NEWSPRESSO #7 24/08/2020

Wam też już weszły w rutynę te poniedziałki z Newspresso. Siedem tygodni to już zacna ilość dni na utrwalenie nawyku – sprawdzania w poniedziałek strony holisticbody.pl

.

.

.

Czas na kolejną bajkę?!

.

Stary człowiek miał pięknego konia i mimo swojego ubogiego życia nie zamierzał go sprzedawać. Wszyscy w wiosce traktowali go jak głupca i dziwaka, ale on powtarzał, ze przyjaciół się nie sprzedaje, a koń jest dla niego przyjacielem. Któregoś dnia koń zniknął i cała wieś śmiałą się ze starca, a zwłaszcza z jego głupoty, przez którą ich nie słuchał i nie zarobił na koniu. Starzec na to mówił: „Nikt nie zna całego obrazu, po prostu koń zniknął, a to nie jest ani dobre ani złe. Nie znamy książki po przeczytaniu trzech stron”.

.

Ponieważ po paru dniach koń wrócił przyprowadzając kilkanaście innych, wieś przyznała mu rację, zazdroszcząc bogactwa i tego, że teraz starzec ma trzydzieści koni. Starzec na to odpowiedział, że nikt nie zna całego obrazu, po prostu koń przyprowadził inne konie, a to nie jest ani dobre ani złe. Cała wieś uważała, ze tylko wrodzonej głupocie zawdzięcza to, ze nie rozumie szczęścia, które go spotkało. W tym czasie jego syn, jedyny ukochany, zaczął ujeżdżać konie i spadając połamał sobie obie nogi. To uczyniło z niego kalekę. Teraz wieś lamentując mówiła, że to wielkie nieszczęście. Wszystko przez te konie. Teraz masz syna kalekę, który nie będzie ci pomocny- mówili. Na co starzec jak mantrę powtarzał: „Nikt nie zna całego obrazu, po prostu syn złamał obie nogi, a to nie jest ani dobre ani złe”.

.

Czas mijał i czasy stały się niebezpieczne. Wybuchały wojny. Z wioski zabrano wszystkich zdrowych mężczyzn i wcielono do armii. Tylko kaleka pozostał. Ponieważ wszyscy zginęli i nikt z młodych nie wrócił do swoich rodzin, wieś przyznała racje starcowi, że chociaż syn jest kaleką, to jest z nim, a ich dzieci chociaż były zdrowe, już nie żyją. Starzec na to po raz kolejny powtórzył „Nikt nie zna całego obrazu”.

Historia pochodzi z książki „Pełna MOC życia” Jaceka Walkiewicza.

.

Jakie wnioski z bajki?

.

Jeśli Twój umysł podpowiada Ci, że jakaś sytuacja jest okropna, zła, bez wyjścia, to wcale nie oznacza, że musisz się z nim zgadzać, nie musisz się również zgadzać, że tak faktycznie jest. To Ty decydujesz jak zinterpretujesz daną sytuację i czy w ogóle ją zinterpretujesz. Bez naszej oceny żadna sytuacja nie jest dobra ani zła o wszystkim decydujemy sami.

.

Drugi..

W codziennym życiu tak jak w powyższej bajce jest zawsze wiele osób, które wyrażają swoje stanowisko, są orędownikami prawdy, oraz wiedzą co sami mamy zrobić najlepiej… a tak jak ten mężczyzna, tak tym bardziej inni ludzie NIE ZNAMY CAŁEGO OBRAZU.

Bo moi drodzy to co widać na zewnątrz, nie zawsze jest stanem faktycznym. Oczywiście to są moje przemyślenia po przeczytaniu, tej opowieści Ty możesz mieć swoje, z chęcią usłyszę co Ty z niej wyczytałeś.

.

Nawyki

.

Też tak masz, że zdarza Ci się robić kilka rzeczy, projektów, pomysłów na raz. Po czym jesteś sfrustrowany, że żadna z nich nie został w pełni zrealizowana. Kiedy robisz kilka rzeczy na raz, spada Twoja wydajność, ponieważ potrzebujesz dodatkowego czasu na przełączanie się między poszczególnymi zadaniami.

Najpierw zrób listę rzeczy do zrobienia, fajnym sposobem jest wpisanie na nią zadań zależnych od kategorii typu: praca, rodzina, zdrowie, dom czy co tam chcecie, żeby nie było to 5 rzeczy z jednej kategorii.

.

.

Przykład:

  • zrobię porządek na biurku (dom)
  • wypiję 2 l wody (zdrowie)
  • wyślę 3 @ do klientów (praca)
  • dokończę projekt (praca)
  • pójdę na spacer (zdrowie)

Proste prawda?!

Planujcie moi drodzy w bliższej lub dalszej perspektywie, ale planujcie.

.

Bo jak chcecie dotrzeć do celu

jeśli sami go nie znacie ?

.

Apropo planowania i pracy w kierunku swojego celu.. myślę, że spokojnie do mojego wpisu o mentalności zwycięzców może dołączyć kolejny przykład. Nie spadło z nieba, dokładnie 14 lat temu pan ze zdjęcia rozgrywał mecz w 3 lidze z Pułtuską drużyną, teraz dźwiga puchar Ligi Mistrzów. Praca.

.

.

Cytat na dziś

.

„Dobry plan wykonany dzisiaj jest lepszy niż wspaniały plan wykonany w przyszłym tygodniu”

.

Przegląd badań NEWSPRESSO

.

  • Opublikowane w British Journal of Nutrition badanie wykazało, że większe spożycie warzyw krzyżowych, takich jak brokuły, brukselka i kapusta, wiąże się z mniej rozległymi chorobami naczyń krwionośnych u starszych kobiet. Osoby z wyższym spożyciem tych warzyw miały zmniejszone ryzyko wystąpienia klinicznej choroby sercowo-naczyniowej, takiej jak zawał serca lub udar.

  • Uważność to praktyka bycia obecnym w danej chwili i świadoma zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych doświadczeń, przy jednoczesnym zachowaniu nie oceniającej perspektywy. To, że praktykowanie uważności jest przydatną umiejętnością, mówię i piszę już jakiś czas, ale lubię mieć pokrycie moich słów to okazuje się, że: Metoda redukcji stresu oparta na uważności (MBSR) znacząco poprawił jakość snu i zdrowie psychiczne. Proste rozwiązania są kluczem. To jedno, drugie badanie większa uważność (zwłaszcza nieosądzanie wewnętrznego doświadczenia) wiązała się z mniejszą bezsennością , depresją i lękiem – serio, zaufajcie to co mówię działa, niektórzy się o tym ciągle przekonują.

  • Próchnica i zapalenie przyzębia to częste choroby jamy ustnej, które mogą powodować ból i utratę zębów, a nawet zawał – w sumie o zdrowiu jamy ustnej trzeba będzie napisać cały post. Ale… Dziewięciu uczestników zostało poproszonych o przejście na dietę ubogą w węglowodany i bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę C, witaminę D, przeciwutleniacze i błonnik przez sześć tygodni. Badacze zebrali i przeanalizowali zawartość drobnoustrojów w próbkach śliny i płytki nazębnej na początku badania i po sześciu tygodniach trwania badania. Co się okazało : uczestnicy, którzy zmienili dietę, doświadczyli znacznego zmniejszenia poziomu Streptococcus mitis , Granulicatella adiacens , gatunku Actinomyces i gatunku Fusobacterium . Może to spowodować zmniejszenie ubytków i zapalenia przyzębia.

.

.

Co polecam w tym tygodniu?

.

W ostatnim tygodniu wróciłem do prowadzenia dziennika wdzięczność – nadal twierdzę, że jest to świetne narzędzie do patrzenia w szerszej perspektywie na codzienność.

Jeśli ktoś nigdy nie próbował to zdecydowanie zachęcam, jeśli będziesz go prowadził przez 10 dni i nie poczujesz niczego – napisz będę winny Ci kawę (yyy… chyba ktoś już mi wisi kawę, jeśli to czyta to się przypominam).

.

Prostszą wersją dziennika jest po prostu zapisanie 5 pozytywnych rzeczy, które wydarzyły się przez cały dzień – a dzieje się dużoooo pozytywnych rzeczy – zobaczysz.

.

Ps. zacznij już teraz, uwierz za rok, dwa zacznie mówić o tym jakaś telewizyjna gwiazdka i będzie wielki boom, wtedy powiesz sobie pod nosem, że przecież już to robisz, no i że przeczytałeś o tym dużo wcześniej w NEWSPRESSO.

.

Przypominam tutaj wpis o dzienniku, który pojawił się jakiś czas temu.

Dziennik wdzięczności – wpis.

.

Kawowa drzemka

.

.

Po pierwsze – pobudzające działanie zawartej w niej kofeiny wynika z interakcji z receptorami adenozyny w mózgu.

W mózgu adenozyna jest hamującym neuroprzekaźnikiem. Oznacza to, że adenozyna może działać hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. W normalnych warunkach sprzyja zasypianiu i hamuje pobudzenie. Po przebudzeniu poziom adenozyny w mózgu wzrasta co godzinę.

Kofeina działa jako antagonista receptorów adenozyny. Oznacza to, że wiąże się z tymi samymi receptorami, ale bez zmniejszania aktywności neuronalnej. W związku z tym dostępnych jest mniej receptorów dla naturalnego „hamowania” działania adenozyny, a zatem aktywność neuronów przyspiesza 

Sama drzemka w naturalny sposób obniży poziom adenozyny w mózgu i ciele. 

Nadążacie…

Znajdująca się w mózgu kofeina znajduje się w receptorach komórek mózgowych przeznaczonych dla adenozyny (strukturalnie kofeina jest podobna do adenozyny)

Jeśli po wypiciu kawy drzemiesz przez 20 minut, skutecznie usuwasz adenozynę z mózgu i zmniejszasz konkurencję o kofeinę, gdy trafi ona do receptorów komórek mózgowych, więc kofeina cieszy się przywilejem większej przestrzeni w mózgu, zwiększając czujność.

Czyli w skrócie – pijesz kawę (zastrzyk kofeiny), robisz drzemkę (obniżasz poziom adenozyny) – drzemiesz sobie 20-25 minut – wstajesz (niski poziom adenozyny – czyli kofeina ma więcej miejsca do przyczepienia się i działania) – tym samym możemy uzyskać większą czujności czy stymulację.

.

Badanie przeprowadzone na 10 młodych, zdrowych dorosłych wykazało, że kofeina i drzemki poprawiły wydajność w zadaniach komputerowych niż tylko drzemka.

.

AAA no bym zapomiał bonus NEWSPRESSO

.

Już niedługo dzieci wrócą do szkoły – miejmy nadzieje (tak wiem drodzy rodzice, że wam ciężko).

Z tego też względu możecie od dziś pobrać 25 stronnicowy ebook – ZDROWY UCZEŃ, poradnik o tym jak jedzenie wpływa na naukę. (Ania jeśli czytasz to mówiłem, że będzie). Jak pobrać?

  • na głównej stronie na samym dole macie okienko NEWSLETTERA wpisujecie swojego @ i leci do Was wiadomość z ebookiem do pobrania.
  • Ewentualnie w trakcie czytania tego wpisu powinno pojawić się również wyskakujące okienko w którym można wpisać swój adres @.

Na zachętę jeszcze ciepłe badanie.

.

Zdrowe dzieci w wieku 8–9 lat przydzielono losowo do dwóch grup jedna otrzymywała 300 g / tydzień tłustych ryb druga podobną ilość drobiu (kontrola) przez 12 ± 2 tygodnie.

.

Ogólny wynik poznawczy wykazywał tendencję do poprawy u dzieci, które otrzymywały ryby w porównaniu z drobiem, wyniki były zależne od dawki i ilości spożywanych kwasów tłuszczowych w rybach. 

Wynikało to głównie z mniejszej liczby błędów w utrzymywaniu uwagi i lepszej elastyczności poznawczej mierzonej jako szybszy czas reakcji.

Chyba każdemu zależy na tym by jego pociecha świetnie radziła sobie w szkole, dlatego musi mieć dobre paliwo.

.

NEWSPRESSO

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter