienione poziomy panelu lipidów u Scotta (bliźniaka latającego), które wskazują na stan zapalny. Telomery Scotta na końcach chromosomów jego białych krwinek wydłużały się w kosmosie. Może to być związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym i zmniejszonym spożyciem kalorii podczas misji. Jednak po jego powrocie na Ziemię ponownie zaczęły się skracać.

okazało się, że w drugiej połowie misji Scotta nastąpił spadek tworzenia się kości. Ponadto, patrząc na poziomy białka C-reaktywnego (szeroko akceptowany biochemiczny marker zapalenia), okazało się, że wkrótce po wylądowaniu nastąpił gwałtowny wzrost stanu zapalnego, prawdopodobnie związany ze stresem związanym z ponownym wejściem i lądowaniem. Hormon stresu, kortyzol, był normalnie niski podczas rocznej misji, ale poziom hormonu IGF-1 wzrastał w ciągu roku. Hormon ten ma wpływ na zdrowie kości i mięśni i prawdopodobnie miał na niego wpływ intensywne ćwiczenia fizyczne podczas lotu.

Różnice w mikrobiomie wirusowym, bakteryjnym i grzybowym między bliźniakami były wyraźne we wszystkich punktach czasowych; spodziewano się tego jednak ze względu na ich zróżnicowaną dietę i środowisko. Interesujące były różnice w gatunkach drobnoustrojów obserwowane u Scotta na ziemi w porównaniu z jego czasem w kosmosie. Jedna zmiana była zmianą stosunku dwóch dominujących grup bakterii (tj. Firmicutes i Bacteroidetes ) obecnych w jego przewodzie pokarmowym. Stosunek jednej grupy do drugiej wzrósł podczas lotu i powrócił do poziomu sprzed lotu po powrocie na Ziemię.

Wschód Ziemi z Apollo 8
źródło: www.nasa.gov | Apollo 8: Wschód Ziemi
Zdjęcie pokazuje Ziemię wyglądającą spoza powierzchni Księżyca, gdy pierwszy statek kosmiczny z załogą opłynął Księżyc.

Co polecam?

W środę ukaże się, kolejny odcinek podcastu. Tym razem gościem będzie dietetyk, bloger, wykładowca Justyna Marszałkowska-Jakubik. Porozmawialiśmy sobie w większości, o problemach z tarczycą głownie Hashimoto. Solidna dawka wiedzy i humoru zawarta w 1,5 h rozmowy.

We wtorek na blogu pojawił się również wpis dotyczący niskiej dostępności energii w sporcie, oraz innych skutków zdrowotnych związnanych z syndromem Red-s.

Jak w każdy piątek, tak i w ten na blogu pojawił się kolejny przepis.

W niedziele zrobiliśmy też jogowy live nr 4.

Jakby ktoś pytał aktualnie czytam trzy książki, ale ostatnio dość opornie mi to idzie. Jednak podam wam te trzy tytuły.

Metoda Klucza Mistrzów

Metoda Klucza Mistrzów – ta wydaje się bardzo fajna.

Sztuka wojny według Machiavellego

Unikaj owoców podczas diety lub po 18 ?!

Owoce są pyszne, częściowo dlatego, że są słodkie, dzięki naturalnie występującym cukrom. Ze względu na zawartość cukru niektórzy uważają, że przy utrzymywaniu umiarkowanej masy ciała powinniśmy unikać jedzenia owoców.

To jest mit. Owoce zawierają szereg prozdrowotnych związków, w tym różnorodne witaminy i minerały oraz błonnik.

Spożycie owoców wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, w tym ze zmniejszoną śmiertelnością.

Oczywiście, nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków, jeśli spożycie owoców będzie racjonalnie dysponowane. Mianowicie, jeśli zrobimy sobie koktajl z 2 bananów, plus zjemy dwie garści winogron, oczywiście przełoży się to na wysokie spożycie kalorii. Dodanie owoców do jogurtu naturalnego, bądź sałatki z brzoskwinią czy mandarynką nawet o 19 nie wpłynie negatywnie.

truskawki

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter