Dzień dobry w poniedziałkowy poranek czas na Newspresso. Zanim przeniesiemy się do małej wioski w Meksyku, odpalcie sobie na dobry dzień Pana Krzysztofa.

Amerykański biznesmen na polecenie lekarza wybrał się na urlop do małej meksykańskiej wioski nad brzegiem morza. Pierwszego ranka nie mógł spać po pilnym telefonie z biura, więc wyszedł na pomost, by pozbierać myśli. Przy przystani cumowała tylko jedna malutka łódka rybacka, a w niej kilka olbrzymich tuńczyków.
Amerykanin pochwalił ryby Meksykanina.
– Jak dużo czasu zajęło Ci złapanie? – Spytał Amerykanin.
– Tylko chwilę odpowiedział Meksykanin, zaskakująco dobrą angielszczyzną.
– Dlaczego nie zostałeś na morzu dłużej, aby nałapać więcej ryb? – Pytał dalej Amerykanin.
– Tyle wystarczy mi do wyżywienia mojej rodziny i obdarowania przyjaciół – powiedział Meksykanin przekładając ryby do kosza.
– Ale czym poza tym się zajmujesz?
Meksykanin spojrzał na niego i uśmiechnął się:
– Długo śpię, trochę wędkuje, bawię się z dziećmi, wczasie sjesty odpoczywam z moją żoną Julią, co wieczór idę do miasta, gdzie popijam wino i gram z amigos na gitarze. Żyje pełnią życia i jestem bardzo zajęty senior.
Amerykanie uśmiechną się i wyprostował:
Sir, jestem po studiach MBA. Na Harvardzie i mogę ci pomóc. Powinieneś spędzać więcej czasu na łowieniu ryb, a potem kupić sobie większą łódź. Za jakiś czas będziesz mógł kupić kilka łodzi i łowić jeszcze więcej. W końcu dorobisz się całej floty kutrów rybackich. Zamiast sprzedawać swój pomysł pośrednikowi – ciągnął dalej – będziesz mógł dostarczać ryby bezpośrednio do konsumentów, a kiedyś nawet otworzyć własną przetwórnię. Będziesz kontrolował produkty, przetwarza je i dystrybuował. Musisz oczywiście wyrwać się z tej małej rybackiej wioski, zamieszkać w stolicy swego kraju, potem w Los Angeles, a w końcu w Nowym Yorku, gdzie będziesz mógł prowadzić własne, rosnące wciąż przedsiębiorstwo z odpowiednią kadrą Zarządzającą.
Meksykański rybak spytał:
– Ale senior, ile czasu mi to wszystko zajmie?
– Na Amerykanin odpowiedział: od piętnastu do dwudziestu lat, najwyżej dwadzieścia pięć.
– A co potem senior?
Amerykanin roześmiał się i odpowiedział:
– To właśnie najlepsza część życia. We właściwym czasie będziesz mógł zrobić ofertę publiczną i sprzedać akcje swojej firmy, dzięki czemu staniesz się bardzo bogaty. Możesz zarobić miliony.
– Miliony senior, a co potem?
– Potem możesz przejść na emeryturę, przeprowadzić się do małej rybackiej wioski nad brzegiem morza, długo spać, trochę wędkować, bawić się z dziećmi, spędzać z żoną sjestę, a wieczorami wychodzić do miasta, by napić się wina i pograć na gitarze z przyjaciółmi.
Cytat pochodzi z książki Tim’a Ferris’a – czterogodzinny tydzień pracy. Dobrze jest czasem wrócić do książek które czytało się wcześniej.

Badania Newspresso
Czy otyłość wpływa na miesiączkę?
Według badań opublikowanych w Journal of Endocrinology, otyłość wiąże się z cięższymi miesiączkami i może być spowodowana opóźnioną naprawą błony śluzowej macicy. Badanie sugeruje związek między większą masą ciała a większą utratą krwi menstruacyjnej, która może wynikać ze zwiększonego stanu zapalnego w wyściółce macicy, opóźniającego jej naprawę.
Nie tylko przebywanie w naturze, ale jej odgłosy mogą poprawiać zdrowie
Ekspozycja na naturalne dźwięki poprawia stan zdrowia i pozytywnie wpływa na zmniejszenie stresu i irytacji. Wyniki te pokrywają się z wieloma badaniami dokumentującymi korzyści zdrowotne wynikające z kontaktu z przyrodą za pośrednictwem innych bodźców sensorycznych. Same naturalne dźwięki mogą przynosić korzyści zdrowotne, dźwięki wody miały największy wpływ na zdrowie i pozytywne wyniki afektywne, podczas gdy dźwięki ptaków miały największy wpływ na złagodzenie stresu i irytacji. W miarę jak populacje ludzkie stają się co raz bardziej zurbanizowane, doświadczanie krajobrazów dźwiękowych bogatych w naturalne dźwięki bez hałasu będzie coraz bardziej wyjątkowe i ważne dla poprawy zdrowia odwiedzających.

Otyłość upośledza funkcje poznawcze
Struktury mózgowe i sieci neuronowe, które pośredniczą w nawigacji przestrzennej, podejmowaniu decyzji, socjalizacji i kreatywności, ewoluowały częściowo, aby umożliwić sukces w pozyskiwaniu pożywienia. Powodem, dla którego nadmierne spożycie bogatej w energię żywności ma negatywny wpływ na procesy poznawcze, jest to, że szlaki sygnalizacyjne, które wyewoluowały, aby reagować adaptacyjnie na niedobór żywności, są stosunkowo niezaangażowane w warunkach ciągłej dostępności pożywienia. Otyłość upośledza funkcje poznawcze i zwiększa ryzyko niektórych zaburzeń psychicznych i demencji. Ponadto otyłość matczyna i ojcowska predysponuje potomstwo do słabych wyników poznawczych poprzez epigenetyczne mechanizmy molekularne.
Zapalenie zatok wpływa na Twój mózg
Nowe badania łączą zapalenie zatok ze zmianami w aktywności mózgu, szczególnie z sieciami neuronowymi. Pomimo zmian w aktywności mózgu nie zaobserwowano żadnego znaczącego deficytu w testach behawioralnych i poznawczych uczestników grupy badanej. Uczestnikami z umiarkowanym i ciężkim zapaleniem zatok byli młodzi ludzie, którzy nie wykazywali klinicznie znaczących objawów upośledzenia funkcji poznawczych, jednak ich skany mózgu w badaniach pokazywały znaczące zmiany.
Ile czasu utrzymują się objawy Covid-19
Osiem miesięcy po łagodnym COVID-19 co dziesiąta osoba nadal ma co najmniej jeden umiarkowany do ciężkiego objaw, który jest postrzegany jako mający negatywny wpływ na ich pracę, życie społeczne lub życie domowe, zgodnie z nowym badaniem. Najczęstsze długotrwałe objawy to utrata węchu i smaku oraz zmęczenie. Objawy utrzymywały się u 26 % badanych osób.
Cytat Newspress
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”
Mark Twain
Co mogłeś przegapić?
W minionym tygodniu pojawił się wpis dotyczący marnowania żywności. Jest to na prawdę spory problem, statystycznie każda osoba w Polsce marnuje 247 kg żywności.
Nadchodzi kolejny podcast
To czego na pewno nie możesz przegapić to kolejny odcinek HOLISTIC BODY PODCAST #9. Tym razem moim rozmówcą była Zuzanna Butryn, psycholog, psychoterapeuta. Sam jestem fanem przykładów, oraz treści, które przekazała Zuza, serio jest tyle aspektów o których nie mamy pojęcia.
Czy ludzie boją się iść do psychologa?
Czy chłopaki nie mogą płakać?
Jak nauczyć się obserwować siebie?
Jak wygląda wizyta u psychloga?
Czy można nauczyć się emocji?
Jak możemy się obserwować, dla lepszego zdrowia?
Jak budować dobre relacje i pozytywnie komunikować się w związku?
Podcast jak zawsze w środę!

Często zwracam uwagę jak ciężko jest przerzucić na kartkę papieru to co mamy w głowie, wspomnieliśmy też o tym w podcaście. Więc dla treningu sprawdzicie:
3 codziennych ćwiczeń z dziennikiem, aby zmaksymalizować swój rozwój, zapisuj:
Dziennik Wdzięczność – Wykonując to ćwiczenie regularnie, będziesz kopać coraz głębiej, aby odkryć wszystkie wspaniałe rzeczy, które naprawdę masz w swoim życiu. Robiąc to każdego ranka, będziesz w stanie stworzyć jeszcze więcej rzeczy, za które będziesz wdzięczny.
Dziennik Pozytywów – Wielu twierdzi, że ewolucyjnie jesteśmy przygotowani do poszukiwania negatywności. Trudno jest zachować postawę „wszystko jest do chu***”, jeśli każdego dnia masz pisemny dowód, że jest inaczej.
Dziennik Odpowiedzialności – To ćwiczenie jest bardziej deklaracją dla samego siebie niż refleksją. Zapisz jedno działanie, które podejmiesz danego dnia, a które przybliży Cię do celów. Nadal będziesz się oszukiwał?
