NEWSPRESSO #36 15/3/2021

Zapraszam na nowe Newspresso. Jeśli z trudem chodzisz na siłownię, po raz 10 starasz się utrzymać zdrowe żywienie, wszystko robisz za karę. Mam dla Ciebie małą wskazówkę, która może pomóc. 

Nie chodzi o to, jak bardzo chcesz, ale o to, dlaczego.

Jeśli Twoim celem jest częstsze ćwiczenie, dlaczego? Co to będzie dla ciebie znaczyć? Jeśli próbujesz schudnąć, w czym pomoże Ci utrata masy ciała? Jeśli próbujesz zbudować mięśnie, jaki jest twój ostateczny cel? Dlaczego ma to dla Ciebie znaczenie?

Jeśli powód będzie wychodził, ze środka jest duża szansa, że dieta, aktywność, czy inny cel jaki masz postawiony zostanie z Tobą na dłużej. To ta wewnętrzna motywacja, przeciwieństwo podejmowania noworocznych postanowień, o których myślimy jedynie w grudniu. Nie palą od środka, tylko są spontaniczne, dlatego też trwają tyle ile trwają czyli dwa tygodnie.

Spróbuj wypisać swoje cele:

Chcę ćwiczyć trzy razy w tygodniu, ponieważ _______

Chcę schudnąć, ponieważ ______

Chcę być zdrowy, ponieważ_______

Jeśli znajdziesz dobrą odpowiedź na te pytanie, wszystko pójdzie zdecydowanie łatwiej. Mam taki jeden przykład, rok temu jedna z Pań napisała wiadomość o szczegóły współpracy, jednak w tamtym momencie była tylko CHĘĆ, bez tego ” Dlaczego chce to zrobić”. Minął rok, w końcu pojawiła się w moim gabinecie, pierwszym pytaniem było : Co się zmieniło przez rok, że się Pani zdecydowała? Tym razem usłyszałem, zdecydowane dlaczego, tym samym trzymanie się jadłospisu oraz aktywności, jest JEJ łatwiej realizować.

Pomocna w zadawaniu sobie pytania DLACZEGO, PO CO itd., może być książka „Zacznij od dlaczego” autor Simon Sinek. Świetnie pokazuje, że wiele znakomitych osób wiedziało dlaczego, co było jednym z powodów odniesienia sukcesu.

Zaczynaj od dlaczego - Simon Sinek Książka - Cena i Opinie - Księgi Barneja
https://ksiegibarneja.pl/

Cytat Newspresso

„Nie wszystko, co można policzyć się liczy, i nie wszystko co się liczy, można policzyć”

William Bruce Cameron

Badania tygodnia

Czy zabawa lalkami może wpływać na postrzeganie własnego ciała?

Ekspozycja na obrazy szczupłych kobiet może zmniejszyć satysfakcję z ciała i wzmocnić przekonanie, że chude ciała są „idealne”. Najbardziej znane lalki, zazwyczaj są bardzo szczupłe, okazuje się, że może to mieć wpływ na postrzeganie ciała przez młode dziewczynki. W nowym badaniu, które ma zostać opublikowane w czasopiśmie Body Image, badacze znaleźli dowody na to, że szczupłe lalki, stanowią potencjalne zagrożenie dla rozwijających się ideałów ciała młodych dziewcząt. Co więcej, pozorne efekty szczupłych lalek nie wydają się łatwe do odwrócenia poprzez zabawę lalkami o zdrowej aparycji lub innymi zabawkami.

Późne dzieciństwo i okres przed okresem dojrzewania to kluczowe etapy rozwoju świadomości własnego ciała i ciała innych osób, a w tym okresie dziewczęta zaczynają wykazywać tendencję do odchudzania, oraz zwracają większą uwagę na wygląd. Badania nad wpływem zabawy szczupłymi lalkami na młode dziewczyny przyniosły mieszane wyniki. Czasami okazywało się że dziewczęta, które bawiły się chudymi lalkami, po zabawie pragnęły szczuplejszych kształtów ciała.

Chociaż lalki nie są jedynym źródłem postrzegania ideałów ciała, na które narażone są dziewczynki – telewizja, filmy, media społecznościowe, a także ich rodzice i rówieśnicy są również ważne. Jednak, jest to fajna ciekawostka.

Dieta prewencją udaru

Według badań, spożywanie zdrowej diety roślinnej, która obejmuje produkty takie jak warzywa, produkty pełnoziarniste i fasola, a także zmniejszanie spożycia mniej zdrowej żywności, takiej jak rafinowane zboża lub dodatek cukru, może zmniejszyć ryzyko udaru nawet o 10%. opublikowany w internetowym wydaniu Neurology. Badanie wykazało, że dieta bogata w wysokiej jakości żywność pochodzenia roślinnego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Cukrzyca zwiększa ryzyko innych chorób

Badania przeprowadzone na Queen Mary University w Londynie wykazały, że istnieją przekonujące dowody na to, że cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona. To samo badanie wykazało, że istnieją również dowody na to, że cukrzyca typu 2 może przyczyniać się do szybszego postępu choroby u pacjentów, którzy już chorują na chorobę Parkinsona. Istnieje wiele strategi, przeciwdziałania cukrzycy typu 2, dowiecie się jakie z poniższego wpisu.

Praca zmianowa a ryzyko nowotworów

Praca zmianowa już jakiś czas temu została uznana z jeden z możliwych czynników sprzyjających występowaniu nowotworów. Wyniki badania sugerują, że nocne zmiany zakłócają naturalne 24-godzinne rytmy w aktywności niektórych genów związanych z rakiem, czyniąc pracowników nocnych bardziej podatnymi na uszkodzenie ich DNA, jednocześnie powodując błędne rozplanowanie mechanizmów naprawy DNA organizmu. poradzić sobie z tymi obrażeniami.

Zegar komórkowy obejmuje geny znane jako geny zegarowe, których ekspresja jest rytmiczna, co oznacza, że ​​ich poziom aktywności zmienia się w zależności od pory dnia lub nocy. Naukowcy postawili hipotezę, że ekspresja genów związanych z rakiem może być również rytmiczna, a praca na nocną zmianę może zakłócić rytmiczność tych genów.

Warto zauważyć, że geny związane z naprawą DNA, które wykazywały wyraźne rytmy w warunkach zmiany dziennej, straciły swoją rytmiczność w warunkach zmiany nocnej. Harmonogramy nocnej zmiany zaburzają czas ekspresji genów związanych z rakiem w sposób, który zmniejsza skuteczność procesów naprawy DNA organizmu, gdy są one najbardziej potrzebne.

W tym temacie rozwali system mój przyszły podcastowy gość.

Ten diagram pokazuje, jak nocna zmiana zmienia DNA i zwiększa ryzyko raka

Zanieczyszczenie powietrza

Wiele pisałem o negatywnych skutkach zdrowotnych smogu oraz innych substancji środowiskowych. Znalazłem bardzo fajne podsumowanie w kilku punktach na co dokładnie wpływa zanieczyszczone powietrze. Wpływa na:

1.Stres oksydacyjny i stany zapalne: Kiedy ochrona antyoksydacyjna jest wyczerpana, dochodzi do zapalenia, śmierci komórek i uszkodzenia narządów.

2.Zmiany i mutacje genomu: nagromadzenie błędów DNA może wywołać raka i inne choroby przewlekłe.

3.Zmiany epigenetyczne: Zmiany epigenetyczne zmieniają syntezę białek odpowiedzialnych za rozwój w dzieciństwie i regularne funkcjonowanie organizmu – czym jest epigenetyka i na co wpływa dowiecie się z Podcastu #7.

4.Dysfunkcja mitochondriów: Awaria w komórkowej elektrowni może zakłócać rozwój człowieka i przyczyniać się do chorób przewlekłych.

5.Zaburzenia endokrynologiczne: Substancje chemiczne występujące w naszym środowisku, żywności i produktach konsumpcyjnych zakłócają regulację hormonów i przyczyniają się do chorób.

6.Zmieniona komunikacja międzykomórkowa: wpływa na receptory sygnalizacyjne i inne środki, za pomocą których komórki komunikują się ze sobą, w tym na neurotransmisję.

7.Zmienione zbiorowiska mikrobiomów: Brak równowagi w populacji bakterii i innych mikroorganizmów w naszym organizmie może uczynić nas podatnymi na alergie i infekcje.

8.Upośledzona funkcja układu nerwowego. Mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczenia powietrza docierają do mózgu przez nerw węchowy i mogą zakłócać procesy poznawcze.

Chciałbym zaznaczyć, że to tylko zanieczyszczenie powietrza, do tego dochodzi dieta, brak aktywności, praca zmianowa, słaby sen, popsute relacje… Nie dziwcie się później, że zdrowie leży.

Mniej głowę na karku..

Nowe badania pokazują, że pojedynczy uraz głowy może prowadzić do demencji w późniejszym życiu. Ryzyko to dalej rośnie wraz ze wzrostem liczby urazów głowy doznanych przez osobę. Odkrycia sugerują również silniejszy związek urazów głowy z ryzykiem demencji wśród kobiet w porównaniu z mężczyznami i wśród rasy białej. Wiele urazów głowy może być spowodowanych wieloma różnymi sytuacjami – od wypadków samochodowych i motocyklowych po urazy sportowe. 

Co więcej, coraz częściej uznaje się, że skutki urazów głowy są długotrwałe. Odkrycia pokazują, że w porównaniu z uczestnikami, którzy nigdy nie doświadczyli urazu głowy, historia pojedynczego wcześniejszego urazu głowy wiązała się z 1,25-krotnym zwiększeniem ryzyka demencji, a historia dwóch lub więcej wcześniejszych urazów głowy wiązała się z ponad 2-krotnym wzrostem. ryzyko demencji w porównaniu z osobami bez historii urazów głowy. Ogólnie rzecz biorąc, 9,5 procent wszystkich przypadków demencji w badanej populacji można przypisać co najmniej jednemu wcześniejszemu urazowi głowy.

Co mogłeś przegapić?

Na instagramie już kolejny raz pracowaliśmy nad poprawą zdrowia ćwicząc jogę. Ostatnią sesję możecie obejrzeć poniżej.

Od środy na YouTube oraz Spotify możecie znaleść kolejny odcinek podcastu, którego tematem jest długowieczność. Świetny odcinek z ogromną ilością wiedzy, dzięki wspaniałemu rozmówcy.

Już od tygodnia możecie sprawdzać dostępne w sklepie jadłospisy gotowe do wprowadzenia od zaraz. Sprawdź www.sklep.holisticbody.pl

Co polecam?

W weekend odbyło się świetne wydarzenie za sprawą Uniwersytetu SWPS – Dni mózgu 2021. Kto interesuje się tematyką mózgu, zdecydowanie polecam.

W pierwszym wykładzie Pani Profesor opowiada o neurologicznych konsekwencjach Covid. W jednym z dalszych slajdów podaje również, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania : starszy wiek, otyłość, cukrzyca i inne choroby współistniejące. To przykre, że te wszystkie schorzenia w dużej mierze zależą od nas. Bardzo spodobała mi się poniższa grafika, nie deprecjonuje obecnego wirusa, wręcz przeciwnie. Jednak mało mówi się o konsekwencjach tego co od lat między nami występuje i zbiera równie duże żniwo.

Każde ze schorzeń będzie z dużym prawdopodobieństwem przyczyniało się do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, tym bardziej wirus jak Covid może narobić jeszcze więcej szkód. Wiem, że pewnie wiele osób ma już dość tego tematu, jednak folia na głowie i wiara, że wirus to wymysł nie ochroni was przed konsekwencjami, a te mogą być na prawdę duże. Z wykładu możemy dowiedzieć się, na podstawie wcześniejszych wirusów, że problemy z pamięcią czy koncentracją mogą utrzymywać się aż 12 lat.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter