Jest poniedziałek, godzina 6:30 (u mnie) czas na nowe NEWSPRESSO.
.

.
Słuchaj, zmiana stylu życia nie jest łatwa. Powiedzmy, że żyjesz w określony sposób od 30 lat (to nie tak dużo). Czego oczekujesz? Że zmieniasz się z dnia na dzień? Ty i Ja wiemy, że to wymaga czasu. Dlatego powinniśmy odpowiednio zmienić naszą perspektywę.
Twoim głównym priorytetem zawsze powinno być ukształtowanie nawyku – coś, co robisz regularnie, codziennie.
Nikogo nie obchodzi, ile stron przeczytałeś, jak ciężko ćwiczyłeś lub jak długo nie paliłeś papierosów. Powinieneś dbać tylko o to, co zrobiłeś dzisiaj – i nie skupiać się na oddalonym o lata świetlne celu.
Jak często zacząłeś nowy nawyk, z którego zrezygnowałeś już po kilku dniach? Gdyby to było lekkie, łatwe i przyjemne to każdy by to zrobił.
Wiemy też, że nasza szansa na sukces jest znacznie większa, jeśli zaczniemy od małych kroków.
Bo widziałeś kiedyś, żeby jakaś osoba przebiegła maraton bez przygotowania?? Niech maraton posłuży za metaforę Twojego celu. Aby go ukończyć musisz sukcesywnie, pracować pokonując różne odległości, w zmiennym tempie, musisz zadbać o żywienie, regenerację i wiele innych aspektów.
Masz to po prostu rozbite na mniejsze kroki, dzięki którym za jakiś czas możesz spokojnie przebiec te magiczne 42 kilometry i 195 metrów. Zostając w terminologii biegowej, to nie raz na pewno zdarzyło Ci się mocno wystartować i pamiętasz czym się to skończyło? Przypomnę Ci… po 5 kilometrach, jedyne na co miałeś ochotę to zwymiotować, lub odpuścić. Osiąganie swoich celów to maraton, nie sprint. Podziel to na małe odcinki i sukcesywnie trenuj, dzień po dniu, kilometr po kilometrze.
- Chcesz czytać codziennie? Przeczytaj jedną stronę.
- Chcesz medytować codziennie? Usiądź w pozycji medytacyjnej.
- Chcesz przygotować się do egzaminu? Otwórz książkę.
- Chcesz zacząć jeść zdrowo – zacznij od jednego posiłku.
.
Więc zamiast skupiać się na WIELKIM wyniku, skup się na MAŁYM początku. Spójrz, co chcesz osiągnąć w swoim życiu. Następnie spójrz, jakie przyzwyczajenia do tego doprowadzą. W głębi każdego z nas tkwi pragnienie zmiany… Wyznacz małe kroki i rusz dupę.
.
Cytaty na dziś
.
„Jeśli chcesz osiągnąć to, czego nigdy nie miałeś, musisz robić to, czego nigdy nie robiłeś„
Dominick Coniguliaro
.
„Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów” Stanisław Lem
.
Przegląd badań NEWSPRESSO
.
- Jak ważne jest wsparcie rodziny w procesie odchudzania. Pacjenci z partnerami, którzy przystąpili do programu odchudzania, stracili na wadze więcej niż pacjenci z partnerami, którzy nie przystąpili do programu. Pary często prowadzą podobny styl życia, a zmiana przyzwyczajeń jest trudna, gdy tylko jedna osoba podejmuje wysiłek. W grę wchodzą kwestie praktyczne, takie jak zakupy spożywcze, ale także wyzwania psychologiczne, gdzie wspierający partner może pomóc utrzymać motywację.
- Kurkumina to flawonoid pochodzący z kurkumy przyprawowej, posiadający wiele cech, które czynią ją kandydatem do poprawy środków fizjologicznych związanych ze zdrowiem ogólnoustrojowym i ośrodkowym. Badania przedkliniczne wskazują, że kurkumina ma właściwości istotne dla funkcjonowania neurokognitywnego. Okazuje się że podawanie kurkuminy spowodowało znaczną poprawę pamięci roboczej i zmniejszenie zmęczenia po 4 i 12 tyg suplementacji.
.

.
- Niższy poziom testosteronu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem otępienia ogólnego lub choroby Alzheimera. Jak zadbać o prawidłowy poziom testosteronu przeczytacie tutaj.
- Środowiskowe zakłócenie dobowe występuje z powodu desynchronizacji między zegarem wewnętrznym a zewnętrznym, co może wystąpić z powodu pracy zmianowej lub przemieszczania się stref czasowych. Badania epidemiologiczne powiązały zakłócenia dobowe wynikające z pracy zmianowej ze zwiększoną częstością występowania raka. Odnotowano, że pielęgniarki pracujące na nocne zmiany częściej zapadają na raka piersi, jelita grubego, odbytnicy i trzonu macicy, a ryzyko to wzrasta wraz ze wzrostem czasu pracy zmianowej.
- Nie od dziś wiadomo, że zielona herbata jest bardzo wartościowym produktem o czym przeczytacie tutaj. Nowe badanie sugeruje, że ekstrakt z zielonej herbaty znacznie obniżył poziom trójglicerydów we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Efekt ten był szczególnie wyraźny, gdy suplementacja przekraczała 800 mg dziennie przez ponad osiem tygodni. Przedłużona suplementacja w dużych dawkach również obniżyła poziom cholesterolu całkowitego.
.

.
Coś dziś sporo tych badań wpadło.
.
Tak, nadal jestem wkręcony w książkę Mentalność Mamby więcej możecie przeczytać tutaj. Dodatkowo firma Nike wypuściła prze zajebisty klip z Koby’m w roli głównej. Rób proste rzeczy dobrze. Tak jest, że jak o czymś więcej czytam czy słucham to później, gdzieś wyłapuje podobne treści tak jest i tym razem.
.
JUST BE BETTER!
.
.
Co polecam?
.
Zostając w klimacie małych kroków i zmian. Łapcie książkę Filozofia Kaizen. W książce znajdziecie kilka fajnych ćwiczeń które pozwolą wam utrwalać codzienne nawyki, oraz dokonywać małych codziennych kroków. Jednym z narzędzi jest rzeźbienie umysłu.
Dr Maurer przytacza w swojej książce przykład oszczepnika i złotego medalisty olimijskiego który doznał kontuzji na treningu. Postanowił, że zamiast siedzieć bezczynnie (rehabilitacja początkowo nie wchodziła w grę), będzie „trenował” właśnie poprzez rzeźbienie umysłu (można robić cokolwiek w czym chcemy być lepsi, chociażby podrzucać piłeczkę do góry).
Codziennie wyobrażał sobie, że faktycznie odbywa trening lub startuje w zawodach. Wyobrażał sobie, że znajduje się na różnych stadionach i bierze udział w zawodach. Technika ta wymagała zaangażowania innych zmysłów oraz wyobrażenia sobie wszystkich ruchów mięśni, kości i skóry, które składają się na doskonały rzut. Kiedy po wyleczeniu kontuzji wrócił do treningów z prawdziwym oszczepem, ze zdumieniem przyznał, że mógł kontynuować treningi w punkcie w którym doznał kontuzji (jak by nigdy nie stracił siły ani wprawy).
.

.

.
Czy można wyrobić sobie tolerancję na kofeinę?
Wydaje się, że tak. Oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do codziennego przyjmowania kofeiny. Z biegiem czasu potrzeba zwiększać spożycie kofeiny, aby osiągnąć pożądane efekty czujności i koncentracji.
Jednak, czy w spożywaniu kawy zawsze chodzi o efekt pobudzenia?
.
Zdrowe czy nie zdrowe?
.
Termin „zdrowy” jest nadużywany, jeśli chodzi o żywność i dietę. Odpowiedź na to pytanie jest często mocno zróżnicowana. Ludzie często zadają pytania typu „Czy mleko jest zdrowe?”, „Czy posty są zdrowe?”, „Czy diety niskowęglowodanowe są zdrowe?” i tak dalej. Samo słowo nie jest wielkim problemem, ponieważ po prostu kojarzy się z właściwościami prozdrowotnymi. Często zakłada się że albo coś jest zdrowe, albo niezdrowa.
Dobrym przykładem jest np. nabiał. Ludzie od wieków jedzą nabiał i hodują krowy czy inne zwierzęta mleczne. Ale spora liczba ludzi ma problemy z trawieniem laktozy, a inni mają problemy niezwiązane z laktozą, takie jak pogorszenie trądziku. Czy to oznacza, że nabiał jest niezdrowy?
No nie, jest nie odpowiedni dla osoby, która źle reaguje na tego typu produkty. Dla innych osób będzie to doskonałe źródło wapnia i produkt określany jako zdrowy.
.
Przypominam, że nadal do pobrania jest ebook „ZDROWY UCZEŃ” na www.holisticbody.pl
.
