Rhodiola rosea – adaptogen w najczystszej postaci.

Dziś gościem głównym będzie adaptogen – Rhodiola rosea.

.

Krótki wstęp o adpatogenach został zamieszczony w poprzednim wpisie, gdzie bohaterem była ashwaganda. Możecie przeczytać go tutaj.

.

Czym jest Rhodiola?

.

Rhodiola rosea to roślina kwitnąca, rosnąca w większości chłodniejszych regionów świata. Od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie ludowej Chin, Rosji i Skandynawii, reklamowana jako „adaptogen”, który pomaga organizmowi radzić sobie z szeroko rozumianym stresem. Ten adaptogenny stosowany był od wieków jako środek pobudzający energię. Ma również zastosowanie jako środek przeciwzmęczeniowy. Podawany był nowożeńcom w celu zwiększenia płodności na Syberii, przez Wikingów używany w celu zwiększenia wytrzymałości i siły fizycznej. W Norwegii był nawet używany jako żywność i do mycia włosów.

.

adaptogen

.

Korzyści Rhodiola rosea

Rhodiola rosea ma solidne, tradycyjne i farmakologiczne dowody na stosowanie w przypadku zmęczenia oraz pojawiające się dowody wspierające funkcje poznawcze i nastrój.

.

Różeniec górski, ma wiele korzyści, między innymi łagodzenia depresji i zwiększonego poziomu energii. Pobudzający efekt Rhodioli jest najbardziej skuteczny w przypadku stosowania mniejszych dawek. Dawki te w połączeniu z podwyższonym poziomem salidrozydu ( substancji czynnej zawartej w roślinie) zapewniają zastrzyk energii i koncentracji. Co więcej, wykazano również wzrost ogólnych funkcji poznawczych. Oznacza to, że ponieważ Rhodiola rosea uspokaja nerwy, zwiększa również koncentrację.

.

Rhodiola jest również znana jako „orientalna trawa boga” i ma bardzo dobrą wartość w medycynie i zdrowym stylu życia. Zgodnie z podstawowymi zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej może zwiększyć qi i rozproszyć zastój krwi, odblokować naczynia krwionośne, złagodzić ból, wzmocnić śledzionę, leczyć kołatanie serca, złagodzić kaszel i duszność, zmniejszyć zmęczenie i osłabienie. Różeniec jest również stosowany jako zioło przeciwstarzeniowe oraz w leczeniu chorób związanych ze starzeniem się. 

Obecne badania farmakologiczne na gryzoniach ujawniają, że różeniec ma wartość terapeutyczną w przypadku wielu chorób, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, choroba naczyń mózgowych, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.

Podobnie rhodiola jest określana jako środek ergogeniczny, czyli zioło stosowane w celu zwiększenia sprawności fizycznej i umysłowej. Typowe wskazania dotyczące zdolności adaptogennych i ergogenicznych różeńca obejmują poprawę wydajności, zmniejszenie zmęczenia i złagodzenie objawów depresji. Istniejące recenzje sugerują korzyści w zakresie sprawności fizycznej i umysłowej.

.

Zioło to może przynieść korzyści osobom odczuwającym niepokój. Za tę reakcję odpowiada przede wszystkim aktywny składnik rosoviny. W szczególności rosovina zmniejsza wytwarzanie hormonu stresu (kortyzolu). Rhodiola z naciskiem na rosovinę pomaga w tym obszarze i może przynieść ulgę osobom cierpiącym na depresję. Kojące działanie tej mieszanki może być idealnym dodatkiem do Twojej diety, aby złagodzić dokuczliwe objawy.

.

Popraw swoją wytrzymałość

Oprócz łagodzenia lęku i depresji, rhodiola może zwiększać wytrzymałość fizyczną. Zioło to może dać ci dodatkowy impuls, gdy jest stosowany jako suplement. W rzeczywistości istnieją dowody sugerujące, że rhodiola może zwiększać przepływ tlenu do mięśni, co zwiększa siłę i napięcie.

Dodatkowo, aby pomóc w naprawie mięśni po treningu, działa również jako środek przeciwzapalny. Podnoszenie ciężarów powoduje uszkodzenie mięśni, ale rhodiola może przyspieszyć naprawę włókien mięśniowych. Te czynniki sprawiły, że zioło to stało się popularne wśród sportowców, a także osób, które chcą poprawić poziom energii. Niezależnie od tego, czy jest stosowany jako suplement przed ćwiczeniami, aby zapewnić dodatkowe wzmocnienie, czy jako codzienny dodatek do diety w celu ogólnego zwiększenia poziomu energii, rhodiola może być tym, czego szukałeś, aby pomóc w zwiększeniu produktywności.

.

Newspresso

.

Jedno badanie dotyczące zmęczenia psychicznego u 56 pracowników nocnych daje obiecujące wyniki. Rhodiola zmniejszyła zmęczenie psychiczne i poprawiła wydajność związaną z pracą o 20 procent w porównaniu z placebo.

.

Inne badanie dotyczyło wpływu rhodioli na kadetów pełniących nocną służbę wojskową. Kadeci spożywali 370 mg lub 555 mg Rhodiola lub jeden z dwóch placebo dziennie przez pięć dni. W porównaniu z placebo, obie dawki poprawiały zdolności kadetów w pracy umysłowej.

.

W kolejnym badaniu, po 20 dniach przyjmowania suplementów różeńca, studenci doświadczyli znacznego zmniejszenia zmęczenia psychicznego, poprawy wzorców snu i zwiększonej motywacji do nauki. Ich wyniki w badaniu były również o 8 procent wyższe niż w grupie placebo.

.

Adaptogen rhodiola rosea może poprawić wydajność ćwiczeń

.

Badania pokazują, że rhodiola może zwiększyć wydajność ćwiczeń . W jednym badaniu, dwie godziny przed wykonaniem testu rowerowego, uczestnicy wzięli 200 mg rhodiola lub placebo. Grupa Rhodiola wykonywała ćwiczenia dłużej niż placebo. W innym badaniu zbadano jego wpływ na ćwiczenia wytrzymałościowe. Uczestnicy pojechali na rowerze do symulowanego wyścigu na czas o długości sześciu mil.

.

.

Uczestnicy przyjęli dawkę 1,4 mg na kilogram masy ciała lub pigułkę placebo godzinę przed wyścigiem. Ci, którzy brali rhodiolę, ukończyli wyścig znacznie szybciej niż grupa placebo.

Różeniec górski może zmniejszyć krążący poziom kinazy kreatynowej po wysiłku. 340 mg rhodioli (30 mg „aktywnych składników”) przez 6 dni zmniejszyło wzrost białka C-reaktywnego i kinazy kreatynowej obserwowany podczas wyczerpujących ćwiczeń.

Rhodiola działa lekko pobudzająco, choć nie jest klasycznie pobudzająca jak kofeina.

.

Rhodiola może zapobiegać zmęczeniu

Stres, niepokój i niewystarczająca ilość snu to tylko kilka czynników, które mogą prowadzić do wyczerpania, które może powodować zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Różeniec może pomóc złagodzić zmęczenie, ze względu na swoje właściwości adaptogenne. W jednym czterotygodniowym badaniu uczestnicy codziennie przyjmowali 576 mg rhodioli lub jedną tabletkę placebo. Okazało się, że różeniec miał lepszy wpływ na zmęczenie i poziom skupienia w porównaniu z placebo.

.

W podobnym badaniu, przez osiem tygodni, 100 osób z chronicznym zmęczeniem otrzymywało codziennie 400 mg rhodiola. Uczestnicy doświadczyli znacznej poprawy objawów stresu, zmęczenia, jakości życia, nastroju i koncentracji.

.

Ile mogę wziąć?

Przyjmowanie rhodioli na pusty żołądek jest bezpieczne, ale nie przed snem, ponieważ ma łagodne działanie stymulujące. Skuteczna dawka rhodioli w łagodzeniu objawów stresu, zmęczenia lub depresji to 400–600 mg w pojedynczej dawce dziennie. Jeśli zależy ci na zwiększającym wydajność działaniu Rhodiola, weź 200–300 mg na godzinę lub dwie przed ćwiczeniami.

.

Jaki suplement wybrać?

Pamiętaj, aby spojrzeć na te etykiety suplementów, aby upewnić się, że zawierają one stałe 3 procent rozawiny i 1 procent salidroside. Takie są proporcje tych związków, które naturalnie występują w korzeniu Rhodiola.

.

.

Czy Rhodiola jest bezpieczna?

Rhodiola jest bezpieczna i dobrze tolerowana. W rzeczywistości sugerowana dawka rhodiola jest mniejsza niż 2% ilości, która została wykazana jako niebezpieczna w badaniach na zwierzętach.

.

.

  • Przypominam o kodzie rabatowym na www.muscle-zone.pl
  • Kod : Holisticbody
  • 7 % rabatu

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter