NEWSPRESSO #9 07/09/2020

Dzień dobry w poniedziałek, czas na kolejne NEWSPRESSO.

.

„Zadaj sobie klasyczne pytanie: co bym zmienił w swoim życiu, gdyby lekarz powiedział mi że mam raka? Po udzieleniu odpowiedzi większość ludzi pociesza się tym samym podstępnym kłamstwem. Dzięki Bogu nie mam raka.

Ależ masz – wszyscy mamy. Każdy z nas ma wystawioną śmiertelną diagnozę. Wyrok śmierci został ogłoszony. Z każdą sekundą maleje prawdopodobieństwo, że dożyjemy jutra. To coś zbliża się coraz bardziej, a my nie możemy tego powstrzymać. Bądźmy gotowi na ten dzień, gdy już nadejdzie.”

Fragment książki ” Przeszkoda czy wyzwanie ” Rayan Holiday

.

Memento mori, przetłumaczone z łaciny, oznacza „ pamiętaj o śmierci”.

.

Czy ktoś się czuje oburzony po przeczytaniu tego fragmentu książki? No to niestety nie jest mi przykro. Wielu osobom wydaje się, że są nieśmiertelne – do czasu. Te same osoby zazwyczaj traktują swoje zdrowie jako coś, co im się należy – do czasu. Żyjemy tak, jakbyśmy mieli nieograniczone życie. Pomyśl o tym – każdy ma licznik.

.

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.”

Benjamin Franklin

Franklin to nie ten żółw z dobranocki, gdyby ktoś się zastanawiał.

.

Chociaż jest to opowieść o śmierci, wcale nie chodzi o umieranie. Chodzi o to, aby żyć jak najlepiej, tak długo, jak możesz – wykonywać swoją najlepszą pracę za pomocą narzędzi, które masz.

Nie mamy nieskończonego życia, ale wielu z nas żyje w ten sposób każdego dnia. Marnujemy życie:

Na zamartwianie się przeszłością

Na zamartwianie się przyszłością

Na stare urazy

Na udawanie ludzi, którymi nie jesteśmy.

Prace której nienawidzimy.

Na ludzi którzy nie nic nie wnoszą do naszego życia.

………………………………………….. – zostawiam miejsce na Twoje zdanie.

.

Cytat na dziś

.

„A co byś zrobił, gdybyś się nie bał?”

Spencer Johnson

.

Ciekawe badania Newspresso

.

  • Leczenie migreny medycznymi konopiami powoduje długotrwałe zmniejszenie częstości występowania migreny.

  • Naukowcy sprawdzili owoce morza z australijskiego rynku pod kątem mikroplastików. Co się okazało? Wszystkie próbki zawierały polichlorek winylu. Największą ilość mikroplastiku odnotowano w sardynkach. Czy jest to powód do paniki? Póki co mamy badania o niekorzystnych skutkach bisfenolu A między innymi na układ hormonalny, na resztę pewnie będzie trzeba trochę poczekać.

  • Leczenie konopiami indyjskimi wiązało się z poprawą nasilenia bólu. Po rozpoczęciu leczenia zaobserwowano istotne zmniejszenie bólów głowy, zmęczenia, niepokoju i nudności.
  • Przyjmowanie witaminy d w ciąży bezpośrednio wpływa na zdrowie kości dziecka oraz ryzyko złamań i osteoporozy w późniejszym życiu. Jak już jesteśmy przy kobietach ciężarnych, to oprócz witaminy d, warto suplementować kwasy tłuszczowe omega 3. Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. MRI dzieci których mamy przyjmowały kwasy tłuszczowe omega 3, miały większą objętość mózgu w rejonach kory czołowej i ciała modzelowatego – obszary odpowiedzialne za pamięć, uwagę, komunikację, sprawność motoryczną i sensoryczną.

  • Kolagen jest ważny dla elastyczności skóry, która zmniejsza się wraz z wiekiem i powoduje gorszą jakość skóry. Pojawia się co raz więcej badań dotyczących korzystnego wpływu suplementów kolagenu na skórę. Peptydy kolagenowe poprawiły obiektywne wskaźniki jakości skóry, w tym elastyczność, nawilżenie, szorstkość. Elastyczność, nawilżenie i ogólna jakość skóry poprawiły się w porównaniu z grupą kontrolną po ośmiu tygodniach suplementacji – badanie na osobach starszych.

.

Newspresso

.

Co polecam?

.

Jak wiemy witamina D jest niezbędna dla wielu funkcji zdrowotnych. Wiele badań pokazuje, iż niski poziom tej witaminy koreluje z wieloma schorzeniami, między innymi nowotworami. Nowe doniesienia naukowe twierdzą, że osoby z niskim poziomem witaminy d3, mają większe prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem. Wiele osób nawet w słoneczne miesiące, odnotowuje niski poziom witaminy d, tymczasem zbliża się jesień, dlatego namawiam do sprawdzenia poziomu witaminy d3 we krwi, oraz dobranie odpowiedniej dawki suplementacji.

Witamina D oznaczana przez badanie stężenia metabolitu 25(OH)D3 lub aktywnej formy 1,25(OH)2D3.

.

.

Kawa na zakwasy ?

.

Zawartość kofeiny (równa 2 filiżankom parzonej kawy) może powodować znaczne zmniejszenie bólu wynikającego z ekscentrycznego wysiłku fizycznego, urazu mięśni o opóźnionym początku (DOMS). Odkrycie to może poprawić jakość życia osób, które odczuwają ból mięśni szkieletowych po wykonaniu ekscentrycznych ćwiczeń fizycznych.

.

Newspresso
Newspresso

.

Czy codzienne ważenie pomaga schudnąć?

.

To jest bardzo ciekawe pytanie. Odpowiedz, również jest ciekawa, lubię pytać o to moich pacjentów. Zazwyczaj Panie mają tą tendencje do ważenia się najlepiej codziennie ( Tak to o Tobie ), zazwyczaj razem ze zmianami na wadze jest albo radość pod sufit, albo frustracja.

Czy codzienne zmiany masy ciała na Twojej wadze przekładają się na utratę (lub przyrost) tkanki tłuszczowej?

Jednym słowem NIE.

Na co dzień Twoja waga NIE powie Ci o zmianach tkanki tłuszczowej, które są minimalne w krótkiej 24-godzinnej skali czasu. Powie ci jedynie o tym czy w Twoich jelitach jest więcej lub mniej treści pokarmowej, o ilości spożytych węglowodanów oraz wody która z nimi się wiąże, ewentualnie o ilości spożytego sodu, który również może przyczyniać się do większej ilości gromadzonej wody. Dodatkowo, masa ciała może zmieniać się w zależności od zapasu zgromadzonego glikogenu.

Ponieważ przeciętny człowiek przechowuje około 500 gramów połączonego glikogenu w mięśniach i wątrobie (chociaż u niektórych osób może to osiągnąć nawet ponad 1000 gram), a glikogen jest związany z wodą (co znacznie zwiększa wagę), dzienne spożycie węglowodanów może mieć ogromny wpływ na wagę wagi .

W kwestii codziennego ważenia istnieją dwa typy osób:

Typ pierwszy ( możemy go nazwać typem zwycięzców ) : ważymy się codziennie – mniejszy wynik na wadze motywuje, utwierdza w przekonaniu, że to co robimy sprawdza się i robimy to dalej z jeszcze większym zapałem. Gdy z kolei na wadze pojawia się wynik nie do końca nas zadowalający – osoba o typie zwycięzcy, analizuje to co mogło nie do końca byś realizowane, szuka poprawy i motywuje się do jeszcze lepszej pracy.

Typ drugi (typ porażki – niestety tak jest w większości przypadków) takie podejście wygląda następująco. Masa ciała spada – wszyscy zadowoleni, nawet jest bodziec do dalszej motywacji. Aleee…. gdy na wadze pojawia się mały ubytek masy ciała lub waga nic nie drgnie pojawia się frustracja, odpuszczanie, negatywna postawa w stylu” to nie ma sensu, Ja nie schudnę” oraz inne negatywne myśli.

.

A Ty którym typem jesteś – czy małe problemy na drodze do celu wyrzucają Cię za burtę czy bierzesz je na plecy i idziesz dalej ?

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter