Wypadanie włosów – przyczyny. Jak zadbać o włosy?

Włosy dostarczają nam informacji o wieku, płci i bardzo często o zdrowiu ich właścicieli. Wypadanie włosów obciąża psychikę wielu dotkniętych nimi osób. Ubytek włosów może stać się problemem psychologicznym nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Rynek preparatów i suplementów dotyczących włosów jest ogromny i szacuje się, że do 2024 roku wzrośnie dodatkowo o 4%. Jak w każdej sytuacji, aby móc przeciwstawić się skutkom w tym przypadku wypadania włosów – warto poznać przyczynę, a jest ich kilka.

Zwykle tracimy około 100 włosów dziennie!  Sygnałem, że coś się dzieje może być znalezienie większej ilości włosów na szczotkach, na ubraniach oraz w odpływach zlewów i wanien. Możesz również zauważyć, że twoje włosy są na ogół cieńsze, linia włosów uległa zmianie lub pojawiła się jedna lub więcej łysiny.

Dla większości z nas jest to niezauważalne ze względu na ciągły cykl włosów, który powoduje wzrost większej ilości włosów. Wypadanie włosów następuje, gdy ten cykl wypadania i wyrastania nowych włosów zostaje przerwany.

Kiedy wypadanie włosów jest wynikiem łysienia telogenowego lub skutków ubocznych leków, wypadanie włosów zwykle obejmuje całą głowę, podczas gdy w infekcjach grzybiczych i łysieniu plackowatym wypadanie włosów następuje w postaci małych plam. Infekcje grzybicy mogą również powodować dodatkowe objawy, takie jak łuszczenie się skóry głowy. W przypadku łysienia typu męskiego linia włosów zwykle zaczyna najpierw cofać się na skroniach, a następnie przerzedzać się na czubku głowy. Stopniowo obszar korony staje się całkowicie łysy, pozostawiając grzywkę włosów z tyłu i po bokach głowy.

Wybaczcie, że nie będę się skupiał tutaj na cyklu wzrostu włosa znajdziecie to w tym wpisie.

Wymienię kilka powodów przez, które może ubywać Ci włosów na głowie

Z medycznego punktu widzenia wypadanie włosów dzieli się na kilka kategorii, w tym :

Telogenowe wypadanie włosów

Jest postacią łysienia w którym fizjologiczny czynnik stresowy powoduje przechodzenie zwiększonej liczby włosów w fazę spoczynkową (faza telogenu). Utrata włosów w telogenowym wypadaniu włosów ma postać łysienia rozsianego. W teście pociągania włosów (hair pull test) dochodzi do łatwego wychodzenia włosów o wydłużonej brodawce włosa widocznej gołym okiem. W poszukiwaniu przyczyn układowych telogenowego wypadania włosów należy wykonać morfologię krwi, oznaczyć stężenie ferrytyny i innych parametrów gospodarki żelazowej, ocenić czynność tarczycy, oznaczyć stężenie witaminy D oraz wykonać badania biochemiczne i oznaczyć aktywnośći enzymów wątrobowych. Powinno się też zebrać dokładny wywiad odnośnie przyjmowanych leków, ponieważ m. in. statyny i β-adrenolityki mogą mieć znaczenie dla utraty włosów.

Stres 

Jest dobrze znanym wyzwalaczem różnych typów wypadania włosów, takich jak rozproszone wypadanie włosów ( łysienie telogenowe ), nieregularne wypadanie włosów ( łysienie plackowate ) i zaburzenie wyrywania włosów ( trichotillomania ). Z kolei wypadanie włosów może być źródłem stresu i ostatecznie pogarszać nasilenie tych schorzeń – błędne koło.

Stres wydaje się odgrywać ważną rolę w powstawaniu i nasilaniu zarówno łysienia plackowatego, jak i bielactwa nabytego.

Objaw choroby medycznej – wypadanie włosów może być jednym z objawów choroby, takiej jak toczeń rumieniowaty, kiła, zaburzenia tarczycy (takie jak niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy), zaburzenia równowagi hormonów płciowych lub poważne problemy z odżywianiem zwłaszcza niedobór białka, żelaza, cynku czy biotyny. Te niedobory występują najczęściej u osób na restrykcyjnej diecie i kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki.

Grzybica skóry głowy  

Ta forma nieregularnego wypadania włosów występuje, gdy niektóre rodzaje grzybów zakażają skórę głowy. To powoduje, że włosy odrywają się na powierzchni skóry głowy, a skóra głowy łuszczy się lub staje się łuszcząca. Grzybica skóry głowy jest powszechną formą nieregularnego wypadania włosów u dzieci.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną, powodującą nawrotowe łysienie niebliznowaciejące. Uważa się, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym z dysfunkcją układu immunologicznego, w której udział biorą limfocyty T. Zwiększoną częstość występowania łysienia plackowatego obserwuje się u pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń. Zwykle przybiera postać okrągłych, dobrze odgraniczonych ognisk całkowicie pozbawionych włosów z niewielkim stanem zapalnym lub bez niego. Zmianom na skórze owłosionej głowy mogą towarzyszyć uczucie pieczenia i niewielki rumień.

Łysienie androgenowe 

U mężczyzn wypadanie włosów może przebiegać według typowego męskiego wzoru (cofanie się przedniej linii włosów lub przerzedzenie włosów na czubku głowy). To najczęstszy rodzaj wypadania włosów, który może rozpocząć się w dowolnym momencie życia mężczyzny, nawet w wieku nastoletnim. Zwykle jest to spowodowane współdziałaniem trzech czynników: odziedziczonej tendencji do łysienia, męskich hormonów i starzenia się. Wiele kobiet rozwinie w pewnym stopniu łysienie typu żeńskiego. U kobiet przerzedzenie występuje na całej górze lub koronie głowy, oszczędzając przód skóry głowy. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i jest większe w przypadku kobiet z historią wypadania włosów po obu stronach rodziny.

Jak sama nazwa wskazuje, łysienie androgenowe wiąże się z działaniem hormonów zwanych androgenami, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płciowego mężczyzn i pełnią inne ważne funkcje u obu płci, w tym popęd płciowy i regulację wzrostu włosów. Stan może być dziedziczny i obejmować kilka różnych genów. Może również wynikać z podstawowego stanu endokrynologicznego, takiego jak nadprodukcja androgenów lub nowotwór wydzielający androgeny na jajniku, przysadce lub nadnerczu. W obu przypadkach łysienie jest prawdopodobnie związane ze zwiększoną aktywnością androgenów. 

Podczas gdy patogeneza łysienia adrogenowego jest nadal przedmiotem dyskusji, generalny konsensus jest taki, że jest związana z predyspozycjami genetycznymi, a dihydrotestosteron (DHT) – metabolit testosteronu – odgrywa rolę przyczynową w jej rozwoju.

Inhibitory 5 alfa reduktazy

Powszechnie przepisywanym lekiem zatwierdzonym przez FDA do zarządzania androgenowym wypadaniem włosów jest finasteryd, który zmniejsza ogólnoustrojowe poziomy DHT poprzez hamowanie 5-alfa reduktazy. Istnieje też wiele roślinnych związków które będą działały na ten enzym między innymi: saw palmetto, pokrzywa zwyczajna, zielona herbata, black cohosh, reish, kurkuma.

🔍 Niedobór składników mineralnych i witamin, również może być powodem, że Twoje włosy nie są mocne i wypadają. Grupa składników jest dość obszerna: witaminy z gruby B ( biotyna, b12, kwas foliowy, niacyna – to najważniejsze ), cynk, selen, witamina A, witamina D, witamina E, witamina C. Warte uwagi jest to, że z reguły nadmierne spożycie lub nadmierna suplementacja witaminy A może powodować wypadanie włosów – dlatego wieloma z tych witamin i minerałów najlepiej nie bawić się samemu.

Witamina D3

Niedobór witaminy D3 zwiększa ryzyko łysienia plackowatego. Inne badanie potwierdza iż osoby z łysieniem plackowatym mają niskie poziomy witaminy D3.

Żelazo

Niedobór żelaza może być przyczyną wypadania włosów u niektórych kobiet. Jest najpowszechniejszym niedoborem składników odżywczych na świecie i jest dobrze znaną przyczyną wypadania włosów. O żelazie powstał wpis w poprzednim tygodniu – możesz przeczytać go tutaj.

Cynk

Wypadanie włosów zostało powiązane z niskim poziomem cynku we krwi. Zaburzony metabolizm cynku odgrywać jedną z ważniejszych roli w przypadku utraty włosów. Cynk w surowicy, najczęściej mierzony wskaźnik poziomu cynku, może podlegać wpływowi kilku zmiennych, a funkcjonalne skutki niedoboru można zaobserwować, zanim stężenie w surowicy spadnie poniżej normy.

Niedobory / głodówki

Niskie spożycie białka (a właściwie kilku aminokwasów niezbędnych do produkcje keratyny), długotrwałe głodówki lub diety z wielomiesięcznym deficytem również, mogła wpływać na kondycję włosów. Niedobór kalorii lub pozbawienie kilku pierwiastków, w tym witamin, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek, spowodowane zmniejszonym wchłanianiem, może prowadzić do wypadania włosów, nieprawidłowości strukturalnych i zmian pigmentowych. 

🔍 W jednym z badań, dziewięciu pacjentów, łysienie telogenowe wystąpiło po 2–5 miesiącach od rozpoczęcia energicznego programu redukcji masy ciała i zrzuceniu 11,7–24 kg. Sugeruje się, że rygorystyczne ograniczenie kaloryczności, a następnie niewystarczające zaopatrzenie macierzy włosa może doprowadzić do osłabienia i wypadania.

Pamiętaj, że włosy, skóra, paznokcie można traktować jako „dodatek” w porównaniu z ważnymi narządami, takimi jak serce i mózg. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości kalorii, aby Twój organizm mógł wykonywać niezwykle ważne funkcje, takie jak myślenie, oddychanie, utrzymywanie podstawowej temperatury ciała itp., To nie ma miejsca na dodatkową „energię” do odżywiania włosów, skóry i paznokci. 

Selen

Jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który odgrywa rolę w ochronie przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz morfogenezie mieszków włosowych.

Witamina E

W literaturze istnieje niewiele informacji na temat korzyści płynących z suplementacji witaminą E przy wypadaniu włosów. 

🔍W jednym badaniu z udziałem 21 ochotników, którzy otrzymywali suplementację tokotrienolem (100 mg mieszanki tokotrienoli dziennie), wykazano znaczny wzrost liczby włosów w porównaniu z grupą placebo.

🔍 Niedobór kilku mikroskładników odżywczych jest powiązany z utratą pigmentu we włosach, w tym niedoborami ferrytyny, witaminy D, kwasu foliowego, witaminy B12 i selenu. Zalecamy wykonanie badań przesiewowych pod kątem tych witamin i minerałów u pacjentów z przedwczesnym siwieniem włosów, a następnie uzupełnieniem niedoborów mikroelementów.

Pielęgnacja włosów

To jak pielęgnujesz włosy będzie wpływało na ich kondycję. Nawyki dotyczące stylizacji włosów uszkadzają łuskę i mieszki włosowe, ostatecznie prowadząc do wypadania włosów. Na co warto zwrócić uwagę:

Fryzury, które mocno ciągną włosy,

Narzędzia do stylizacji na gorąco (takie jak suszarki do włosów, gorące wałki i lokówki lub prostownice),

Obróbka chemiczna (np. Barwniki, wybielacze i chemiczne środki prostujące),

Szampony z drażniącymi składnikami – parabeny itp.

Nadmierne szczotkowanie,

Regularne mycie włosów łagodnym szamponem i delikatne szczotkowanie miękką szczotką może pomóc zmniejszyć wypadanie włosów.

Covid

🔍 Z dostępnych informacji udokumentowane zostały trzy przypadki łysienia telogenowego, które wystąpiły po ciężkim zakażeniu Sars-Cov-2.

Krążenie

Często pomijanym czynnikiem jest dopływ tlenu i składników odżywczych do włosów. Nawet doskonale zbilansowany suplement byłby nieskuteczny bez odpowiedniego dopływu krwi do włosów. Utrata włosów może być prawdopodobnie spowodowana lub zaostrzona przez niedobór składników odżywczych, które wraz z krwią rozprowadzane są po wielu komórkach naszego ciała. Korzystna może być poprawa krążenia – np. aktywność fizyczna. Można to również, osiągnąć poprzez miejscowe leczenie, które stymuluje produkcję tlenku azotu lub angiogenezę. Pobudzający wpływ kofeiny i tauryny na wchłanianie składników odżywczych i metabolizm również może być korzystny.

Stan zapalny

Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, przewlekły stan zapalny, podwyższone cytokiny, takie jak interleukina 1 alfa (IL-1α), interleukina 1 beta (IL-1β) i czynnik martwicy nowotworów, oraz wiele innych cytokin może pośredniczyć w wypadaniu włosów, lub przyczyniać się do łysienia plackowatego. Wypadanie włosów ma wieloczynnikową etiologię, z przewagą podwyższonych cytokin zapalnych, które zakłócają cykl wzrostu i otaczający układ odpornościowy mieszków włosowych. Ważne jest, aby zająć się stanem zapalnym i jego pochodzeniem – powszechnie związanym i inicjowanym w przewodzie pokarmowym. 

https://practicaldermatology.com/articles/2019-sept-supplement/exploring-the-connection-between-gut-health-and-hair

Stan zapalny jelit może wpływać na wypadanie włosów

Wykazano, że dysfunkcja napięcia nerwu błędnego, częściowo spowodowana przewlekłym stresem, prowadzi do wielu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak IBS, które, mają pewne nakładające się ścieżki w patogenezie przerzedzania i wypadania włosów.

Czy mikroflora ma wpływ na włosy?

🔍 Przykład – gdy dwóch pacjentów z łysieniem uniwersalnym, opornym na leczenie zostało poddanych przeszczepowi masy kałowej (FMT) z powodu nawracającej infekcji Clostridium difficile, następował u nich odrost włosów.

Zapalenie jelit, zwiększone krążenie cytokin prozapalnych, które docierają do mieszków włosowych, może wpływać na cykl wzrostu, dodatkowo złe wchłanianie, słaba asymilacja składników odżywczych z powodu dysfunkcji jelit osłabia procesy metaboliczne związane z syntezą włosów.

🔍 Pozytywne efekty zauważono przy suplementacji niektórymi szczepami probiotycznymi takimi jak: Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus helveticus, L. acidophilus, L. plantarum i Bidifdobacterium lactis.

Zdjęcie z podanego wyżej badania – przeszczepu masy kałowej

Złe wchłanianie, zdrowy skład włókien włosa jest szczególnie zależny od metabolizmu aminokwasów, co wymaga odpowiedniego rozkładu makroskładników odżywczych w przewodzie pokarmowym przez wrodzone enzymy proteolityczne trawienne i wspomaganie mikroflory jelitowej. Ponadto mikroelementy wchłaniane przez enterocyty są niezbędne do utrzymania i metabolizmu w pęcherzyku oraz do wspomagania całego systemu. 

Niedobory mikroelementów (cynk, żelazo, selen, biotyna, niacyna, miedź, witaminy A, C, D i E) są związane ze zmianami strukturalnymi włosów, wypadaniem włosów i są częściowo związane ze stanem zdrowia jelit. Mikrobiom fermentuje węglowodany do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), które służą jako energia dla enterocytów (kosmków jelitowych), a także regulują ruchliwość jelit i wchłanianie składników odżywczych przez receptory białkowe sprzężone. Na przykład mikrobiom osobników z niedoborem żelaza odzwierciedla zredukowane gatunki Lactobacillus. 

Chociaż wchłanianie zachodzi głównie w jelicie cienkim, w okrężnicy znajdują się również transportery enterocytów zaangażowane w transport minerałów żelaza. Transport ten podlega regulacji przez bakterie i ich produkty uboczne. Może to pomóc wyjaśnić, że zaburzony mikrobiom jest składnikiem etiologii zespołów niedoborów żywieniowych. Jeśli już jesteśmy przy temacie mikroflory, to synteza witamin z grupy B, może odbywać się w naszych jelitach, jeśli panuje tam porządek.

Prolaktyna

Wysoki poziom prolaktyny może powodować wypadanie włosów, w tym łysienie typu męskiego (łysienie androgenowe). Hiperprolaktynemia wraz z niedoczynnością tarczycy jest przyczyną łysienia androgenowego u kobiet.

🔍W niedawnym badaniu ludzka skóra głowy wyhodowana na narządach została poddana działaniu bardzo wysokiej dawki prolaktyny, rezultatem było znaczne zmniejszenie wydłużenia łodygi włosa wraz z przedwczesnym przechodzeniem większej ilości włosów w fazę katagenu. Wystąpiła również podwyższona apoptoza, czyli zwiększona naturalna śmierć komórek keratynocytów cebulki włosa (komórki skóry pełniące funkcję ochronną), co może prowadzić do wypadania włosów. – Badania w temacie wysokiej prolaktyny są jednak nie jednoznaczne.

Sen

Zaburzenia snu to jeden z czynników ryzyka przyczyniającego się do łysienia plackowatego.

🔍Wśród 25800 pacjentów z zaburzeniami snu i 129000 pacjentów z grupy kontrolnej, pacjenci z zaburzeniami snu byli znacznie bardziej narażeni na łysienie plackowate w porównaniu z grupą kontrolną, zwłaszcza grupy wiekowe (0-24 i 25-44 lata). Przecież kto by się przejmował tym, żeby dobrze spać.

Zdrowie jamy ustnej

Infekcje w jamie ustnej (zęby) mogą być przyczyną łysienia plackowatego. Niektóre badania wykazały, że może istnieć związek między infekcją zębów a łysieniem plackowatym, spowodowanym osłabieniem układu odpornościowego z powodu infekcji zębów. W tych badaniach łysienie plackowate wykryto w pobliżu miejsca zakażenia zęba. Obecność wspólnych mediatorów odpornościowych w patogenezie zarówno łysienia plackowatego, jak i infekcji zębów może odpowiadać za zębowe pochodzenie wypadania włosów. W tym sensie pacjenci z miejscowym łysieniem powinni być poddawani dokładnej eksploracji jamy ustnej w poszukiwaniu ewentualnych infekcji zębów.

Choroby atopowe

Choroby atopowe, w tym atopowe zapalenie skóry i łysienie plackowate, to jednostki chorobowe, które mogą wzajemnie na siebie wpływać. Osoby z atopowym zapaleniem skóry, alergiami czy astmą mają zwiększone ryzyko zachorowania na łysienie plackowate. Osoby chorujące na łysienie plackowate mają zwiększone ryzyko stanów zapalnych skóry/egzemy.

Helicobacter pylori

🔍Bardzo duży procent osób z łysieniem plackowatym ma aktywną infekcję bakterią helicobacter pylorii. Badania wykazały istotną różnicę między H. pylori u osób z łysieniem plackowatym, co wskazuje, że zakażenie H. pylori może być skuteczne w fizjopatologii łysienia plackowatego.  Łysienie plackowate może się cofnąć po przeleczeniu helicobacter pylorii – przypadek 43-letniego mężczyzny z 8-miesięczną historią łysienia plackowatego skóry głowy i brody. Pacjent był leczony przez dermatologa i miał wsparcie psychiatryczne, bez żadnej poprawy. Miał historię niestrawności, a test oddechowy mocznika potwierdził zakażenie H. pylori. Po eradykacji H. pylori nastąpiła remisja łysienia plackowatego. Wypadałoby potwierdzić to większą próbą.

Samo zakażenie H. pylori będzie też wpływało na przyswajanie składników mineralny potrzebnych do wzrostu oraz zdrowia włosów – więc powyższe może mieć znaczenie.

Tarczyca

Osoby z łysieniem plackowatym często mają zaburzenia funkcjonowania tarczycy w tym oczywiście hashimoto, niedoczynność, nadczynność również się zdarza.

Czy insulinooporność może mieć wpływ na wypadanie włosów?

🔍 W kilku badaniach stwierdzono zwiększoną oporność na insulinę (IR) w łysieniu androgenowym. Jednak IR nie zostało zbadane w łysieniu plackowatym.  Zbadanie IR u pacjentów z łysieniem plackowatym wraz z próbą kontrolną wykazało : Grupa łysienia plackowatego miała wyższy poziom insuliny, peptydu c i HOMA-IR niż kontrole.

W wielu badaniach można zauważyć przeróżne mieszanki ziół, witamin i innych składników, które mają za zadanie ograniczenie wypadania lub wzmocnienie włosów. Podrzucę tylko kilka przykładowych, bo na prawdę jest tego wiele.

🔍 Sto dwadzieścia zdrowych kobiet wzięło udział w tym 6-miesięcznym randomizowanym badaniu porównawczym. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana gęstości włosów oceniana na standardowych zdjęciach. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zmiany w odsetku włosów telogenowych i rozkładzie średnicy włosów anagenowych mierzone za pomocą trichogramu. Suplement diety zawierający kwasy omega 3 i 6 z ryb i olejów z nasion czarnej porzeczki z przeciwutleniaczami (likopen, witamina C i witamina E) doprowadził do statystycznie istotnego wzrostu włosów anagenowych z około 80% do 88% po sześciu miesiącach suplementacji. Z kolei w grupie kontrolnej nie było różnicy w szybkości anagenu przed i po (81%), a zatem podano statystycznie istotną różnicę na korzyść verum w porównaniu z placebo.

🔍 W załączonym badaniu badano mężczyzn i kobiety w wieku od 18 do 65 lat z rozpoznaniem łagodnego do ciężkiego łysienia androgenowego. Tutaj czterech mężczyzn i sześć kobiet testowało suplement diety Forti5 ® przez okres 6 miesięcy od września do czerwca. Suplement zawiera ekstrakt z zielonej herbaty, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, melatoninę, cholekalcyferol, beta-sitosterol oraz izoflawony sojowe. Nastąpił znaczny wzrost liczby włosów o ok. 6%, a wskaźnik masy włosów (HMI) o około 10%. Liczbę włosów mierzono za pomocą demoskopii i HMI za pomocą trichometru.

🔍 W tym wstępnie zarejestrowanym badaniu przedstawiono sześciomiesięczne tymczasowe wyniki 12-miesięcznego podwójnie zaślepionego, randomizowanego badania kontrolnego, w którym oceniano suplement (Nutrafol ® ) w celu poprawy wzrostu włosów u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, menopauzalnym i pomenopauzalnym. Sześćdziesiąt kobiet w wieku 40-65 lat, z postrzeganymi przez siebie przerzedzającymi się włosami, zostało losowo przydzielonych do grupy przyjmującej placebo lub suplement nutraceutyczny, który zawierał około 22 składników, w tym kurkuminę, ashwagandha, palmę sabałową, korzeń maca, astaksantynę, tokotrienol, kompleks tokoferolu, kapsaicyna, piperyna, kolagen i wodorosty. Skóry głowy uczestników oceniano na początku badania, w 90. i 180. dniu, aby ocenić całkowitą liczbę włosów, liczbę włosów końcowych i welusowych, stopień wypadania włosów oraz zmiany we wzroście i jakości ocenianym przez lekarza – badanie sponsorowane.

W grupie leczonej całkowita i końcowa liczba włosów znacznie wzrosła po 90 i 180 dniach, a po 180 dniach nastąpił niewielki wzrost liczby włosów welusowych. Dla kontrastu, grupa placebo doświadczyła niewielkiego spadku włosów welusowych po 180 dniach, bez zmian we włosach całkowitych lub końcowych. Grupa leczona doświadczyła zmniejszonego wypadania włosów i poprawy ocenianego przez lekarza wzrostu i jakości włosów.

🔍 Substancje zawarte w żeń szeniu hamują apoptozę (TGF-beta), hamują 5lafa reduktazę – enzym odpowiedzialny za wypadanie włosów typu androgenowego, aktywuje proliferację, czynnik wzrostu VEGF, EGF i wiele innych ścieżek przyczyniających się do albo protekcji albo pobudzenia włosa. Polecany jest żeń szeń koreański (czerwony).

Co z dietą?

Jak już zaznaczyłem na początku wpisu, podstawą jest zalezienie przyczyny wypadania włosów. Oczywiście, zawsze warto dopasować swój jadłospis do aktualnego stylu życia tym samym zadbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralny wspomnianych wyżej.

Diety powinny zawierać białko, owoce, warzywa, zboża i odpowiednią ilość tłuszczu. Niedobór zwykle będzie widoczny we włosach. Łagodny przypadek anemii może również powodować wypadanie włosów.  Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla zdrowych włosów, zwłaszcza biotyna. Ponieważ mieszki włosowe mają wysoki obrót komórkowy, wymagają stałego dostarczania składników odżywczych, aby poradzić sobie z tak wysokim tempem metabolizmu. Ponieważ 90% ludzkich włosów na głowie znajduje się w dowolnym momencie w fazie anagenu, do prawidłowego wzrostu potrzebne są odpowiednie ilości niezbędnych składników, takich jak białka, witaminy i minerały.

Żywienie i suplementacje, trzeba oczywiście dopasować w zależności od przyczyny wypadania włosów, a jak sami zauważyliście jest ich mnóstwo.

Dodatkowo możecie sprawdzić instagramową rozmowę z dr Wandą Baltaza dotyczącą skóry, włosów i paznokci.

OSTATNIE WPISY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSPRESSO

newsletter