NEWSPRESSO #5 10/08/2020

Poniedziałek tylko z nowym NEWSPRESSO.

Wyobraź sobie, że Twoja głowa to pusta działka ziemi. Jesteś ogrodnikiem i od Ciebie zależy, co będziesz na niej uprawiać i co będziesz pielęgnować w swoim ogrodzie.

Wysyłamy wiadomości do naszych mózgów w każdej chwili naszego życia, nawet gdy śpimy. Twój mózg słucha twojego ciała, a twoje ciało słucha twojego mózgu.

Możemy ćwiczyć ciało codziennie, ale jeśli nie dbamy również o umysł, nie maksymalizujemy naszego najwyższego potencjału. Jeśli nie maksymalizujemy naszego najwyższego potencjału, nie jesteśmy naprawdę gotowi, aby realizować nasze cele.

Badanie przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że nasze umysły są zamyślone przez prawie połowę naszego czasu. Nieustannie błądzący i zagubiony umysł jest mocno powiązany z wyższym prawdopodobieństwem nieszczęścia i niezadowolenia z życia.

.

Nie możemy zmienić wszystkiego, co nam się przydarza, ale możemy zmienić sposób, w jaki tego doświadczamy. 

.

Są tu jacyś fani Harrego Pottera ?!

Czy to co się dzieje w Naszych głowach jest prawdą?

– Niech mi pan powie jeszcze tylko jedno – odezwał się Harry. – Czy to dzieje się naprawdę, czy tylko w mojej głowie?

– Ależ oczywiście to dzieje się w Twojej głowie, Harry, tylko skąd, u licha, wniosek, że wobec tego nie dzieje się to naprawdę.

.

Przegląd badań w tym tygodniu:

  • Nadwaga lub otyłość poważnie wpływa na aktywność mózgu i zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, a także wielu innych schorzeń psychiatrycznych i poznawczych. W szczególności stwierdzono, że obszary mózgu, które są podatne na chorobę Alzheimera, płaty skroniowe i ciemieniowe, hipokamp, ​​zakręt tylny, zakrętu obręczy, mają zmniejszony przepływ krwi.
otyłość a mózg
postępujący spadek wyjściowego przepływu krwi w mózgu w spoczynku u dorosłych osób o normalnym BMI, z nadwagą i otyłością.
  • W przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania cynamon, koper włoski, imbir mogą skutecznie złagodzić intensywność bólu, a cynamon może skrócić czas trwania bólu. Można do tego użyć między innymi olejków eterycznych z cynamonu – o olejkach więcej przeczytacie tutaj.
  • Ćwiczenia jogi mogą być pomocne jako wsparcie w terapii leczenia migreny.

.

CYTAT NA DZIŚ

„Twój umysł jest kształtowany przez to, o czym często myślisz, ponieważ ludzka dusza nabiera barwy wyobrażeń”

Marek Aureliusz

.

To jak będziesz kolorował swój świat zależy wyłącznie od Ciebie. Pokoloruj go w niewłaściwy sposób a Twoje życie przyjmie takie właśnie barwy.

.

Obalamy mity

Czy gluten jest zły ?

Wiele badań nad glutenem prowadzi się w kontekście celiakii, genetycznej choroby autoimmunologicznej charakteryzującej się uszkodzeniem kosmków jelitowych i zwiększoną odpowiedzią immunologiczną w wyniku spożycia gliadyny, składnika glutenu. Osoby z celiakią powinny wyeliminować gluten ze swojego menu. Co jednak z innymi osobami?

Jak wiele rzeczy w dietetyce również ta, nie jest zero – jedynkowe lub czarno biała.

Bo… okazuje się np. że osoby z zespołem jelita drażliwego częściej doświadczają wzdęć, bólu i nudności po spożyciu glutenu niż osoby bez dolegliwości przewodu pokarmowego – jednak, sprawa jest iście indywidualna.

Istnieją również badania które sugerują, że komórki nabłonka jelit w próbkach tkanek eksponowanych na gluten wykazują zwiększoną przepuszczalność jelit zarówno u pacjentów z celiakią, jak i u osób zdrowych.

Jednak, w żaden sposób nie będę opowiadał się po żadnej stronie, wszystko jest kwestią tego jak czujemy się po zjedzeniu konkretnego produktu.

Co warto zobaczyć ?

.

.

Kilka ciekawych cytatów z powyższego wystąpienia:

Kiedy ostatni raz zdarzyło wam się posiedzieć bezczynnie? Conajmniej 10 minut… chodzi mi o całkowitą bezczynność, bez smsów, e-maili, internetu, telewizji, gadania, jedzenia ani czytania.

Stajemy się nieobecni w świecie, w którym żyjemy. Przegapiamy rzeczy najważniejsze.

Nie możemy zmienić wszystkiego, co nam się przydarza, ale możemy zmienić sposób, w jaki tego doświadczamy. 

Nie musicie palić kadzidełek, ani siedzieć na podłodze…

.

Co dalej z tą kawą ?

.

Newspresso
Newspresso

.

Reishi to nie jedyny grzyb, który często znajduje się w mojej kawie (o reishi przeczytacie w poprzednim NEWSPRESSO).

Kolejnym który czasami tam ląduje jest CHAGA.

Chaga zawiera więcej przeciwutleniaczy niż prawie jakikolwiek inny składnik pożywienia. Ma niezwykle wysoką wartość ORAC, która jest skalą używaną do pomiaru poziomu przeciwutleniaczy. 

Uważa się również, że ma właściwości adaptogenne, które mogą pomóc organizmowi dostosować się do stresu. Grzyb ten może poprawić funkcje poznawcze i zapobiegać uszkodzeniom w okresach dużego stresu i niepokoju.

Badania pokazują, że chaga może redukować cytokiny zapalne, które są głównymi sygnałami odpowiedzi zapalnej organizmu. Badania wyraźnie łączą go ze złagodzeniem cytokin związanych z zespołem jelita drażliwego.

.

Co ciekawe, ten rodzaj grzyba można zaleźć również w Polsce, pojawia się na brzozach – nazywany przez to guzem brzozy.

.

chaga

.

Co polecam w tym tygodniu ?

Polecam wychillować i rozejrzeć się wokół siebie.

chill

.

.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter